Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Labuda se zmítá mezi majetkem a citem

  10:30aktualizováno  10:30
Šest let starou hru Erós od Pavla Kohouta představila Reduta, komorní scéna Národního divadla v Brně. Dramatik stvořil příběh o tragicky končící lásce pětasedmdesátiletého starce a dvacetileté dívky.

Ze hry Erós | foto: Jana Hallová

Hru z rodinného prostředí Kohout zasadil do poloviny 90. let a vedle vášnivého citu v ní plane také chamtivost roznícená restitucemi.

"Starý muž, který má vlastně už jen čekat na smrt, se kvůli mladé dívce znovu vášnivě přimkne k životu způsobem, který rodina chápe jako ohrožení sotva nabytého majetku," poznamenal Kohout k textu.

Přiznává, že jeho dramatická novinka je vlastně moderní variantou Ibsenových a Čechovových dramat. "Kohoutovy hry jsou navíc vždy sociálně kritickou sondou," dodává dramaturg Petr Štědroň.

Inscenace Erós má podle dramaturga i jiné primáty. V Redutě se poprvé představí herec Marián Labuda, stejně tak zde prvně pracuje režisér Jiří Pokorný. Divácky atraktivní obsazení Labudy do hlavní role bude možná znásobeno i tím, že populární slovenský herec svůj part odehraje v češtině. "Má lepší češtinu než většina herců v tuzemských divadlech," tvrdí režisér Pokorný.

Labuda neskrýval nervozitu a přiznával, že podobnou roli ještě nestudoval. "V domácích vodách se můžete lehce dostat do stavu, že vlastně o nic nejde. V Brně jsem na návštěvě a nemohu si dovolit zklamat hostitele," dodává ke svému brněnskému angažmá.

Pod hlavičkou zdejšího Národního divadla si už před lety střihl jinou kládu. V česko-slovenské verzi si zahrál slavnou Brechtovu hru Pan Puntila a jeho služebník Matti. Na svém českém repertoáru má nyní ještě pražskou inscenaci Ivanova, v níž hraje Šabelského.

Ještě donedávna Labuda hrál také ve hře Krejčovský salon Východočeského divadla v Pardubicích. "Tápu v tom a bojím se tak, jak jsem se ještě nikdy nebál," shrnul pocity ze své nejnovější figury JUDr. Emila Heidenreicha.

Vedle Labudy se v dalších rolích objeví Petr Halberstadt, Monika Maláčová, Petr Bláha, Dita Kaplanová, Marie Durnová, Zuzana Ščerbová a Erika Stárková. Není bez zajímavosti, že všechny postavy hry mají jména začínající iniciálami E. H.

Každý ze čtyř potomků protagonisty je ve svém milostném životě nešťastný. Společně se pak snaží zničit otcův nekonvenční vztah. Hlava rodiny na zášť svých blízkých doplatí nejhorším možným způsobem. Na závěr se totiž zastřelí.

Ačkoliv podle Pokorného zápletka působí jako vypůjčená z telenovely, text má místy až mystický nádech. V podtitulu navíc slibuje "erotické napětí, vycpaného jelena a husté vztahy".

"Uvádění současných textů je jednou z povinností Národního divadla a my jsme vybrali nejproslulejšího českého autora, jehož text se na zdejších prknech objeví vůbec poprvé," říká dramaturg a umělecký šéf Reduty Petr Štědroň.

Nová inscenace vzbudila nežádoucí rozruch už před oficiálním uvedením. Pracovní zápal týmu jako by se na komorní scéně materializoval.

"Používáme dýmostroj, který čoudil tak mocně, že se automaticky spustil požární alarm a k divadlu dorazily čtyři hasičské vozy," prozradil Pokorný. Režisér si obsazení Labudy do hlavní role prosadil navzdory odlišné typové představě autora, který žije převážně ve Vídni a v červenci oslaví 80. narozeniny.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz