Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kuře na švestkách postrádá křehkost Persepole

  2:58aktualizováno  2:58
Marjane Satrapiovou proslavil strhující debut Persepolis, který se dočkal neméně strhující animované podoby. Ta kromě ocenění poroty z loňského Cannes získala i Grand Prix na letošním AniFestu.

Marjane Satrapiová: z komiksu Kuře na švestkách | foto: BB/art

Kromě svých komiksových a filmařských aktivit Satrapiová ilustruje i dětské knížky, nedávno vyšel česky její další komiks Kuře na švestkách. Jako "strhující" jej však můžeme označit stěží.

Pod tímto termínem si nepředstavujme drama bitevních scén. Znamená, že komiks vtáhne čtenáře bez výhrad do obrazového světa, strhne tokem vyprávění a na konci knihy "vyplivne" zpátky do houpacího křesla. U Persepole to fungovalo na sto procent, u Kuřete na švestkách jen málo.

Pokrm z názvu je nejmilejším jídlem Násira Alího Chána, íránského hráče na loutnu tar, jenž o kuřeti na švestkách, které vařila jeho matka, sní mimo jiné na smrtelném loži. Jeho život vyvstává zpětně, v osmi posledních dnech, které se přiblížily okamžikem, kdy jeho žena v hádce rozlomila jeho nejmilejší a jediný nástroj.

Násir touží zemřít, zároveň se však před čtenářem odvíjejí jeho někdejší lásky, nelásky, křehké momenty i trpká zklamání. Toto vyprávění ve vyprávění, obměňující koncept Tisíce a jedné noci, umožňuje mozaiku epizod z Násirova života skládat do uceleného obrazu.

Satrapiová podobně jako v Persepoli hledá důležité chvíle lidského života; a i když se jí daří tlumočit Násirovo zaujetí hudbou a žitím, osudy samé mají často přídech otřepanosti, který nezastře ani exotické prostředí.

Zatímco Persepolis přinášela autentickou životní a historickou zkušenost, "západním" čtenářům dosud upřenou, v Kuřeti na švestkách nacházíme celkem známé vyprávěnky o lásce bez vztahu a vztahu bez lásky. Byť jsou kořeněné citáty íránských klasiků, jejich každodennost místo sympatií navozuje únavu. Výrazněji z nich vystává jen příběh šestého dne, kdy blouznící Násir potkává ve snu Azraela, démona smrti...

Rozvolněná struktura svádí vypravěčku ke svéhlavosti, některé odbočky vyznívají samoúčelněji, než by se hodilo. Těžko říct, nakolik Satrapiové scházelo pevnější vedení autora Padoucnice Davida B. či nakolik se snažila od někdejšího, příliš epigonského stylu odpoutat. Satrapiové kresebný styl se sice nezapře, ale pevně vykreslené postavy, známé z Persepole, tu končí v nepoměrně méně pečlivých tazích, místy připomínajících až předuzávěrkový chvat béčkového karikaturisty.

Výsledek, přestože ověnčený cenou z francouzského Angouleme, je rozpačitý. Místo křehce vypečené delikatesy tu máme neslaný nemastný odvar z Persepole. Kniha nepostrádá melancholii, křehkost a intimitu - zato důslednost a tah ano.

MARJANE SATRAPIOVÁ - Kuře na švestkách
BB art, Praha, 88 stran, doporučená cena 199 korun.
Hodnocení: 60%

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz