Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lábus už je zase Potterem, poprvé na cédéčkách

  3:35aktualizováno  3:35
Když vychází novinka známého českého autora, stává se už skoro zvykem, že současně či dost brzy dostane i svou zvukovou podobu. Ale co největší fenomén soudobé světové literatury, příběhy Harryho Pottera?

Jiří Lábus - Mezi Ploty - Jiří Lábus | foto: Robert Rambousek

Ten jako by odolával, tempo je navzdory době pomalé. Zdá se až trochu kuriózní, že osm let od prvního českého knižního vydání si úvodní díl Pottera můžeme poprvé poslechnout na CD.

Dvě kapitoly za 39 korun
Dosud se na trhu objevily ve zvukové podobě pouze úvodní dva díly – byly na kazetách a v současnosti jsou oba vyprodané. Bestsellerový první díl Harry Potter a Kámen mudrců, který namluvil Jiří Lábus, nebyl k dostání celé čtyři roky.

Což nakladatelství Albatros nyní napravuje. První knihu Rowlingové ságy začalo vydávat znovu, už na CD. Dvanáctidílnou sérii bude přinášet postupně, každý týden jeden nosič za 39 korun. Většinou se tam vejdou dvě kapitoly. Včera vyšlo první CD a celkem jich bude dvanáct, příběh se uzavře v prosinci.

Při této příležitosti převezme Jiří Lábus ve čtvrtek platinovou desku za deset tisíc prodaných kompletů předchozí kazetové nahrávky, která vyšla roku 2001.

"Z dnešního pohledu vypadá kazeta jako zastaralé médium, ale před sedmi lety to tak zdaleka nebylo. Chtěli jsme nahrávku zpřístupnit všem v době, kdy CD přehrávače nebyly ještě tolik rozšířené například v autech či mezi dětmi," vysvětluje dramaturg nahrávky Ondřej Müller.

. Vyjdou všechny díly? To je nejisté

Budoucnost dalších pěti dílů série je však neurčitá – podle Ondřeje Müllera z Albatrosu jde o velmi rozsáhlý a finančně nákladný projekt a jako takový se musí pečlivě zvážit. Ještě mlhavější je otázka podoby a interpretace dílů. I tady se nakladatel musí ohlížet na smlouvu  s agenturou zastupující J. K. Rowlingovou, která nedovoluje přílišný rozlet. Blíže to však nakladatelství odmítá komentovat.

Dnes je situace přesně opačná – obtížně se shánějí kazetové přehrávače. Kazetový Potter sice prodejem nemohl konkurovat statisícové tištěné verzi, nicméně na českém audiotrhu to byl úspěch, za který by se nemuseli stydět ani někteří popoví zpěváci. Úvodní náklad deseti tisíc kusů zmizel za první tři měsíce, následoval pětitisícový dotisk, který se také (pomaleji) vyprodal.

Podle přísných podmínek
Podmínky právníků Rowlingové byly podobně jako u knižního vydání velmi přísné. Předloha se nemohla krátit, proto celková doba poslechu prvního dílu činí téměř deset hodin. Na druhou stranu si Češi vymohli, že příběh smějí dramatizovat, což nebylo v ostatních zemích běžné.

Většinou šlo o čistou recitaci, bez jakýchkoli přidaných prvků. "Mám rád široká plátna, kde si mohu vyhrát s odstíny, ruchy a hudbou – a když děti zavřou oči, skoro to před sebou vidí," říká režisér Jan Jiráň, který na nahrávce spolupracoval s hudebníkem Zdeňkem Zdeňkem.

Jiří Lábus sehrál všechny postavy, kterých bylo v první knize kolem padesáti. Aby se v té změti dokázali zorientovat, vymysleli s Jiráněm nápaditou taktiku: každá postava měla obsahovat určité procento z toho či onoho známého herce. Jedné figuře tak přisoudili pět procent z Jaroslava Vojty a pět procent z Vladimíra Kršky, jiná dostala padesát procent z Martina Růžka.

Ale stejně se nevyhnuli úskalí – ředitel Bradavic Albus Brumbál měl trochu jiný hlas na začátku a jiný na konci. Nezbývalo než jeho hlas znovu přetočit. Přípravy audioverze trvaly jeden rok.

Pro druhý díl Harry Potter a tajemná komnata Albatros výjimku na hudbu a ruchy nedostal, úlohy interpreta se tentokrát zhostil Pavel Zedníček, režisérem byl Pavel Fuchs. Pokud bude současné vydání jedničky na CD úspěšné, uvažoval by Albatros i o druhém díle na nových nosičích.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz