Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Láska, sex, drogy, Bůh rovná se poezie

  13:10aktualizováno  13:10
J i h l a v a - Ani provazy deště, které téměř nepřetržitě celý pátek padaly z oblohy, neodradily několik desítek milovníků poezie od návštěvy nezávislého multikulturního studia v Brněnské ulici v Jihlavě. Právě v De Facto Mimo se konal historicky první literární večer. A docela se povedl.

A to i přes poněkud rozpačitý úvod bítovčického básníka Hyeny, kterého zákeřně přepadla tréma a poznamenala tak celé jeho vystoupení. Oděn do puntíkovaných šortek a černého svetru se šklebícími se lebkami přednášel Hyena své veršíky jako jeden velký i když imaginární příběh svého života, ve kterém nemalé role hrají sex a alkohol. To sice není žádné velké téma, ale je to život. Nebo alespoň jeho součást.

Za vrchol celého poetického večera lze jednoznačně označit vystoupení jihlavského básníka Hermita. Na takové básně, jaké prezentoval Hermit, je zapotřebí ticho a soustředění, protože jenom v ničím nerušeném tichu má čtenář či divák šanci uslyšet Boha schovaného mezi řádky jak mluví o lásce. Protože jenom v tichu se dá přemýšlet nad básníkovým povzdechem "Bylo by lepší Bože, kdybys nebyl."
Hermitovy verše vyrůstají z nejlepšího odkazu velikánů české poezie jako je Seifert, Mikulášek nebo Skácel. Není to poezie rozhněvaného mladého muže, je to vyjádření krásné a zároveň drtivé radosti lidského bytí.

Sex, drogy a fotbal to je svatá trojice pro básníky Karla Škrabala a Dalibora Maňase-Kaňase soustředěné kolem almanachu Vítrholc. Jejich prsty po klávesnici pohání snad oprávněná zloba a vztek na všechno kolem. Vystoupení brněnských básníků a muzikantů s názvem cubeBASEboys bylo výrazným kontrastem k Hermitovu vystoupení, po kterém zbylo ve vzduchu jemné a plaché krásno.

To se ovšem vytratilo s prvním Škrabalovým veršem o poněkud drsném sexu se sekretářkami a v duchu hesla "Muži sobě, ženy všem!" pokračoval v přednesu. Ačkoliv Škrabal urputně protestuje proti tomu, aby jeho verše byly jakkoliv škatulkovány, nelze se ubránit přirovnání, že jsou moderní a to v nejlepším smyslu toho slova. Jsou to básně dnešního, mladého, zaměstnaného, ženatého muže-otce, které pramení z myšlenky že "každej máme někdy pocit že bychom si zasloužili od života víc," jak praví Škrabal v jedné své básni.

Karla Škrabala u mikrofonu střídal v recitaci Dalibor Maňas-Kaňas, který se kromě již zmíněných témat otřel ve svých básních například i o politické dění.  Ovšem nejlepší Maňas je, když zapomene na fotbal, sex a politiku a napíše něco tak krásného jako "Přišli do nebe a to bylo prázdné jako vykouřená krabička cigaret." Maňasovi totiž jako básníkovi sluší kromě naštvanosti i něha a trocha lyriky nikdy nikoho nezabije.

Titulní strany almanachu Vítrholc a sbírky básní Karla Škrabala.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Najdete na iDNES.cz