Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli lásce dokážete nemožné

  14:17aktualizováno  14:17
Před časem se hollywoodská hvězda Andie MacDowellová ve dne plazila milovickým blátem, kde točila snímek Harrisonovy květy, a večer se objevovala v publiku pražských koncertů. Vpředvečer tuzemské premiéry filmu, v němž představuje Američanku hledající uprostřed balkánské války svého nezvěstného muže-fotoreportéra, poskytla herečka, známá hlavně z filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb, MF DNES exkluzivní rozhovor.
Harrisonovy květy působí autenticky, téměř jako dokument. Znamenalo to pro vás jiný styl práce?
Hlavně jsem velmi spokojena s tím, jak dokonale se režisérovi podařilo naplnit náš původní úmysl - natočit film, který by dal divákům na vlastní kůži pocítit, jak hrozná je válka a jaké peklo se počátkem devadesátých let odehrávalo pár set kilometrů od poklidného civilizovaného života západní Evropy. Už ve chvíli, kdy jsem roli přijímala, mi bylo jasné, že jde o příležitost, jaká se mi v Hollywoodu jen tak nenaskytne. Cítila jsem proto určitou spoluodpovědnost, takže jsem se snažila přizpůsobit celkové stylizaci a pojetí, mimořádnému charakteru postavy, ale i mimořádně tvrdým podmínkám.

Vaše hrdinka se vypraví kvůli blízkému člověku, který je možná už dávno mrtev, do cizí válčící země. Kolik lidí by takového kroku bylo schopno - včetně vás?
Chválabohu o tom mohu uvažovat jen velmi teoreticky, protože jsem se do podobné situace nikdy sama nedostala a naštěstí ani nikdo z mých blízkých a známých. Hrdinka filmu je ve svých činech motivována výjimečným citem k manželovi, váže ji k němu silné pouto. Ale já se domnívám, že právě schopnost konat pod vlivem tak silných emocí, jako je láska, věci zdánlivě nemožné a třeba i životu nebezpečné, právě tahle schopnost je jednou z obecně charakteristických vlastností člověka.

Česko ve filmu představuje bývalou Jugoslávii. Myslíte, že naše země "zahrála" Balkán přesně? Kudy podle vás dnes prochází hranice mezi východní a západní Evropou?
Na základě zkušeností jsem přesvědčená o tom, že Česká republika leží na té příjemnější a bezpečnější straně hranice. Natáčení u vás a spolupráce s českými filmaři pro mě znamenaly skvělou zkušenost a Praha je opravdu nádherné město. Ale podobné pocity vám asi sdělují všichni, kdo přijedou do Prahy poprvé.

Pro mnohé muže zosobňujete - řečeno vzletně - ideál osobité, oduševnělé a přirozené ženské krásy, přestože Hollywood jim nutí stále nové prototypy umělých blondýnek v duchu panenek Barbie. Je pravdivý známý citát, že "muži radši blondýnky, ale žení se s brunetkami"?
V Hollywoodu je nesmírně těžké najít zajímavou roli, která by nebyla vylhaná - nebo lépe řečeno vysněná - a která by alespoň částečně odrážela skutečnost, jak ji prožívají současné ženy. Naštěstí se tahle situace pomalu začíná měnit díky přicházející generaci mladých talentovaných filmařů, k nim patří například čerstvý držitel Oscara režisér Steven Soderbergh. Věřím tomu, že v dohledné době se na plátnech kin objeví vedle krásných mladých blondýnek, které na něm pochopitelně mají své místo, i postavy opravdových žen se silnými charaktery a zajímavými příběhy. No a teprve potom se v plné nahotě ukáže, jestli mají muži, alespoň ti v kině, skutečně vždy a všude radši ty příslovečné blondýnky.
Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Najdete na iDNES.cz