Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kytara bude letos křižovat napříč žánry od flamenka po rytmy Afriky

  13:55aktualizováno  13:55
Výjimečný dramaturgický záběr nabídne i letos tradiční festival Kytara napříč žánry, jenž tentokrát vsadil i na ethno a world music. Hlavní hvězdou je španělský představitel stylu flamenco Vincente Amigo.

Vicente Amigo | foto: Gloria Rodriguez

Průběžnou přehlídku zahájil už na jaře miláček zdejšího publika, australský kytarový virtuos Tommy Emmanuel. V červnu vystoupil ještě držitel ceny Guitar Superstar 2007 italský kytarista žijící v San Francisku Peppino D´Agostino. Koncertem Vicente Amiga 15. listopadu v divadle Hybernia program festivalu vygraduje. Kytarista přiveze úplně nový hudebně-taneční projekt nazvaný Paseo de Gracia.

Mezi 9. říjnem a 30. listopadem, kdy probíhá hlavní část letošní Kytary napříč žánry, se uskuteční patnáct večerů nejrůznějším způsobem spjatých se strunnými nástroji. Vedle hvězdného Amiga se pořadatelům podařilo získat hosty až z Burkiny Faso, Guatemaly či Mexika.

Jako každý rok se koncerty zdaleka neodehrají jen v Praze: tour plan obsáhne rovněž Benešov, Tábor, Varnsdorf, Černošice, Dolní Poustevnu, Pardubice, Kadaň a Chýni u Prahy. „Hra na kytaru v jejích nejrůznějších podobách má i mimo hlavní město tisíce příznivců a nám se tento přístup velmi vyplácí,“ říká zakladatel Kytary napříč žánry Stanislav Barek.

Zahájení podzimní části festivalu připadne na 9. října, kdy v pražské Písecké bráně zahraje americký muzikant kombinující funky s náročnou prstovou technikou Adam Rafferty a folk-jazzová písničkářka a kytaristka Markéta Zdeňková, která vystoupí se svým triem a houslistkou Kateřinou Janálovou.

Jedním z nových objevů pořadatelů festivalu nesporně bude rumunský kytarista Eduard Leata. Divokou odbočkou se stane dvojice koncertů afrického hudebníka Mammadou Diabate s projektem Percussion Mania z Burkiny Faso. V pražském Paláci Akropolis (13. 11.) a v Kulturním domě Kadaň (14. 11.) se strhne rytmická bitva, při které upadají do transu nejen sami hudebníci.

Členové tohoto uskupení hrají na africké domorodé nástroje, mezi nimiž stojí za zmínku např. strunný nástroj ngoni. Je to velký nástroj vyrobený ze dřeva a kůže a svou velikostí připomíná indický sítár.

Absolutním vrcholem letošní Kytary napříč žánry ale bude večer v režii Vicenta Amiga, jenž bývá označován za kytaristu 21. století. Rodák ze Sevilly je držitelem Latin Grammy z let 2001 (nejlepší flamenco album - Ciudad de las ideas) a v roce 2002 získal cenu za nejlepší tvorbu v oblasti flamenka.

Mnozí v něm vidí následovníka legendárního Paka de Lucíi a označují ho za jedinečného umělce, skvělého virtuóza a neúnavného hledače rytmů i zvuků. Více než u de Lucíi je u něj patrné sepětí flamenka s jinými žánry, hlavně s jazzem.

O svém nejnovějším albu Paseo de Gracia prohlašuje: "Obsahuje širokou paletu melodií a osobně je vnímám jako nové hudební dobrodružství, protože se tu v některých skladbách pouštím mimo oblast flamenka. Písně na albu jsou utvářené pohledem flamenkového umělce, neboť tento styl znám a miluji celý svůj život. Jejich pojetí je však odlišné, neboť jsem do nich zakomponoval zpěv, kytaru a zajímavé melodie."

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

Najdete na iDNES.cz