Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Televizní nálepky stěží uchrání děti před nevkusem

  7:23aktualizováno  7:23
Před lety mě zkušená pediatrička coby prvorodičku vyplašenou každým pupínkem na kojenecké tváři chlácholila: Nebojte se, paní redaktorko, děti vydrží hodně. Prakticky všechno. Měla pravdu. Škoda jen, že se jí už nemohu zeptat, jestli děti vydrží i nové mediální zákony, které hodlají pečovat o jejich blaho. O odolnosti rodičů nemluvě.

Záběr z pořadu Pečený sněhulák | foto: Pečený sněhulák

Ministerstvo kultury chce předložit vládě novely televizních zákonů. Zákon o České televizi (a Českém rozhlasu) rodinu zase tolik netrápí, veřejnoprávní média si dávno dávají pozor na slušné až dietní výrazivo, pokud právě nemají pana prezidenta v přímém přenosu. Hrozí jim jiná kalamita, totiž změna volby členů rad, do níž by vedle poslanců mohly nově mluvit i jiné odborné či společenské organizace; navíc se zvažuje zvýšení počtu radních.

Zdravý rozum sice těžko pobere, proč by zástupce Asociace krajů, Rady seniorů či jiných spolků měl rozumět nekomerčním médiím více a mluvit do nich méně než lidé navržení politickými stranami, ale budiž. Právě tak představa, že místo nynějších patnácti členů Rady ČT se jich bude dohadovat třeba čtyřicet, je sice lehce šílená, leč váženému divákovi ukradená. To už patří k údělu manažerů ve veřejných službách, aby dokázali uličkou vševědoucích rádců elegantně vykličkovat.

Chystá se však také novela zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, která má v souladu s evropskou směrnicí upravit pravidla pro všechna, tedy i soukromá média. A jednou ze změn, které takzvaný vysílací zákon může přinést, je zavedení třetího časového pásma pro dobu od dvaceti do dvaadvaceti hodin plus labeling čili označování přístupnosti vždy na počátku daného pořadu.

Lidsky řečeno, dnešní televize musí brát v úvahu děti a mládež až do 22. hodiny, s násilím či sexem může bez obav vyrukovat až po desáté večer, kdy se očekává divák od osmnácti let výše. Nyní by se v hlavním večerním čase od osmi do deseti vysílalo pro věkovou skupinu „15+“ a piktogramy by upozorňovaly na možná úskalí pořadu. Objev století? Ale kdeže.

V zahraničí jde o běžnou praxi, v ČT s labelingem čili „nálepkováním“ pořadů již také pokusně pracují. I na dětském Déčku najdete třeba označení 8+ sdělující, že následující pořad není pro batolata. Pěkné vodítko - jenže tříleté dítě mu nerozumí a rodiče s ním vždycky nesedí, stačí jim vědomí, že na Déčku je pro dítě bezpečno.

Dobré je, že se televizím uvolní ruce, aby ze strachu před výtkami radních nemusely každou krimi zkoumat s lupou a do dabingu místo „ty parchante“ pašovat „ ty lumpíku“. Ani sebelepší zákon nezařídí, aby děti nebyly vystaveny mravní újmě, jenže z obrazovky jim hrozí daleko horší nepřítel než jadrné „do p...!“, kterého se před chvílí dopustila i jejich vlastní maminka, když jí kachna z pekáče vypadla na koberec.

Malým divákům kyne v ústrety plíživý, důsledný, nakažlivý, trvalý nevkus - a pro něj neexistuje piktogram. Sotva některá stanice dobrovolně umístí na začátek každého dílu své nekonečné telenovely varování - Pozor, riskujete poškození mozku!

Ovšem jak říkala ona moudrá lékařka, děti vydrží hodně, víc, než si myslíme. Nejvíc jim ublížíme, pokud je zavřeme do televizního ghetta plného vlídných panáčků, rozkvetlých pampelišek a básnické mluvy, načež se poprvé podívají na internet a padnou do mdlob. Pro zákony je totiž snazší přitahovat smyčku tam, kde už ji uvázaly, než na zelené louce zcela od nuly regulovat neregulovatelné.
Takže před novelou jako po novele musí vzít zákon do svých rukou jako ve westernu poslední spravedlivý - rodič.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

V časech MeToo by Picasso neobstál, myslí si Banderas. Zrůda ale nebyl

Antonio Banderas jako Picasso v seriálu Génius: Picasso

Měla to být hlavně oslava talentu a mistrovství Pabla Picassa, místo toho se na premiéře nového seriálu Génius: Picasso...

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

Najdete na iDNES.cz