Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Landa ve Zlatém draku nabídl dobré písně a rozředěnou mystiku

  8:52aktualizováno  8:52
Pátečnímu představení s napětím očekávané jevištní kreace autorské trojice Daniel Landa, Zdenek Plachý a Jiří Šimáček Tajemství Zlatého draka předcházela řada dramatických prohlášení, protesty, to vše kvůli "kontroverznímu" Danielu Landovi.

Z inscenace Tajemství Zlatého draka - Národní divadlo Brno | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Z inscenace Tajemství Zlatého drakaJe obtížné divadelní útvar představující žánrovou směsici – fantasy, muzikál, detektivka – přesně pojmenovat. Dramaturg Martin Dohnal hovoří o "hudebním dramatu" a sami autoři pojali Tajemství Zlatého draka jako scénické mystérium, které by mělo současného diváka vytrhnout z jevového, povrchně prospěchářského světa a jeho trápení a přivést jej k péči o duši. Nejen o duši vlastní, ale o duši veškerenstva, kosmu.

Kriminálka Brno

V úvodu jsme svědky scény, kdy dva mladí lidé hledají u lesa vhodné místo pro "splynutí duší", ale vyruší je nález mrtvoly neznámého muže. Další pokračování je jakoby převzato z některého z nespočetných televizních detektivních seriálů, při kterém se krom pátrání po pachatelích dozvídáme ledacos zajímavého ze soukromí detektivů.

Z inscenace Tajemství Zlatého draka

Své soukromí má i vyšetřovatel Marek Šebor (Petr Halberstadt), opíjí se, je hrubý na ženu Naďu (Henrieta Hornáčková), nechává se vytáčet tchyní (Marie Durnová), nezvládá to, nedospělá dcera tím trpí. Avšak pod povrchem se na scéně odehrává ještě druhý, skrytý příběh: mrtvola byla nalezena vedle menhiru s tajemným runovým nápisem odkazujícím k vnitřnímu obrácení.

Landa: Chci, aby lidé u draka přemýšleli

Z inscenace Tajemství Zlatého drakaZpěvák Daniel Landa ví, že se řadě lidí jeho Tajemství Zlatého draka v brněnském Národním divadle líbit nebude. Věří však, že se mnohých dotkne.

Policejní důstojník David Vodňanský (Jakub Šafránek) je naštěstí specialista na sekty a stopy záhy vedou k sestře zavražděného, hypnoterapeutce Stelle (Klára Apolenářová). Detektivka se střídá s tajemným světem skrytého života "obecně prospěšné společnosti" Ordo Draconis, jejíž vůdce Petr (Petr Panzenberger) vyzývá členy k jednotě a oddanosti vizi.

Z inscenace Tajemství Zlatého drakaDěje v obou odlišných rovinách oddělují taneční a zpěvné výstupy Merkuria (Daniel Landa) a Merkurie (Monika Maláčová), z nichž bychom se měli dozvídat něco bližšího o smyslu toho, co se odehrává, i závěrečné poslání.

Až na ten příběh

Vše je však obestřeno mlhami a skvělá scéna Daniela Dvořáka, která velice elegantně mění kulisy charakterizující oba světy, s tím nic nezmůže – nemá to ostatně v popisu práce. Děj na jedné straně zpestřují výstupy se starostou (Jaroslav Dufek), který sektě výhodně pronajal pozemek a dům, a mafiánským podnikatelem Zenklem (Zdeněk Dvořák), který má na nemovitosti zálusk; na straně druhé vidíme například zasvěcující obřad, který vnitřně rozháraný Marek podstoupí prostřednictvím Stelly.

Z inscenace Tajemství Zlatého drakaObrácení? Jen proto, aby docenil hodnotu rodinného života? Z toho, co vidíme na scéně, není ani příliš jasné, kdo je vrah a proč vlastně vraždil, neboť jsme namísto inzerovaných duchovních hodnot s autory uvízli v laciné duchařině. Nepozře-li had hada, nestane se drakem, cituje v jednom místě Merkurius z Písní kosmických Jana Nerudy.

TAJEMSTVÍ ZLATÉHO DRAKA
(Krátké nahlédnutí do projektu Legií Zlatého draka - real-live fantasy hry Tajemství Zlatého draka)

Žádná metamorfóza hada v draka se v Brně tentokrát nekonala. Pro poetiku dvojice Zdenek Plachý a Jiří Šimáček bylo dosud příznačné prolínání vážných žánrů a postupů s nevážnými, kloubení vysokého s nízkým – cílem jejich sdělení však nebyla oslava všehochuti světa beze smyslu: jejich dosavadní díla měla étos.

Zlatý drak, nebo zlatý důl?

A za velkého vzruchu se zrodilo Landovo Tajemství Zlatého draka
Tajemství Zlatého draka - zkouškaK rozruchu kolem Tajemství Zlatého draka došlo nejen proto, že novou inscenaci, jejíž scénář je dílem Daniela Landy, Zdenka Plachého a Jiřího Šimáčka, její tvůrci opentlili lákavými superlativy.

Landa dobývá Brno, i přes protesty prodá hru dvakrát denně
Daniel Landa na tiskové konferenci k inscenaci Tajemství Zlatého DrakaInscenace Tajemství Zlatého draka se bude v některých termínech hrát dvakrát denně. V činohře Národního divadla je to nebývalý počin - prakticky o žádnou inscenaci z poslední doby nebyl takový zájem.

Premiéru Tajemství Zlatého Draka doprovodil i protest studentů JAMU
Tajemství Zlatého draka - zkouška - Daniel LandaLepší reklamu si tvůrci nové hudební inscenace s názvem Tajemství Zlatého Draka nemohli přát - proti účinkování kontroverzního umělce v Mahenově divadle se postavilo několik brněnských osobností. Nejdražší, nejprodávanější, historicky nejnáročnější dílo má premiéru. Před stánkem rozbalili studenti JAMU i protestní transparent.

Platilo to o jejich hře Nepohodlný Indián i o hudebním díle Magická flétna, ale i o jejich posledním společném dramatickém počinu Deník krále, na němž spolupracovali právě s Danielem Landou. Jejich umělecké sdružení Střežený Parnas patrně udělalo chybu ve chvíli, kdy Plachý se Šimáčkem část svých dramatických kompetencí převedli na – řečeno bez ironie – samorosta Daniela Landu.

Z inscenace Tajemství Zlatého draka

Landovo částečné převyprávění vlastních osudů, křížené s rozředěnou "mystikou", ukázalo, že jeho síla je více v hudbě a písňových textech a že právě divadelní příběh není ani zdaleka jeho silnou stránkou.

D. LANDA – Z. PLACHÝ – J. ŠIMÁČEK - Tajemství Zlatého Draka
Národní divadlo Brno. Režie Zdenek Plachý, hudba Daniel Landa, scéna Daniel Dvořák. Kostýmy Linda Dostálková. Premiéra 21. listopadu 2008. Delka 160 minut.
Hodnocení MF DNES: 60 %

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz