Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lábus už je zase Potterem, poprvé na cédéčkách

  3:35aktualizováno  3:35
Když vychází novinka známého českého autora, stává se už skoro zvykem, že současně či dost brzy dostane i svou zvukovou podobu. Ale co největší fenomén soudobé světové literatury, příběhy Harryho Pottera?

Jiří Lábus - Mezi Ploty - Jiří Lábus | foto: Robert Rambousek

Ten jako by odolával, tempo je navzdory době pomalé. Zdá se až trochu kuriózní, že osm let od prvního českého knižního vydání si úvodní díl Pottera můžeme poprvé poslechnout na CD.

Dvě kapitoly za 39 korun
Dosud se na trhu objevily ve zvukové podobě pouze úvodní dva díly – byly na kazetách a v současnosti jsou oba vyprodané. Bestsellerový první díl Harry Potter a Kámen mudrců, který namluvil Jiří Lábus, nebyl k dostání celé čtyři roky.

Což nakladatelství Albatros nyní napravuje. První knihu Rowlingové ságy začalo vydávat znovu, už na CD. Dvanáctidílnou sérii bude přinášet postupně, každý týden jeden nosič za 39 korun. Většinou se tam vejdou dvě kapitoly. Včera vyšlo první CD a celkem jich bude dvanáct, příběh se uzavře v prosinci.

Při této příležitosti převezme Jiří Lábus ve čtvrtek platinovou desku za deset tisíc prodaných kompletů předchozí kazetové nahrávky, která vyšla roku 2001.

"Z dnešního pohledu vypadá kazeta jako zastaralé médium, ale před sedmi lety to tak zdaleka nebylo. Chtěli jsme nahrávku zpřístupnit všem v době, kdy CD přehrávače nebyly ještě tolik rozšířené například v autech či mezi dětmi," vysvětluje dramaturg nahrávky Ondřej Müller.

. Vyjdou všechny díly? To je nejisté

Budoucnost dalších pěti dílů série je však neurčitá – podle Ondřeje Müllera z Albatrosu jde o velmi rozsáhlý a finančně nákladný projekt a jako takový se musí pečlivě zvážit. Ještě mlhavější je otázka podoby a interpretace dílů. I tady se nakladatel musí ohlížet na smlouvu  s agenturou zastupující J. K. Rowlingovou, která nedovoluje přílišný rozlet. Blíže to však nakladatelství odmítá komentovat.

Dnes je situace přesně opačná – obtížně se shánějí kazetové přehrávače. Kazetový Potter sice prodejem nemohl konkurovat statisícové tištěné verzi, nicméně na českém audiotrhu to byl úspěch, za který by se nemuseli stydět ani někteří popoví zpěváci. Úvodní náklad deseti tisíc kusů zmizel za první tři měsíce, následoval pětitisícový dotisk, který se také (pomaleji) vyprodal.

Podle přísných podmínek
Podmínky právníků Rowlingové byly podobně jako u knižního vydání velmi přísné. Předloha se nemohla krátit, proto celková doba poslechu prvního dílu činí téměř deset hodin. Na druhou stranu si Češi vymohli, že příběh smějí dramatizovat, což nebylo v ostatních zemích běžné.

Většinou šlo o čistou recitaci, bez jakýchkoli přidaných prvků. "Mám rád široká plátna, kde si mohu vyhrát s odstíny, ruchy a hudbou – a když děti zavřou oči, skoro to před sebou vidí," říká režisér Jan Jiráň, který na nahrávce spolupracoval s hudebníkem Zdeňkem Zdeňkem.

Jiří Lábus sehrál všechny postavy, kterých bylo v první knize kolem padesáti. Aby se v té změti dokázali zorientovat, vymysleli s Jiráněm nápaditou taktiku: každá postava měla obsahovat určité procento z toho či onoho známého herce. Jedné figuře tak přisoudili pět procent z Jaroslava Vojty a pět procent z Vladimíra Kršky, jiná dostala padesát procent z Martina Růžka.

Ale stejně se nevyhnuli úskalí – ředitel Bradavic Albus Brumbál měl trochu jiný hlas na začátku a jiný na konci. Nezbývalo než jeho hlas znovu přetočit. Přípravy audioverze trvaly jeden rok.

Pro druhý díl Harry Potter a tajemná komnata Albatros výjimku na hudbu a ruchy nedostal, úlohy interpreta se tentokrát zhostil Pavel Zedníček, režisérem byl Pavel Fuchs. Pokud bude současné vydání jedničky na CD úspěšné, uvažoval by Albatros i o druhém díle na nových nosičích.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Najdete na iDNES.cz