Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lasica s Polívkou zahájili divadelní festival v pyžamech

  11:30aktualizováno  11:30
Důležité je vykročení. To sobotní, jímž začal 14. ročník královéhradeckého festivalu Divadlo evropských regionů, nepostrádalo pověstnou eleganci. O brilantní úvod se postaralo duo Milan Lasica a Bolek Polívka.

Z představení Minus dva uvedeném na festivalu Divadlo evropských regionů - Hradec Králové (14. ročník) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Úvodní představení bývají pověstná, stačí vzpomenout na bratislavský Kumšt, Lasicova Cyrana, Bartoškova a Heřmánkova Jakuba a jeho pána či herectví Juraje Kukury a Emílie Vášáryové v Albeeho Koze.

Lasica & Polívka
Hra Samuela Benchetrita Minus dva, v níž se sešlo Štúdio L&S a brněnské Divadlo Bolka Polívky, je původně sentimentální melodrama o smrti a útěku. Avšak co z ní udělali v režii Juraje Nvoty oba hlavní protagonisté - Bolek Polívka a Milan Lasica - bylo fascinující, z původního scénáře na jevišti zůstala snad jen čtvrtina.

Z představení Minus dva uvedeném na festivalu Divadlo evropských regionůDva sedmdesátníci, trochu fanfaróni, trochu outsideři, umírají v nemocnici, jednomu zbývá týden života, druhému dva, což je vytrvalým zdrojem až černého humoru, a dají se na útěk, vesměs provázený absurdními epizodami, kdy zachrání sebevraha, tančí v baru, přičemž jeden se vydává za syna druhého, i si vybaví dávné resty.

Polívka, velmi zkázněný, s nebývale energickým Lasicou, jejichž spojení může připomínat i někdejší slavný filmový pár Jack Lemmon & Walter Matthau, si v nemocničních pyžamech utahují ze všemožných klišé slzopudných dramat, převracejí je, glosují, improvizují, baví publikum i sebe hříčkami až mile dětinskými, které by jiným asi neprošly, a hlavně v minimálních kulisách mění původně banální scény v nádherné forbíny nejlepší tradice dialogů L+S či W+H, aniž by mizel motiv neodvratného konce.

Jitka Čvančarová na festivalu Divadlo evropských regionůMísto prodlužovaných konců se veškerá katarze z "prohraného, nikoliv však marného boje" vešla do Lasicova textu: "Neplač, když ti srdce zmeklo nad životom prožitým, nebol to raj ani peklo, iba niečo mezi tým..." Víc než dobrými partnery jim byli v trojrolích půvabná Jitka Čvančarová, z jejíhož talentu se do nekonečných seriálů dostane jen zlomek, a Martin Hofmann.

Takové - výsostně herecké - divadlo bude moderní i za sto let. "Už jsme se domluvili a hra Minus dva se k nám po prázdninách brzy vrátí," říká ředitel Klicperova divadla Ladislav Zeman. Výborné herectví i příběh přinesla také inscenace moderního irského dramatu Mariny Carr Portia Coughlanová z nitranského Divadla Andreje Bagára se Zuzanou Kanócz, držitelkou herecké Dosky 2007, v hlavní roli.

Dudy, swing a pivo
Divadlo Drak s úspěchem zopakovalo Štěně nebo špenát i novinku Komediantské báchorky, k dračí pouti se skluzavkami, bazénem, bludištěm i kolotoči hrála "sedlácko-skotskofolkrocková" kapela Navostro (v kiltech), pravé - a pronikavé - dudy v rukou herce Filipa Humla zbarvily hit kapely Queen We Will Rock You i tradicionál Amazing Grace.

Z festivalu Divadlo evropských regionůNoční atmosféru u Klicperova divadla, kde stačí udělat pár kroků, aby se člověk ocitl z chrámu umění v pivním stanu, zase požehnal Václav Marek & Blue Star prvorepublikovým jazzem. Mládež, uvyklá na Rock for People či Hip Hop Kemp, tančila při Říkej mi to prosím potichoučku, Hm, Hm, ach ty jsi úžasná i na Berlinův Alexander Ragtime Band a odmítala ofrakované muzikanty a zpěvačky v róbách pustit z letní scény. I volný program v parcích i zákoutích historického centra obecenstvem nestrádal.

Šansony a neznámý herec

I znalec francouzských šansonů Gilberta Bécauda a Jacquesa Brela zůstane přimrazen, jak se s tak obtížným repertoárem popasoval hradecký herec Jan Sklenář. Zpívá je po svém, nekopíruje originály, zbytečně nedramatizuje a spíše jde s rockovým nasazením za doprovodu kytary, kontrabasu a klavíru po jejich melodické i rytmické bohatosti.

Vždyť zpívat po Brelovi a Hegerové Ne me quitte pas - Lásko prokletá by mohla být rychlá umělecká sebevražda. Ani špatný rozdrnčený zvuk nepoškodil improvizovaný koncert na terasách studia Beseda, kde - jako první akce festivalu - se uskutečnilo se vší vážností i ironií slavnostní odhalení Památníku neznámému herci.

Vtipná plastika, typický "antipomník" anonymního herce s buřinkou a královskou korunou, jemuž u nohou leží kafe z Maryši, Yorikova lebka z Hamleta i antická maska komedie a tragédie, je dílem hradeckého sochaře Jaroslava Doležala. Měl to obtížné, neboť "neznámý" by se neměl podobat nikomu slavnému.

"Je těžké, když ani autor, ani objednavatel neví, co by tam mělo být. Hledali jsme a přišli na to, že když už nejsou neznámí vojíni, můžou být neznámí herci. A jak by měl vypadat? To nikdo neví! Asi by tam měly být zašifrovány prvky českých klasických her a herec by měl mít kostým, který něco naznačí. Hlavně by tam neměla být žádná podoba, ale to je asi nemožné. Má tvář, takže se k ní vždycky nějaký živý člověk přiřadí. Myslím a věřím, že nehrozí, že by se v tom někdo slavný poznal," říká s úsměvem sochař. Až přijde Mezinárodní den divadla, budou u "cimrmanovského" výklenku v Besedě známí herci klást věnce.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz