Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kytaru napříč žánry zahájí „Superstar“ Vicki Genfan

  12:14aktualizováno  12:14
Program 11. ročníku festivalu Kytara napříč žánry zahájí v neděli 19. října v pražském Dejvickém divadle americká hudebnice Vicki Genfan.

Vicki Genfan | foto: Kytara napříč žánry

Tato virtuózní skladatelka a interpretka hraje na kytaru kromě jiného ve stylu finger-picking a kytaru používá jako perkusní nástroj v multižánru folku, jazzu, popu, soulu i world music. V tomto roce navíc jako první žena v historii soutěže získala prestižní ocenění Guitar Superstar 2008.

Žánrové rozpětí Vicki ilustrovala na všech dosud vydaných albech – mimo jiné na nahrávkách Outside the Box (2000) nebo na živém albu Live (2003). O svých vlastních tvůrčích cestách a celkové inovativní hře na kytaru přesvědčila na dva roky staré desce Up Close & Personal.

Recenzenti se shodli, že v případě Vicki Genfan nejde jen o brilantní hráčskou techniku, ale celkové vymykající se aranžmá a melodičnost. Kritik Frankfurter Allgemeine její produkci označil dokonce za "novou kulturu".

Vicki Genfan: Atomic Reshuffle

Superstar na turné
Vicki Genfan je držitelkou prestižní ceny časopisu Guitar Player, objela se svým koncertním programem celý svět a nyní v rámci Kytary napříč žánry odehraje vedle hlavního města také několik koncertů po Čechách. Hned v pondělí 20. října se představí na Zámečku v Řevnicích, následující den zahraje v plzeňském House of Blues a ve středu 22. října zahraje v komornějším prostoru Loutkového divadla v Dolní Poustevně.

Následující koncert dne 23. října si Vicki Genfan zahraje spolu s legendou české kytarové mimožánrové scény Dagmar Andrtovou – Voňkovou v Aule benešovského gymnázia. "Spojit tyto dvě vynikající osobnosti, kytaristky a zpěvačky na jednom podiu pro mne zaručuje hudebně inspirační a divácky výjimečný zážitek," říká dramaturg festivalu Stanislav Barek.

Dagmar Andrtová – Voňková, známá především pro svou zcela originální experimentátorskou hru na kytaru, ke které patří hra oběma rukama na hmatníku nebo použití smyčce a která přinesla skladatelce věhlas a koncertní turné po celé Evropě, se v současnosti navrací zpět k hravému folkovému písničkářství.

Ke svému závěrečnému koncertu v Čechách Vicki Genfan vedle Dagmar Andrtové přizvala ještě mladou talentovanou kytaristku Martinu Trchovou. Dámské trio rozmanité jak žánrově, tak generačně vystoupí v sobotu 25. října v Žižkovském divadle.

Vicki Genfan: Ain´t Got Love

Další kytaristé napříč žánry
Koncerty Vicki Genfan zahájí velké říjnovo-listopadové hody pod hlavičkou Kytary napříč žánry. V jejím rámci bude koncertovat francouzský multiinstrumentalista českého původu Jan Vaclav Vanek se svým triem, Romantic Guitar Duo ve složení Karel Fleischlinger a Jan Tuláček, sólový kytarista Patrick Vacík či Duo Acoustic Joy ve složení Miroslav Nosek a  Michal Šinka. Bližší informace a data koncertů najdete zde.

Hlavní hvězdy festivalu budou letos dvě. Českému publiku dobře známý Australan Tommy Emmanuel se do Prahy vrací po roce. Tentokrát vystoupí 21. listopadu v Kongresovém centru za doprovodu ženského smyčcového kvarteta The Eve Quartet Prague.

Festival vyvrcholí 29. listopadu v Lucerna Music Baru vystoupením Biréliho Lagrènea s kapelou Gypsy Project. "Koncert Biréliho Lagrènea nabídne zcela výjimečný pohled na romskou tradiční hudbu," uvádí Stanislav Barek.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Najdete na iDNES.cz