Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Landův Zlatý drak bude nejvýpravnější v historii brněnské činohry

  13:14aktualizováno  13:14
Hudební drama Tajemství Zlatého draka, které pro Národní divadlo Brno připravuje zpěvák Daniel Landa, se stane největším projektem v historii činohry brněnské první scény. Žádná inscenace dosud nebyla výpravnější a technicky náročnější.

Daniel Landa | foto: Nguyen P.Thao MF DNES

Nezvyklý je také zájem publika, ačkoliv předprodej oficiálně začíná až 1. září. "Drtivou většinu lístku na listopadovou premiéru a první reprízy si již lidé předem rezervovali," řekla Šárka Motalová z propagace divadla.

Kontroverzní inscenace bude první premiérou činohry Národního divadla v sezoně. Inscenační tým slibuje napínavý příběh s kriminální zápletkou. Důležitou roli sehrají v představení legendy, mystika a duchovno.

. Jaké Landovy písně zazní

Zazní staré songy, muzikant chystá i novinky

Ve hře Tajemství Zlatého draka zazní některé starší Landovy skladby, které tvůrci zasadí do děje. Budou to písně Tajemství, Obsidián, Jezdci v oblacích, Kouzelník, Protestsong, Valčík a Vrána. Další písně Daniel Landa připravuje speciálně pro Tajemství Zlatého draka.

Landa, jemuž část lidí nemůže zapomenout údajnou minulost pravicového extremisty, označuje Tajemství Zlatého draka za "zlatý hřeb kariéry" a svůj manifest. Hra prý odstartuje zpěvákův nový projekt do děti a mládež.

Na scénáři se podílejí Landa, šéf brněnské činohry Zdeněk Plachý a jeho souputník z uměleckého tandemu Střežený Parnass Jiří Šimáček. Landa se objeví v roli Merkuria, starověkého symbolu sjednocení duchovních sil, který podle tvůrců hry popsal ve své tvorbě psycholog a mystik Carl Gustav Jung.

První grafika k Landově hře Tajemství Zlatého drakaNárodní divadlo již zveřejnilo také první propagační grafiku. Pracuje s motivy draků, andělů, hvězd a plamenů.

Premiéra se koná v Mahenově divadle 21. listopadu. V září začne činoherní soubor se zkouškami. Scénu, která údajně umožní "velkoformátové spektakulární divadlo", navrhl ředitel divadla a známý scénograf Daniel Dvořák. Autorkou pohybové složky díla bude šéfka brněnského baletu Lenka Dřímalová.

Poté, co divadlo oznámilo Landovo hostování, část brněnské kulturní obce vyjádřila nesouhlas. Protestovali také někteří politici. Hudebník a básník Petr Váša zprovoznil internetovou výzvu proti Landovi. Nyní již kritika v podstatě utichla. Seznam signatářů Váša naposledy aktualizoval 19. července, kdy se počitadlo zastavilo na 1 170 lidech.

Představitelé brněnského Národního divadla kritiku opakovaně odmítali. Je to normální činohra s písněmi, řekl například nedávno ředitel Dvořák. "V současné tvorbě Daniela Landy nenacházíme nic, co by mohlo směřovat k vyvolávání pocitů nenávisti či nesnášenlivosti," uvedli Plachý s Šimáčkem ve společném prohlášení.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Stašové ABC sluší. S komercí soupeřit nechci, říká šéf Městských divadel

Daniel Přibyl v minulosti vedl Novou Scénu Národního divadla a Městské divadlo...

Nekonfliktní repertoár přenecháme soukromým scénám, slibuje ředitel Městských divadel pražských Daniel Přibyl. Pod jeho...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Najdete na iDNES.cz