Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Landa ve Zlatém draku nabídl dobré písně a rozředěnou mystiku

  8:52aktualizováno  8:52
Pátečnímu představení s napětím očekávané jevištní kreace autorské trojice Daniel Landa, Zdenek Plachý a Jiří Šimáček Tajemství Zlatého draka předcházela řada dramatických prohlášení, protesty, to vše kvůli "kontroverznímu" Danielu Landovi.

Z inscenace Tajemství Zlatého draka - Národní divadlo Brno | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Z inscenace Tajemství Zlatého drakaJe obtížné divadelní útvar představující žánrovou směsici – fantasy, muzikál, detektivka – přesně pojmenovat. Dramaturg Martin Dohnal hovoří o "hudebním dramatu" a sami autoři pojali Tajemství Zlatého draka jako scénické mystérium, které by mělo současného diváka vytrhnout z jevového, povrchně prospěchářského světa a jeho trápení a přivést jej k péči o duši. Nejen o duši vlastní, ale o duši veškerenstva, kosmu.

Kriminálka Brno

V úvodu jsme svědky scény, kdy dva mladí lidé hledají u lesa vhodné místo pro "splynutí duší", ale vyruší je nález mrtvoly neznámého muže. Další pokračování je jakoby převzato z některého z nespočetných televizních detektivních seriálů, při kterém se krom pátrání po pachatelích dozvídáme ledacos zajímavého ze soukromí detektivů.

Z inscenace Tajemství Zlatého draka

Své soukromí má i vyšetřovatel Marek Šebor (Petr Halberstadt), opíjí se, je hrubý na ženu Naďu (Henrieta Hornáčková), nechává se vytáčet tchyní (Marie Durnová), nezvládá to, nedospělá dcera tím trpí. Avšak pod povrchem se na scéně odehrává ještě druhý, skrytý příběh: mrtvola byla nalezena vedle menhiru s tajemným runovým nápisem odkazujícím k vnitřnímu obrácení.

Landa: Chci, aby lidé u draka přemýšleli

Z inscenace Tajemství Zlatého drakaZpěvák Daniel Landa ví, že se řadě lidí jeho Tajemství Zlatého draka v brněnském Národním divadle líbit nebude. Věří však, že se mnohých dotkne.

Policejní důstojník David Vodňanský (Jakub Šafránek) je naštěstí specialista na sekty a stopy záhy vedou k sestře zavražděného, hypnoterapeutce Stelle (Klára Apolenářová). Detektivka se střídá s tajemným světem skrytého života "obecně prospěšné společnosti" Ordo Draconis, jejíž vůdce Petr (Petr Panzenberger) vyzývá členy k jednotě a oddanosti vizi.

Z inscenace Tajemství Zlatého drakaDěje v obou odlišných rovinách oddělují taneční a zpěvné výstupy Merkuria (Daniel Landa) a Merkurie (Monika Maláčová), z nichž bychom se měli dozvídat něco bližšího o smyslu toho, co se odehrává, i závěrečné poslání.

Až na ten příběh

Vše je však obestřeno mlhami a skvělá scéna Daniela Dvořáka, která velice elegantně mění kulisy charakterizující oba světy, s tím nic nezmůže – nemá to ostatně v popisu práce. Děj na jedné straně zpestřují výstupy se starostou (Jaroslav Dufek), který sektě výhodně pronajal pozemek a dům, a mafiánským podnikatelem Zenklem (Zdeněk Dvořák), který má na nemovitosti zálusk; na straně druhé vidíme například zasvěcující obřad, který vnitřně rozháraný Marek podstoupí prostřednictvím Stelly.

Z inscenace Tajemství Zlatého drakaObrácení? Jen proto, aby docenil hodnotu rodinného života? Z toho, co vidíme na scéně, není ani příliš jasné, kdo je vrah a proč vlastně vraždil, neboť jsme namísto inzerovaných duchovních hodnot s autory uvízli v laciné duchařině. Nepozře-li had hada, nestane se drakem, cituje v jednom místě Merkurius z Písní kosmických Jana Nerudy.

TAJEMSTVÍ ZLATÉHO DRAKA
(Krátké nahlédnutí do projektu Legií Zlatého draka - real-live fantasy hry Tajemství Zlatého draka)

Žádná metamorfóza hada v draka se v Brně tentokrát nekonala. Pro poetiku dvojice Zdenek Plachý a Jiří Šimáček bylo dosud příznačné prolínání vážných žánrů a postupů s nevážnými, kloubení vysokého s nízkým – cílem jejich sdělení však nebyla oslava všehochuti světa beze smyslu: jejich dosavadní díla měla étos.

Zlatý drak, nebo zlatý důl?

A za velkého vzruchu se zrodilo Landovo Tajemství Zlatého draka
Tajemství Zlatého draka - zkouškaK rozruchu kolem Tajemství Zlatého draka došlo nejen proto, že novou inscenaci, jejíž scénář je dílem Daniela Landy, Zdenka Plachého a Jiřího Šimáčka, její tvůrci opentlili lákavými superlativy.

Landa dobývá Brno, i přes protesty prodá hru dvakrát denně
Daniel Landa na tiskové konferenci k inscenaci Tajemství Zlatého DrakaInscenace Tajemství Zlatého draka se bude v některých termínech hrát dvakrát denně. V činohře Národního divadla je to nebývalý počin - prakticky o žádnou inscenaci z poslední doby nebyl takový zájem.

Premiéru Tajemství Zlatého Draka doprovodil i protest studentů JAMU
Tajemství Zlatého draka - zkouška - Daniel LandaLepší reklamu si tvůrci nové hudební inscenace s názvem Tajemství Zlatého Draka nemohli přát - proti účinkování kontroverzního umělce v Mahenově divadle se postavilo několik brněnských osobností. Nejdražší, nejprodávanější, historicky nejnáročnější dílo má premiéru. Před stánkem rozbalili studenti JAMU i protestní transparent.

Platilo to o jejich hře Nepohodlný Indián i o hudebním díle Magická flétna, ale i o jejich posledním společném dramatickém počinu Deník krále, na němž spolupracovali právě s Danielem Landou. Jejich umělecké sdružení Střežený Parnas patrně udělalo chybu ve chvíli, kdy Plachý se Šimáčkem část svých dramatických kompetencí převedli na – řečeno bez ironie – samorosta Daniela Landu.

Z inscenace Tajemství Zlatého draka

Landovo částečné převyprávění vlastních osudů, křížené s rozředěnou "mystikou", ukázalo, že jeho síla je více v hudbě a písňových textech a že právě divadelní příběh není ani zdaleka jeho silnou stránkou.

D. LANDA – Z. PLACHÝ – J. ŠIMÁČEK - Tajemství Zlatého Draka
Národní divadlo Brno. Režie Zdenek Plachý, hudba Daniel Landa, scéna Daniel Dvořák. Kostýmy Linda Dostálková. Premiéra 21. listopadu 2008. Delka 160 minut.
Hodnocení MF DNES: 60 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Najdete na iDNES.cz