Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Labuda se zmítá mezi majetkem a citem

  10:30aktualizováno  10:30
Šest let starou hru Erós od Pavla Kohouta představila Reduta, komorní scéna Národního divadla v Brně. Dramatik stvořil příběh o tragicky končící lásce pětasedmdesátiletého starce a dvacetileté dívky.

Ze hry Erós | foto: Jana Hallová

Hru z rodinného prostředí Kohout zasadil do poloviny 90. let a vedle vášnivého citu v ní plane také chamtivost roznícená restitucemi.

"Starý muž, který má vlastně už jen čekat na smrt, se kvůli mladé dívce znovu vášnivě přimkne k životu způsobem, který rodina chápe jako ohrožení sotva nabytého majetku," poznamenal Kohout k textu.

Přiznává, že jeho dramatická novinka je vlastně moderní variantou Ibsenových a Čechovových dramat. "Kohoutovy hry jsou navíc vždy sociálně kritickou sondou," dodává dramaturg Petr Štědroň.

Inscenace Erós má podle dramaturga i jiné primáty. V Redutě se poprvé představí herec Marián Labuda, stejně tak zde prvně pracuje režisér Jiří Pokorný. Divácky atraktivní obsazení Labudy do hlavní role bude možná znásobeno i tím, že populární slovenský herec svůj part odehraje v češtině. "Má lepší češtinu než většina herců v tuzemských divadlech," tvrdí režisér Pokorný.

Labuda neskrýval nervozitu a přiznával, že podobnou roli ještě nestudoval. "V domácích vodách se můžete lehce dostat do stavu, že vlastně o nic nejde. V Brně jsem na návštěvě a nemohu si dovolit zklamat hostitele," dodává ke svému brněnskému angažmá.

Pod hlavičkou zdejšího Národního divadla si už před lety střihl jinou kládu. V česko-slovenské verzi si zahrál slavnou Brechtovu hru Pan Puntila a jeho služebník Matti. Na svém českém repertoáru má nyní ještě pražskou inscenaci Ivanova, v níž hraje Šabelského.

Ještě donedávna Labuda hrál také ve hře Krejčovský salon Východočeského divadla v Pardubicích. "Tápu v tom a bojím se tak, jak jsem se ještě nikdy nebál," shrnul pocity ze své nejnovější figury JUDr. Emila Heidenreicha.

Vedle Labudy se v dalších rolích objeví Petr Halberstadt, Monika Maláčová, Petr Bláha, Dita Kaplanová, Marie Durnová, Zuzana Ščerbová a Erika Stárková. Není bez zajímavosti, že všechny postavy hry mají jména začínající iniciálami E. H.

Každý ze čtyř potomků protagonisty je ve svém milostném životě nešťastný. Společně se pak snaží zničit otcův nekonvenční vztah. Hlava rodiny na zášť svých blízkých doplatí nejhorším možným způsobem. Na závěr se totiž zastřelí.

Ačkoliv podle Pokorného zápletka působí jako vypůjčená z telenovely, text má místy až mystický nádech. V podtitulu navíc slibuje "erotické napětí, vycpaného jelena a husté vztahy".

"Uvádění současných textů je jednou z povinností Národního divadla a my jsme vybrali nejproslulejšího českého autora, jehož text se na zdejších prknech objeví vůbec poprvé," říká dramaturg a umělecký šéf Reduty Petr Štědroň.

Nová inscenace vzbudila nežádoucí rozruch už před oficiálním uvedením. Pracovní zápal týmu jako by se na komorní scéně materializoval.

"Používáme dýmostroj, který čoudil tak mocně, že se automaticky spustil požární alarm a k divadlu dorazily čtyři hasičské vozy," prozradil Pokorný. Režisér si obsazení Labudy do hlavní role prosadil navzdory odlišné typové představě autora, který žije převážně ve Vídni a v červenci oslaví 80. narozeniny.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

Najdete na iDNES.cz