Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Landův Zlatý drak bude nejvýpravnější v historii brněnské činohry

  13:14aktualizováno  13:14
Hudební drama Tajemství Zlatého draka, které pro Národní divadlo Brno připravuje zpěvák Daniel Landa, se stane největším projektem v historii činohry brněnské první scény. Žádná inscenace dosud nebyla výpravnější a technicky náročnější.

Daniel Landa | foto: Nguyen P.Thao MF DNES

Nezvyklý je také zájem publika, ačkoliv předprodej oficiálně začíná až 1. září. "Drtivou většinu lístku na listopadovou premiéru a první reprízy si již lidé předem rezervovali," řekla Šárka Motalová z propagace divadla.

Kontroverzní inscenace bude první premiérou činohry Národního divadla v sezoně. Inscenační tým slibuje napínavý příběh s kriminální zápletkou. Důležitou roli sehrají v představení legendy, mystika a duchovno.

. Jaké Landovy písně zazní

Zazní staré songy, muzikant chystá i novinky

Ve hře Tajemství Zlatého draka zazní některé starší Landovy skladby, které tvůrci zasadí do děje. Budou to písně Tajemství, Obsidián, Jezdci v oblacích, Kouzelník, Protestsong, Valčík a Vrána. Další písně Daniel Landa připravuje speciálně pro Tajemství Zlatého draka.

Landa, jemuž část lidí nemůže zapomenout údajnou minulost pravicového extremisty, označuje Tajemství Zlatého draka za "zlatý hřeb kariéry" a svůj manifest. Hra prý odstartuje zpěvákův nový projekt do děti a mládež.

Na scénáři se podílejí Landa, šéf brněnské činohry Zdeněk Plachý a jeho souputník z uměleckého tandemu Střežený Parnass Jiří Šimáček. Landa se objeví v roli Merkuria, starověkého symbolu sjednocení duchovních sil, který podle tvůrců hry popsal ve své tvorbě psycholog a mystik Carl Gustav Jung.

První grafika k Landově hře Tajemství Zlatého drakaNárodní divadlo již zveřejnilo také první propagační grafiku. Pracuje s motivy draků, andělů, hvězd a plamenů.

Premiéra se koná v Mahenově divadle 21. listopadu. V září začne činoherní soubor se zkouškami. Scénu, která údajně umožní "velkoformátové spektakulární divadlo", navrhl ředitel divadla a známý scénograf Daniel Dvořák. Autorkou pohybové složky díla bude šéfka brněnského baletu Lenka Dřímalová.

Poté, co divadlo oznámilo Landovo hostování, část brněnské kulturní obce vyjádřila nesouhlas. Protestovali také někteří politici. Hudebník a básník Petr Váša zprovoznil internetovou výzvu proti Landovi. Nyní již kritika v podstatě utichla. Seznam signatářů Váša naposledy aktualizoval 19. července, kdy se počitadlo zastavilo na 1 170 lidech.

Představitelé brněnského Národního divadla kritiku opakovaně odmítali. Je to normální činohra s písněmi, řekl například nedávno ředitel Dvořák. "V současné tvorbě Daniela Landy nenacházíme nic, co by mohlo směřovat k vyvolávání pocitů nenávisti či nesnášenlivosti," uvedli Plachý s Šimáčkem ve společném prohlášení.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz