Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Láska za časů cholery. Ale ne Márquezova

  1:08aktualizováno  1:08
Gabriel García Márquez věděl, proč váhá prodat práva ke své Lásce za časů cholery. Režisér Mike Newell a scenárista Ronald Harwood sice zosobňují zkušenost i řemeslo, jenže k tomu, co natočili, slavnou knihu nepotřebovali.

Láska za časů cholery - snímek z filmu | foto: Bontonfilm

K české premiéře filmu vychází znovu i jeho předloha, tudíž si čtenář ověří, že snaha přenést Márquezovu výbušnou, hýřivou i poetickou magii na plátno hraničí s nemožností. A kdo knihu zná, dospěje v hodnocení snímku nanejvýš k padesáti procentům; oprávněně.

Kinematografie však logicky počítá i s lidmi, kteří přijdou výhradně na film jako takový, na romantické drama v historických a exotických kulisách. Z jejich pohledu se dá říci – není to vyloženě špatné, ale není to ani zázrak. A jestliže to není "pravý" Márquez, co to vlastně je?

Od každého něco. Trochu kronika, trochu humoreska, trochu menzelovsky laděná komedie a do značné míry telenovela. Film sice dodržuje dějovou osnovu knihy, ale jen za sebou řadí lépe či hůře ilustrované výjevy; jako celek neopájí.

Navíc si podtíná větev hned v úvodu, kdy představí zestárlé hrdiny v tak odfláknutých maskách, že by jejich autor zasloužil zastřelit. Člověk se skoro lekne, zda se nehraje parodie, a podobných úleků ho čeká víc.

Vyprávění se rozbíhá unyle, přes staré fotografie a pramínky vlasů, zpět k prvnímu setkání milenců, kteří si nebyli souzeni a znovu se sešli po půl století – vdova a stařec, jenž si marně léčil zlomené srdce v náručí stovek žen.

V mládí hraje hrdinu Unax Ugalde: coby dětsky dychtivý a dojemný romantik je překvapivě lepší než Javier Bardem, jenž postavu přebírá ve zralejším věku a kterého tvůrci uvrhli do prazvláštní, lehce odpudivé stylizace. Přinejmenším divačky tápou, proč se takovému panákovi vrhají ženy do náruče.

Navenek osobitá Giovanna Mezzogiorno v roli jeho životní lásky zase téměř nezmění výraz, takže hlavnímu triu dost nečekaně kraluje Benjamin Bratt coby hrdinčin manžel, lékař s neskrývanou, lehce shovívavou převahou, jejž režisér vytrestal upoceně natočenou smrtí.

Skutečnou hereckou korunu však nosí představitelka hrdinovy matky Fernanda Montenegro, nominovaná na Oscara za Hlavní nádraží.

Malebno a srdceryvno
Když už nedokázala udržet márquezovskou náladu, mohla Láska za časů cholery přijmout běžný model hollywoodské romance. Ale na něj má zase přepjaté ambice kroniky nejen milostné.

Bohužel je ukájí tím nejtuctovějším způsobem: záběry přírodních krás, jimž vládne široširé malebno, kulisami smrtící epidemie či války, ze kterých čiší tklivé srdceryvno, a literárními výroky na pozadí bouřlivého moře.

Občas film zajiskří či pohladí, jednou se drží něžného úsměvu, jindy až bizarní grotesky, takže vydržet se dá vcelku v klidu. Ale už z úcty k Márquezovi by se měl jmenovat jinak.

Láska za časů cholery
USA, režie Mike Newel, hrají Javier Bardem, Benjamin Bratt, Liev Schreiber, Giovanna Mezzogiorno, titulky, 137 minut.
Hodnocení MF DNES: 60 %
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: Film Dubček připomíná chudší epizodu Českého století

Plakát filmu Dubček

Adrian Jastraban v roli Alexandra Dubčeka? Proč ne. Ba právě naopak: jedině herec známý jako Oskar z Účastníků zájezdu...

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

Najdete na iDNES.cz