Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Postavičky Ladových komiksů střílejí za roh a nosí prasečí uši

  10:11aktualizováno  10:11
Snad o žádném českém malíři nevyšlo tolik monografií jako o Josefu Ladovi. Rozebírá se jeho tvorba malířská, ilustrátorská, literární. Jen jeho komiksové dílo zůstává v pozadí. Přitom Lada patří k pilířům českého obrázkového seriálu.

Komiks Josefa Lady (z knihy Nezbedné komiksy) | foto: Plus

Lada: Nezbedné komiksy

"Cítil se být jak vypravěčem, tak výtvarníkem," vysvětluje Tomáš Prokůpek. Milovník komiksu a znalec jeho historie připravil v nakladatelství Plus výpravnou knihu nazvanou Josef Lada – Nezbedné komiksy, která shrnuje umělcovo angažmá v Humoristických listech mezi lety 1908 a 1916.

Sto let staré "stripy" jsou srozumitelné a půvabné i dnes. Třeba hned jeden z prvních komiksů z roku 1906, který už používal bubliny a nikoli vysvětlující text pod obrázky. Jmenuje se Dobrý nápad nad zlato a v šesti okénkách líčí příběh pytláka, který krade v lese stromky a před hajným se vydává za oběšence.

Vydavatel Humoristických listů nejdřív naslouchal starším kreslířům a venkovan Lada, který se nikdy nestal členem žádného oficiálního uznávaného uměleckého směru, dostával menší prostor. Během pár let se však dokázal uplatnit. Vydaný soubor obsahuje víc než sto celostránkových položek.

Komiks Josefa Lady (z knihy Nezbedné komiksy)
Komiks Josefa Lady (z knihy Nezbedné komiksy)

Z Nezbedných komiksů Josefa Lady (po rozkliknutí se otevře celá stránka)

"Ve svých pamětech Lada líčí začátek první světové války jako období, kdy prožíval nuzné časy, protože možností publikovat rapidně ubylo. A byly to právě obrázkové seriály, které se staly hlavním zdrojem jeho obživy," vysvětluje Prokůpek.

Monografie, jež stojí skoro devět set korun, na čtenáře zapůsobí nejen teoretickým pojednáním, ale hlavně dobovou atmosférou přetisků. Je tu třeba vtipný příběh z roku 1909 o obecním policajtovi, který vynalezl bizarní možnost střílení za roh.

Komiks Josefa Lady (z knihy Nezbedné komiksy)
Komiks Josefa Lady (z knihy Nezbedné komiksy)

Z Nezbedných komiksů Josefa Lady (pop rozkliknutí se otevře celá stránka)

Nebo výsměch vesnické prostoduchosti, jež se může v příběhu o hospodské rvačce změnit v duchapřítomnost. Nešťastník při ní přijde o ucho, lékař mu transplantuje boltec z prasete, neboť ve vsi právě zabíjejí. Když po dvou měsících rváči vyroste obrovský prasečí boltec, může si ho uříznout a pochutnat si na ovárku. "Škoda, že mi neurazili celou hlavu," libuje si muž s pahýlem místo ucha.

Ladovy komiksy jsou kuriozitou, za niž si nakladatel zaslouží obdiv. Jak píše Lukáš Růžička na webu Komiksária, počin se dá srovnat s úlovky amerických vydavatelství soustředěných na archivní lahůdky. Ostatně Lada své obrázky tvořil v době, kdy třeba slavný Pepek námořník ještě ani nebyl na světě.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

RECENZE: Příběh zmrtvýchvstání prostitutky Krása je stigma věští událost

Indonéský spisovatel Eka Kurniawan

Zní to trochu jako klišé - Krása je stigma. Indonéský spisovatel Eka Kurniawan však za tato tři slova ukryl vyprávění,...

Najdete na iDNES.cz