Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kytaru napříč žánry zahájí „Superstar“ Vicki Genfan

  12:14aktualizováno  12:14
Program 11. ročníku festivalu Kytara napříč žánry zahájí v neděli 19. října v pražském Dejvickém divadle americká hudebnice Vicki Genfan.

Vicki Genfan | foto: Kytara napříč žánry

Tato virtuózní skladatelka a interpretka hraje na kytaru kromě jiného ve stylu finger-picking a kytaru používá jako perkusní nástroj v multižánru folku, jazzu, popu, soulu i world music. V tomto roce navíc jako první žena v historii soutěže získala prestižní ocenění Guitar Superstar 2008.

Žánrové rozpětí Vicki ilustrovala na všech dosud vydaných albech – mimo jiné na nahrávkách Outside the Box (2000) nebo na živém albu Live (2003). O svých vlastních tvůrčích cestách a celkové inovativní hře na kytaru přesvědčila na dva roky staré desce Up Close & Personal.

Recenzenti se shodli, že v případě Vicki Genfan nejde jen o brilantní hráčskou techniku, ale celkové vymykající se aranžmá a melodičnost. Kritik Frankfurter Allgemeine její produkci označil dokonce za "novou kulturu".

Vicki Genfan: Atomic Reshuffle

Superstar na turné
Vicki Genfan je držitelkou prestižní ceny časopisu Guitar Player, objela se svým koncertním programem celý svět a nyní v rámci Kytary napříč žánry odehraje vedle hlavního města také několik koncertů po Čechách. Hned v pondělí 20. října se představí na Zámečku v Řevnicích, následující den zahraje v plzeňském House of Blues a ve středu 22. října zahraje v komornějším prostoru Loutkového divadla v Dolní Poustevně.

Následující koncert dne 23. října si Vicki Genfan zahraje spolu s legendou české kytarové mimožánrové scény Dagmar Andrtovou – Voňkovou v Aule benešovského gymnázia. "Spojit tyto dvě vynikající osobnosti, kytaristky a zpěvačky na jednom podiu pro mne zaručuje hudebně inspirační a divácky výjimečný zážitek," říká dramaturg festivalu Stanislav Barek.

Dagmar Andrtová – Voňková, známá především pro svou zcela originální experimentátorskou hru na kytaru, ke které patří hra oběma rukama na hmatníku nebo použití smyčce a která přinesla skladatelce věhlas a koncertní turné po celé Evropě, se v současnosti navrací zpět k hravému folkovému písničkářství.

Ke svému závěrečnému koncertu v Čechách Vicki Genfan vedle Dagmar Andrtové přizvala ještě mladou talentovanou kytaristku Martinu Trchovou. Dámské trio rozmanité jak žánrově, tak generačně vystoupí v sobotu 25. října v Žižkovském divadle.

Vicki Genfan: Ain´t Got Love

Další kytaristé napříč žánry
Koncerty Vicki Genfan zahájí velké říjnovo-listopadové hody pod hlavičkou Kytary napříč žánry. V jejím rámci bude koncertovat francouzský multiinstrumentalista českého původu Jan Vaclav Vanek se svým triem, Romantic Guitar Duo ve složení Karel Fleischlinger a Jan Tuláček, sólový kytarista Patrick Vacík či Duo Acoustic Joy ve složení Miroslav Nosek a  Michal Šinka. Bližší informace a data koncertů najdete zde.

Hlavní hvězdy festivalu budou letos dvě. Českému publiku dobře známý Australan Tommy Emmanuel se do Prahy vrací po roce. Tentokrát vystoupí 21. listopadu v Kongresovém centru za doprovodu ženského smyčcového kvarteta The Eve Quartet Prague.

Festival vyvrcholí 29. listopadu v Lucerna Music Baru vystoupením Biréliho Lagrènea s kapelou Gypsy Project. "Koncert Biréliho Lagrènea nabídne zcela výjimečný pohled na romskou tradiční hudbu," uvádí Stanislav Barek.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Odcházení ve filharmonii aneb chtělo to moučník a digestiv

Dirigent Thomas Adès a mezzosopranistka Christianne Stotijnová na koncertě...

Byl to koncert, při němž se odcházelo. Z pódia i z hlediště. Jenže zatímco v jednom případě organizaci opuštění sálu...

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

RECENZE: Pandu, Anděla a celou show Mirai přijali fanoušci s nadšením

Kapela Mirai hrála 21. března 2018 v brněnském Metro Music Baru.

Není lepšího způsobu, jak dokázat, že Anděl za objev roku doputoval do správných rukou, než hned po vyhlášení odehrát...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz