Jiří Lábus ve filmu Odborný dohled nad východem Slunce v roli bývalého estébáka...

Jiří Lábus ve filmu Odborný dohled nad východem Slunce v roli bývalého estébáka a Vratislav Brabenec jako jeden z těch, kteří se chtějí pomstít. | foto: Czech FILM

A zase padouch. Lábus si zahrál estébáka u pípy

  • 14
Je tak nezávislý, že ho ještě nikdo neviděl, mnoho nenapoví ani název Odborný dohled nad východem Slunce. Film, který jede od města k městu.

Vznikal na severu Česka takřka bez povšimnutí a do kin dnes vstupuje stejně nenápadně. Film Odborný dohled nad východem Slunce, který podle vlastního scénáře natočil režisér Pavel Göbl, se po všech stránkách vymyká běžné produkci. Přesto – či spíše právě proto – přijal hlavní roli Jiří Lábus. „Jak jinak, už zase tu hraju padoucha,“ směje se.

Zápletka si vystačí s pěti postavami. Nepotrestané bezpráví přivede do města na severu tři bývalé vězně. Kdysi je všechny trápil příslušník Státní bezpečnosti, který tu má nyní hospodu. „Pánové se rozhodnou vzít zákon do vlastních rukou, načež zjistí, že pro pomstu nemají vlohy. Potkají osudovou ženu, která jim výměnou za cit a přístřeší ukáže rozdíl mezi pomstou a trestem. Prožijí eastern,“ shrnují tvůrci východní verzi westernu. 

Muž bez kamarádů

„Moje postava hostinského, bývalého bachaře, který mlátil politické trestance, je zvláštní chlap. Osamělý, nemá žádné kamarády. Někdejší vězni, kteří chystají odvetu, se sním naoko spřátelí, on roztaje v domnění, že našel konečně blízké duše, vylije jim své srdce, a oni mu to pak dají sežrat. Zkrátka zase to byla jen iluze přátelství,“ popisuje Lábus svou roli vyšetřovatele StB, který si po převratu za peníze vydělané u sboru koupil kupodivu zrovna tak pospolitou živnost jako hostinec – navzdory své podezíravé a uzavřené povaze.

Tři mstitelé

Vedle nezvyklé úlohy bylo pro Lábuse zajímavé i setkání s ostatními herci, či spíše neherci. Trojici mstitelů by rád šéfoval „mozek“ party a její nestor, příslušník první generace mániček, saxofonista, který sice v žádné kapele nikdy nehrál, ale do vězení šel za to, že pořizoval nahrávky jiným. Představuje ho skutečná hudební legenda, Vratislav Brabenec ze skupiny The Plastic People of the Universe.

Jeho protipólem je prostá čistá nátura z rodu světských, muž hojných, leč nepoužitelných nápadů, který se léta staral o cirkusová zvířata a svou vrozenou péči o bezbranné nyní vztáhne i na prostitutku. Seděl, protože z cest s cirkusem na Západ leccos pašoval, až ho jednou přistihli s balíkem knih – „zakázanejch, a ještě divnejch“. Ztvárnil ho Jiří Vymětal, který se věnuje amatérskému divadlu.

Ochotnickou zálibu sdílí také lesník na penzi Jožo Polievka, který ztělesnil třetího, nejčinorodějšího z party. Kdysi běžného zloděje, kterého na celu sdílenou s politickými nasadili záměrně jako donašeče – jenže se udavačské roli vzepřel, takže schytal tvrdé rány, stejně jako oba jeho spolubydlící.

Trio kmetů plánujících odvetu doplní ženská postava, lehká slečna pokuřující před zrušeným kinem, která sice netrpí nezištností, nicméně dovede plány svých důchodcovských ochránců přesměrovat k nápaditějšímu řešení. Zosobnila ji Nikol Fischerová, která vystudovala herectví na brněnské JAMU a s kytarou vystupuje také jako písničkářka.

Putování začíná

„V říjnu nás čeká pouť po jednosálových kinech,“ shrnul producent Tomáš Bělohradský. Na dnešek připadá premiéra ve Varnsdorfu, následují Praha, Nový Bor, Žamberk, Rumburk, Most, Poděbrady. „Je to film malý, nezávislý, černobílý, ale má smysl. Pořád se musí připomínat, jaké hrůzy se děly,“ míní Lábus. Premiéru nestihne, letí s Oldřichem Kaiserem do Států hrát pro krajany, nicméně filmu drží palce.