Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Láska všech podob se rozkročila přes půl tisíciletí

  18:51aktualizováno  18:51
Clam-Gallasův palác v Praze vyhradil prostory výjimečné expozici, pro niž spojily síly Archiv hlavního města Prahy, Národní galerie a Uměleckoprůmyslové muzeum: až do konce srpna tu běží výstava Láska– touha–vášeň s podtitulem "milostné náměty v umění 15.–19. století".

Barbara Krafftová-Steinerová, Franz de Paula - hrabě Hartig a jeho manželka Eleonora jako Caritas Romana (1797) | foto: REPRO: Národní galerie v Praze

Palácové sály zaplnilo víc než dvě stě prací od bezmála devadesáti tvůrců, kteří se od pozdní renesance po vrcholnou secesi utkávali malbou, kresbou, sochou, ale také prostřednictvím užitého umění s lidským tělem a zejména s pudy, které jím hýbou.

Přestože autoři výstavy vybírali pouze z toho, co je k dispozici v některých tuzemských galeriích a sbírkách, podařilo se jim sklenout zřejmý oblouk: a to od galantního, čili spiklenecky náznakového zpracování námětu po díla čistě pornografického rázu, která v prvé řadě ukazují.

Od alegorie k člověku
Joos van Cleve podle Leonarda da Vinci - Mona Vanna NudaZatímco renesance používala při zobrazení "lásky–touhy–vášně" postupů alegorie, mytologických či náboženských podobenství, a vyjadřovala se tedy oklikou, počínaje barokem začali umělci sahat po
námětech pozemských a za hrdiny svých pláten častěji volili člověka v nejvšednějších situacích.

Symbolika a náznaky, vymiňované dobovou morálkou, sice ani poté nevymizely, ale obrazy jako by získaly pohlaví: přestaly být idealisticky asexuální a pronikl do nich smyslový život.

Zpracování "milostných námětů" dokročilo na svůj vrchol v 19. století: se sociálně kritickým podtextem do nich pronikl ironický humor a éra dekadence zrušila všechna myslitelná tabu. Díla Aubreyho Beardsleyho či Franciska Goyi, Féliciena Ropse nebo Heinricha Vogelera však mají ještě jedno specifikum: jde o práce grafické.

Agostino Carracci - Satyr bije nymfu přivázanou ke stromu (1590-95)A právě jemná technika rytí a komorní rozměr těchto děl dovolují lásce, touze i vášni projevit se ve vší své plnosti a intimitě. V Clam-Gallasově paláci je jim vyhrazen celý Grafický kabinet.

Expozice samozřejmě nabízí zvučných jmen a výjimečných prací daleko více: Adama a Evu od Lucase Cranacha, Spící Venuši s Amorem Godfrieda Schalckena, mědiryty Albrechta Dürera, díla Brandlova, Mánesova, Brožíkova, Hynaisova, sérii sugestivních maleb Beneše Knüpfera či dráždivá plátna Maxmiliána Pirnera.

Někde je téma milostnosti patrné okamžitě, jinde je třeba si erotický náboj poskládat z četných šifer a odkazů. O to je procházka výstavou Láska–touha– vášeň dobrodružnější.

Láska–touha–vášeň
Clam-Gallasův palác, Husova 20, Praha 1, kurátorka L enka Stolárová. Výstava trvá do 31. srpna, otevřeno út – ne vždy od 10 do 18 hod., vstupné 100 korun, cena doprovodného katalogu 250 korun.
Hodnocení MF DNES: 80 %

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Najdete na iDNES.cz