Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Láska, sex, drogy, Bůh rovná se poezie

  13:10aktualizováno  13:10
J i h l a v a - Ani provazy deště, které téměř nepřetržitě celý pátek padaly z oblohy, neodradily několik desítek milovníků poezie od návštěvy nezávislého multikulturního studia v Brněnské ulici v Jihlavě. Právě v De Facto Mimo se konal historicky první literární večer. A docela se povedl.

A to i přes poněkud rozpačitý úvod bítovčického básníka Hyeny, kterého zákeřně přepadla tréma a poznamenala tak celé jeho vystoupení. Oděn do puntíkovaných šortek a černého svetru se šklebícími se lebkami přednášel Hyena své veršíky jako jeden velký i když imaginární příběh svého života, ve kterém nemalé role hrají sex a alkohol. To sice není žádné velké téma, ale je to život. Nebo alespoň jeho součást.

Za vrchol celého poetického večera lze jednoznačně označit vystoupení jihlavského básníka Hermita. Na takové básně, jaké prezentoval Hermit, je zapotřebí ticho a soustředění, protože jenom v ničím nerušeném tichu má čtenář či divák šanci uslyšet Boha schovaného mezi řádky jak mluví o lásce. Protože jenom v tichu se dá přemýšlet nad básníkovým povzdechem "Bylo by lepší Bože, kdybys nebyl."
Hermitovy verše vyrůstají z nejlepšího odkazu velikánů české poezie jako je Seifert, Mikulášek nebo Skácel. Není to poezie rozhněvaného mladého muže, je to vyjádření krásné a zároveň drtivé radosti lidského bytí.

Sex, drogy a fotbal to je svatá trojice pro básníky Karla Škrabala a Dalibora Maňase-Kaňase soustředěné kolem almanachu Vítrholc. Jejich prsty po klávesnici pohání snad oprávněná zloba a vztek na všechno kolem. Vystoupení brněnských básníků a muzikantů s názvem cubeBASEboys bylo výrazným kontrastem k Hermitovu vystoupení, po kterém zbylo ve vzduchu jemné a plaché krásno.

To se ovšem vytratilo s prvním Škrabalovým veršem o poněkud drsném sexu se sekretářkami a v duchu hesla "Muži sobě, ženy všem!" pokračoval v přednesu. Ačkoliv Škrabal urputně protestuje proti tomu, aby jeho verše byly jakkoliv škatulkovány, nelze se ubránit přirovnání, že jsou moderní a to v nejlepším smyslu toho slova. Jsou to básně dnešního, mladého, zaměstnaného, ženatého muže-otce, které pramení z myšlenky že "každej máme někdy pocit že bychom si zasloužili od života víc," jak praví Škrabal v jedné své básni.

Karla Škrabala u mikrofonu střídal v recitaci Dalibor Maňas-Kaňas, který se kromě již zmíněných témat otřel ve svých básních například i o politické dění.  Ovšem nejlepší Maňas je, když zapomene na fotbal, sex a politiku a napíše něco tak krásného jako "Přišli do nebe a to bylo prázdné jako vykouřená krabička cigaret." Maňasovi totiž jako básníkovi sluší kromě naštvanosti i něha a trocha lyriky nikdy nikoho nezabije.

Titulní strany almanachu Vítrholc a sbírky básní Karla Škrabala.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz