Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

La Putyka shání talenty, chce vyzkoušet Cirque du Soleil po česku

  18:01aktualizováno  30. března 0:32
Představení spolku Cirk La Putyka jsou sice permanentně vyprodaná, jejich autor Rosťa Novák už nicméně chystá další. A jelikož jsou jeho plány víc než odvážné, shání pro ně "novou krev".

"Rád bych zkusil, jestli jde v Česku udělat něco jako jako Cirque du Soleil (CDS), prostě špičkovou show. K tomu už ale potřebuju další zkušené lidi," říká Novák a zve na konkurz, který se koná 9. a 10. dubna.

Ambiciózní nápad zrál v Novákově hlavě dlouho, blíže realizaci ho však popostrčil až Novákův nedávný několikadenní pobyt v zákulisí Cirque du Soleil, pravděpodobně nejslavnějšího "novocirkusového" projektu světa.

"Bylo  úžasné sledovat, jak pracují opravdoví profesionálové. Z technického hlediska nemá Cirque du Soleil konkurenci. Přesto i jejich dokonalým představením něco chybí a já pořád přemýšlel co," vypráví Novák a říká, že příslovečného zakopaného psa vidí v dramaturgii jednotlivých show.

Ze zkoušky představení UP´END´DOWN
Z představení UP´END´DOWN
Z představení UP´END´DOWN

Z představení UP´END´DOWN, kterým aktuálně láká Cirk La Putyka do divadla

"Umí dělat  neuvěřitelné kousky, ale je jim v podstatě jedno, jak je za sebou poskládají. Berou svá představení jenom jako přehlídku, ne divadlo," říká Novák s tím, že ve svém novém projektu s pracovním názvem The Show by se právě tohle rád pokusil prolomit. "Třeba to nepůjde, ale chci to aspoň zkusit," říká při vědomí toho, že dosáhnout v českých podmínkách stejné úrovně je téměř nemožné.

Jednou z podmínek, které by ho mohly dovést k úspěchu. jsou právě špičkoví artisté, gymnasté a sportovci. "Něco se prostě nenaučíme, respektive třeba i naučíme, ale bude nám to trvat několikanásobně déle než profesionálům. Sháníme proto lidi, kteří už mají zvládnutou techniku a jsou ochotní stavět na ní dál. Samozřejmě i s tím, že občas trochu zariskují," popisuje svou představu o adeptech do konkurzu Novák. Zároveň však zdůrazňuje, že rozhodně nejde o žádnou obměnu souboru.

"Mám kolem sebe ty nejlepších z nejlepších a na tom nehodám nic měnit. Prostě jen hledáme posily," směje se a zve kohokoli s chutí spolupracovat a zkoušet nové věci. Hlásit se tak mohou nejen artisté či gymnasté, ale také tanečníci, herci a v neposlední řadě i zpěváci a muzikanti.

Ti se přitom nemusí bát, že by byli ve stínu populární formace Nightwork, která s La Putykou spolupracuje. "Kluci s námi budou hrát dál, ale mají dost svých vlastních povinností, o alternace si sami řekli," podotýká Novák s tím, že se zájemci mají hlásit na mailovou adresu vitek@laputyka.cz nebo na oficiálních stránkách souboru.   

Téma The Show zatím ještě není stanovené, profesionální filmoví i divadelní scenáristé mají rozepsané různé verze scénářů. Stylově by se však The Show měla blížit Luhrmanově Moulin Rouge. "Kostýmy, hudba, zpěv, klauni a spousta dechberoucích čísel propojených jednou linkou," naznačuje principál své představy. 

Fakta o konkurzu

KDY: 9. a 10. dubna 2011
KDE: La Fabrika, Gymnastická hala Na Balkáně 812/21, P 3
KOHO HLEDAJÍ: profesionální akrobaty, gymnasty, tanečníky, kaskadéry, žongléry, herce, muzikanty, zpěváky, klauny...

PROGRAM KONKURZU:
Sobota 9. 4.:
zpěváci a muzikanti (9 - 14 h), herci a klauni(15 -20h)

Neděle 10.4.: akrobaté, sportovci, artisté a žongléři  (9 - 14h), tanečníci (15 - 20h)

Konkurz bude probíhat pod vedením Lenky Vágnerové, Rostislava Nováka, Pavla Strouhala, Jiřího Weissmanna, Jiřího Kohouta, Jana Maxiána, Michala Boltnara a Filipa Grögera

Už teď také ví, jaké disciplíny by chtěl vyzkoušet. Určitě prý použijí teeterboard, houpačku, kterou soubor osedlal už v představení UP´END´DOWN. Chybět nebude ani sestava gymnastických hrazd, trampolíny nebo "šály", na které se akrobati věší. Novinkou by byl takzvaný tumbletrack, pružící pás, který se dá zabudovat do podlahy, a také velká výzva v podobě "kola smrti".

"To je naprosto šílená záležitost, kterou plně ovládá jen parta kluků odněkud z Bolívie a provádějí ji i artisté v CDS. Vůbec netuším, jestli ji zvládneme, ale kdo nic nezkusí, nic nemá," říká Novák k obří rotující atrakci, na které artisté zažívají i momenty volného pádu.

Zkoušet by se mělo začít na podzim, s premiérou projektu se zatím počítá pro léto 2012. Do té doby pod hlavičkou Cirk La Putyka vzniknou hned tři různá představení a umělce čeká i cesta na prestižní divadelní festival v Edinburghu. "Kdo si myslel, že La Putykou všechno skončí, mýlil se. Teď se naopak všechno pořádně rozjíždí. Těšíme se, i když nikdo z nás neví, jak to skončí," zakončuje Novák.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Kudy vedou cestičky našich muzikálů ke korejskému lidu

Pepa Vojtek v hlavní roli muzikálu Mefisto

Původní český muzikál Mefisto s Josefem Vojtkem v hlavní roli zvou Korejci na prestižní muzikálový festival v Tegu....

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Ferrari F12 Berlinetta 6,3...
Ferrari F12 Berlinetta 6,3...

r.v. 2016, naj. 7 500 km, benzín, 1. majitel
6 650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz