Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Laibach fanoušky uspokojil

  12:44aktualizováno  12:44
Uherské Hradiště - Už po čtrnácté hodině zatarasila bezpečnostní služba celé hradišťské náměstí kvůli monstróznímu koncertu. To rozčilovalo místní občany. Uherskohradišťská Letní filmová škola zažila v neděli večer jeden ze svých vrcholů. Na zdejším Masarykově náměstí vystoupila slovinská legenda - skupina Laibach.
Koncert démonického kvarteta se mohl také pyšnit jedním prvenstvím - Hradiště poprvé hostilo vystoupení takových rozměrů pod širým nebem. Legenda Laibach se nedělí táhla jako červená linka již od rána.

Hned dopoledne mohli jejich příznivci zamířit do kina Mír. Snímek Proroctví ohně, který je svérázným dokumentem o skupině i spřízněných sdruženích výtvarníků Irwing a divadelníků Scipion Nasice Sisters Theatre a jejich organizaci a estetickém hnutí NSK (Neue Slowenische Kunst), kino naplnil. Sál se však v pár minutách opět vyprázdnil, jelikož pořadatelé nevěděli, jestli snímek vůbec "rozchodí".

Promítat se tak začalo v poloprázdném sále, chvíli nejel simultánní překlad a angličtinou nevládnoucí jedinci z filmu příliš neměli. Nakonec se neodehrála ani propagovaná beseda se samotnou skupinou, na kterou určitě mířilo mnoho diváků. Že Hradiště čeká monstr akce, se projevilo až po čtrnácté hodině, kdy hlídací služba zatarasila celé náměstí s již postaveným pódiem a neprošla tudy ani myš, a to až do začátku koncertu.

Obcházení celého areálu nerozčilovalo ani tolik samotné účastníky filmové školy, jako místní. "Večer tady hrají nějací idioti, musíte to celý obejít, náměstí je obšacovaný," rozkřikoval se mírně podnapilý starší muž při dotazu na cestu ke Klubu kultury, kde se daly vstupenky na večerní koncert zakoupit. Další žena se pak podivila nad opilými mladíky s nápisy skupiny na tričku a jejich výkřiky: "Tak jsme tady!"

Vystoupení Laibachu řešili pořadatelé a město již několik měsíců předem - kromě rušení nočního klidu se místní zastupitelé také obávali samotné produkce, kterou mnozí považují za fašistickou. Že tomu tak není, zjistil každý, kdo prošel městem - po holých lebkách ani památka, na koncertě samotném pak zahlédl spíše hlavy s dredy. Do půl desáté, kdy šou začala, ožívalo náměstí zvukovými a světelnými zkouškami.

Už před devátou hodinou však byly všechny vstupy k scéně obsypané fanoušky či zvědavci, kteří nebyli ochotni vydat tři sta padesát korun za vstupenky, které se prodávaly až do poslední chvíle. Ti šťastnější pak pomalu začínali plnit improvizované hlediště. Těsně před půl desátou temné pódium osvítily pruhy světla, hudba zesílila, na zadním plátně se objevil rotující znak Laibachu. Náměstím se rozlehl křik fanoušků, který pak ještě značně zesílil, když do světel vstoupila slovinská čtveřice a spustila svou verzi někdejšího hitu švédských Europe It´ s The Final Countdown.

Přestože skupina připravuje po delší odmlce novou desku, která by měla být založena zejména na drum´n´bassovém rytmu, posluchače v Uherském Hradišti zahltila osvědčenými hity. Což dav spokojeně kvitoval. Čtyřtisícové publikum však nebouřilo tak, jak si leckdo představoval a takzvaných "hrozičů" se ani v předních řadách moc nenašlo. Polonahý frontman skupiny Milan Frazs koženou přilbicí na hlavě se snažil ze všech sil, ať pomocí svého jedinečného projevu či typickou gestikulací. Stejného zvednutí rukou však u publika docílil jen u pár nadšených jedinců. Většina davu se pohupovala v rytmu.

"Využil jsem možnosti, že lístek na Laibach jsem měl jako účastník školy levnější. Jinak bych sem asi nešel," vysvětloval možný chlad publika jednadvacetiletý mladík. Opravdoví fanoušci skupiny však byli nadšeni. "Zažil jsem i lepší koncert, ale bylo to fajn. Jen světla mi přišla ke konci slabší," zhodnotil koncert třiadvacetiletý Martin Lažnovský. Po hodině a půl skončil Laibach koncert coververzí skladby Life Is Life, které předcházely hlavně hity z alb Jesus Christ Superstar či NATO.

Jedinou předzvěstí nové desky pak byla poslední věc, která za plných světel a videoprojekce, ovšem již bez samotných hudebníků, zazněla náměstím - jungle remix jedné z hitovek. Vytrvalci ještě postávali pod pódiem a snažili se Laibach vyvolat zpět, ovšem bez úspěchu. Po půl dvanácté už o tom, že by centrem zněla opravdu tvrdá muzika, nebylo jediné známky.
Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz