Marc Ribot

Marc Ribot | foto: marcribot.com

Kytarový experimentátor a Waitsův spoluhráč Marc Ribot zahraje v Praze

  • 0
Už podruhé, ale se zcela odlišným programem, se ve středu představí pražským fanouškům americký kytarista Marc Ribot, jedna z nejvýraznějších osobností především experimentální hudební scény.

Poprvé Ribot v Praze koncertoval v roce 2009 v Paláci Akropolis se svou rockovou skupinou Ceramic Dog. Středeční koncert v pražském klubu Jazz Dock se ponese v jazzovéjším duchu. Kytarový avantgardista přijede se svým triem, obsazeným basistou Henrym Grimesem a bubeníkem Chadem Taylorem.

Aktuální sestava se inspiruje estetikou a odkazem saxofonisty Alberta Aylera, s nímž hrával basista Grimes. "Ayler dělal silnou a syrovou hudbu, je to absolutní protiklad smooth jazzu. Pro nás jsou jeho skladby zásadním výchozím bodem," řekl Ribot v nedávném interview.

Marc Ribot Trio

Marc Ribot je typický hudební všežravec, jehož záběr sahá od tradičních žánrů jako je blues a country až po ryzí avantgardu a experiment. A je to taky typický kultovní umělec. Jeho jméno s nábožnou úctou vyslovují hudební fajnšmekři na celém světě a mnozí slavní muzikanti o něm mluví až nekriticky nadšeně.

Jeho jméno je nejvíce spojeno s originálním písničkářem Tomem Waitsem, se kterým spolupracuje při koncertech i nahrávání od roku 1985, kdy se jeho jméno poprvé objevilo na slavném albu Rain Dogs. Svou syrovou a zvukově nezaměnitelnou hrou ovlivnil i Waitsovo právě v těchto dnech vydané nové album Bad As Me.

Ribot má na kontě kromě sólovýchch alb a projektů, psaných na jeho jméno (na kterých kromě vlastních skladeb s oblibou prezentuje "svoje pohledy" na jazzové a bluesové standardy i slavné kusy hudební historie, všechny ty Beatles, Hendrixe a spol.) desítky zejména studiových, ale také koncertních spoluprací.

Čtou se jak pomyslný hudební lexikon, který nespojuje konkrétní styl, ale vždy kvalita. A tak si jeho jméno můžeme přečíst - mimo jiné - na deskách zpěváka Elvise Costella, soulových klasiků Wilsona Picketta a Solomona Burkea, beatnického básníka Allena Ginsberga, mnoha projektů "krále newyorského Downtownu", saxofonisty Johna Zorna, ale také na několika Grammy oceněném albu Roberta Planta a Alison Krauss Raising Sand (2007) i dalších projektech dnes zlatem vyvažovaného producenta T Bone Burnetta.