Chickenfoot | foto: Warner Music

Kuří noha alias Chickenfoot předvádí klasický rockový tanec

  • 1
Nemusíme věřit legendě, podle které se Chickenfoot zrodili při jamování v nočním klubu Cabo Wabo Cantina, který se nachází v mexickém San Lucas a jenž patří zpěvákovi Sammymu Hagarovi. Jisté je, že dvaašedesátiletý Hagar, který exceloval v rockové kapele Van Halen, se dal dohromady s bývalým spoluhráčem, pětapadesátiletým baskytaristou Michaelem Anthonym.

Jejich velmi cennou posilou se stal třiapadesátiletý kytarista Joe Satriani, který po letech sólových exhibic zatoužil po hraní s pořádnou kapelou. Nejmladším členem party je sedmačtyřicetiletý bubeník Chad Smith, který využil odpočinkovou pauzu, již si dopřáli "jeho" Red Hot Chili Peppers.

Je opravdu jedno, kde a jak se pánové sešli, v hudbě rozhoduje výsledek. Z jedenácti skladeb, jež spolu natočili, čiší chuť, zápal, radost. A je jedno, že hardrockový zvuk, nasáklý vlivy Led Zeppelin či Deep Purple, je na hudební scéně už dávno provařený.

Písně si posíláme e-mailem

Čtyřčlenná kapela Chickenfoot patří do ranku superskupin, vedlejších projektů, k nimž si odskočí parta hvězdných muzikantů. Na kytaru zde hraje skvělý Joe Satriani.

Chickenfoot hrají pospolitě, což dělá kapelu kapelou, a mají sami před sebou respekt.

Jízda na horské dráze

Mezihry či místa, kde se mohou hudebníci předvést, nerozbíjejí půdorys písní, muzikantství a melodičnost do sebe navzájem pouštějí barvy. Skupina, soudě také podle názvu Chickenfoot neboli Kuří noha, se nebere fanaticky vážně, rockem se baví – včetně obvyklých, bravurně a s nadhledem předváděných klišé. Radost i souhra břitkou muziku nadlehčují a přenáší se na posluchače.

Čtyřka posbírala spoustu vlivů; ve skladbě Oh Yeah se blíží i k bluesrocku, avšak nejlépe jim jde rock’n’roll Sexy Little Thing. Zatímco písni Avenida Revolucion dominuje vypjatost, skladba Soap On A Rope již nepůsobí tak monoliticky.

ChickenfootJe postavena na opakované figuře a houpavém rytmu a připomíná jízdu na horské dráze. Výhodou jsou jednoduché, sloganové a občas skandované refrény, ve kterých zní Hagarův hlas pěkně kovově. Ten působí jako protiváha k Satrianiho kytaře, jež se v mezihrách odpoutává od kapely a exceluje si jakoby samostatně.

Naštěstí kolektiv přitahuje kytaristu k sobě jako Země družici, zvláště ve skladbě Down The Brain, která přesahuje šest minut. Píseň je vystavěna tak, že se stále něco děje, valivý rytmus náhle zrychlí a Satrianiho kvílející kytara se proplétá mezi tempy jako ševcovo šídlo.

Vedle toho si Chickenfoott střihli i táhlou skladbu Learning To Fall s vyklenutějšími, méně křaplavými vokály, uchystanou v jemnějším aranžmá, která aspiruje skoro na ploužák.

I když desky trvající hodinu bývají často nastavované, s Chickenfoot lze tento čas velmi příjemně strávit. Uvidíme, jestli se parta, průsečík Van Halen, Red Hot Chili Peppers a Satrianiho, udrží. Všechny předpoklady, včetně smyslu pro humor, pro to má.

Chickenfoot - Chickenfoot
CD 57:46, cena 469 korun.
Hodnocení MF DNES: 70 %