Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvality Tomanovy knihy Můj Golem, nominované na Literu, sráží přemíra osvěty

  5:23aktualizováno  5:23
Mýtus o pražském Golemovi se zdá nesmrtelný. O jeho uměleckou slávu se zasloužil Gustav Meyrink i filmy s Janem Werichem. Přiživují ho i současní tvůrci, včetně Lucie Seifertové a jejího leporela. Nejnověji jej zpracoval Marek Toman. Jeho text Můj Golem se ocitl v nominacích na nejlepší knihu pro děti a mládež soutěže Magnesia Litera.

Vyprávění Marka Tomana doprovázejí černobílé ilustrace Hany Puchové. (Ilustrační foto) | foto: archivMF DNES

Na rozdíl od Seifertové se Toman komické golemiádě vyhýbá. Jeho příběh má od začátku do konce temnou, až osudovou tóninu, pronikají do něj ozvuky mystického židovského učení kabala, myšlenky ze spisů rabiho Löwa, cituje i žalozpěv Avigdora Karo o vraždění v pražském ghettu.

Autor se podle svých slov snažil při psaní co nejvěrněji popsat život zdejší židovské obce na přelomu 16. a 17. století.

Pečlivé studium je na knížce vidět: hodnověrnost a zachycení židovsko-křesťanských vztahů v renesanční Praze patří mezi její nepopiratelné přednosti. Informativní ráz potvrzuje i obsáhlejší doslov a poznámkový aparát, který rozkrývá jednotlivé narážky v textu.

Dva světy oddělené zdí

Nakonec nejde jen o knihu, ale o celý projekt Můj Golem "na podporu soužití většiny s menšinami", což zní v kontextu se starou golemovskou pověstí poněkud zvláštně. Byl podpořen Mezinárodním visegrádským fondem a obnáší i vydání v polštině a maďarštině, vystoupení ve školách, knihovnách a kulturních centrech (jak autor uvádí v závěrečném poděkování).

Osou vyprávění je příběh mladíka Jakuba, který si má vzít rabínovu dceru Leu. Moudrý rabín (jméno rabi Löw tu ani jedinou nepadne, i když předobraz je zřejmý) s Jakubem vede diskuse o životě, manželství, náboženství, dějinách a hlavně o židovské identitě a vztahu ke křesťanskému světu. Symbolickým dělítkem je neprostupná zeď pražského ghetta, ostatně z "druhého", vzdušnějšího břehu pochází i Jakubova platonická láska Klára, dcera hodináře.

Rabín poněkud mimozemský

Toman sice sympaticky propojuje dávný mýtus s milostným, osobním příběhem, ne vždy se mu to však daří. Postavy (snad s výjimkou drzé Ley a sluhy Chajma), jež mají být zmítány city, působí neživotně.

Autor si sice vypomáhá motivem studených a horkých rukou, jakýmsi teploměrem Jakubových emocí, ale omílá ho tak často, až se stává nechtěně komický. A když se na konci Jakubovi narodí dcera, jako by se narodila voskové figuríně. Postava rabína je ještě mimozemštější, snad žádná jeho věta nezní obyčejně, je to však leckdy za každou cenu.

Přesto není Můj Golem, bohatě prokládaný černobílými, lehce komiksovými ilustracemi Hany Puchové, špatná kniha. Mnohým rodičům asi dobře poslouží k výkladu o středověké Praze a židovském vlivu, o kulturních stereotypech a předsudcích. Škoda jen, že v něm není méně osvěty a více meyrinkovsky horečné fantazie.

Marek Toman: Můj Golem
Vydalo Argo, ilustrovala Hana Puchová.
161 stran, 248 korun.
Hodnocení MF DNES: 60 %
Nejčtenější

Zemřel režisér Miloš Forman, tvůrce oscarového Amadea

Miloš Forman na snímku z roku 2004 při přebírání jedné z mnoha cen, kterých se...

Filmový režisér Miloš Forman, držitel dvou Oscarů za nejlepší režii a také otec dvou párů klukovských dvojčat, zemřel v...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...Doutník, sklenku a třikrát ho...o, vyzval DeVito k vzpomínce na Formana

Danny DeVito a Jack Nicholson ve slavném Formanově snímku Přelet nad kukaččím...

Edward Norton, Danny DeVito, Jim Carrey i Antonio Banderas. Největší osobnosti Hollywoodu vyjádřily smutek nad odchodem...

Formana už pochovali. Všichni jsme jeho děti, míní režisér Jiří Strach

Miloš Forman

Poslední rozloučení s režisérem Milošem Formanem se konalo v neděli na místním hřbitově v americkém městě Warren, kde...

GLOSA: Ani na masáž nebyl čas. Ivanka Trumpová baví naivitou

Ivanka Trumpová v Bílém domě (3. února 2017)

Ivanka Trumpová přepisuje pravidla úspěchu. Respektive si to myslí. Loni vydala knihu, ve které ženám radí, jak si...

Další z rubriky

RECENZE: Petra Hůlová má povedený návod, jak lze převychovat muže

Spisovatelka Petra Hůlová

Nová próza Petry Hůlové Stručné dějiny Hnutí láká už obálkou. Zaťatá pěst vypadá výhružně. Na koho míří? Na muže. Na...

RECENZE: Sto procent. Ruský gentleman okouzluje stejně jako celý příběh

Moskevský Hotel Metropol na dobovém snímku

Hrabě Alexander Rostov měl v roce 1922 štěstí. Zachránilo ho pár vysoce postavených kamarádů, takže revoluční tribunál,...

Sherlock a Bond v jednom? Představitel otravného Mycrofta se o to pokusil

Herec Mark Gatiss

Tvář Marka Gatisse je českému divákovi povědomá především díky seriálu Sherlock. Ztvárnil v něm detektivova staršího a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz