Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je rekordní Kupkův obraz památka? Ano, ozval se po dražbě stát

  16:26aktualizováno  16:26
Když galerista Vladimír Lekeš dostal od Národního památkového ústavu potvrzení, že obraz Tvar modré není kulturní památkou, nabídl jej do aukce. Dílo Františka Kupky se prodalo za rekordních 55,75 milionu korun. A stát nyní tvrdí, že to kulturní památka je a nelze jej jednoduše vyvézt ze země.

Kupkův obraz Tvar modré se při aukci konané v Praze prodal za 55,75 milionu korun a stal se celosvětově nejdražším dílem českého umění prodaným v aukci. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Evidence movitých kulturních památek je nepřehledná. Poukazují na to i další galeristé. Pro ně i pro obchodníky s uměním je přitom tento aspekt uměleckého díla podstatný.

O stanovisko požádal Vladimír Lekeš, jednatel společnosti, která obraz dražila, už v lednu, dlouho před dražbou.

"Dle našich záznamů a dle Seznamu kulturních památek ČR není samostatně prohlášenou kulturní památkou ani jeden z Vámi uvedených předmětů," stojí ve vyjádření Národního památkového ústavu, který evidenci kulturních památek vede.

Tvar modré a Waldesova sbírka

Tvar modré vznikl v roce 1913. Jeho majiteli Jindřichu Waldesovi jej v roce 1939 zabavili nacisté, později se dostal do Národní galerie v Praze. Ta jej v roce 1996 vrátila v restituci dědicům, kteří žijí v USA. Část Waldesovy sbírky český stát prohlásil kulturní památkou - bylo to například sedm děl Kupky, která v roce 1999 za 100 milionů stát koupil pro NG. Obraz Tvar modré patří mezi nejcennější díla Waldesovy sbírky, která stát nevykoupil.

Úředníci dodali, že některé z předmětů mohou být zahrnuty do Waldesovy sbírky, "ale ani tak není nikde zmínka, že by byla tato sbírka, ačkoliv byla navržena, prohlášena kulturní památkou". Odpověď Lekešovi tehdy poskytla pracovnice z odboru Integrovaný systém ochrany movitého kulturního dědictví NPÚ.

Ve čtvrtek ale mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová uvedla, že obraz je v současné době v evidenci jako movitá kulturní památka.

"Osvědčení o tom, zda dílo je, či není památkou, vydává pouze Ústřední seznam kulturních památek, pouze jím vydaný dokument platí jako potvrzení," komentovala rozpor mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková.

V seznamu je také možno zjistit, že zástupce aukční síně už v roce 2005 žádal o vyjmutí díla ze seznamu památek.

Galerie se před dražbou spolehla na lednové vyjádření NPÚ a počítala, že v případě prodeje obrazu zahraničnímu zájemci požádá o vývozní povolení, což ze zákona musí téměř u všech uměleckých děl.

"Budeme požadovat vývozní povolení z mnoha důvodů – stát vlastní dostatečný počet kvalitních děl v Národní galerii, předkupní právo stát neuplatnil, jedná se o soukromý majetek a zanedbatelná není ani popularizace díla Františka Kupky v zahraničí, neboť majitel uvažuje obraz umístit v prestižní veřejné galerii," řekl Lekeš.

Stát prohlašováním děl za památky omezuje trh s uměním. Podle galeristů se prohlašování ale děje často jen účelově – úředníci se dílem začnou zabývat až ve chvíli, kdy se dozvědí, že se bude prodávat. Návrh na prohlášení díla kulturní památkou může podat kdokoli, ministerští úředníci mohou řízení zahájit i z vlastního podnětu.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Najdete na iDNES.cz