Milan Kundera při přebírání Světové ceny Nadace Simone a Cina Del Ducaových

Milan Kundera při přebírání Světové ceny Nadace Simone a Cina Del Ducaových | foto: ČTK

Milan Kundera získal další ocenění. Tentokrát za lásku k francouzštině

  • 1
Spisovatel českého původu Milan Kundera obdržel v pondělí večer za své celoživotní dílo Cenu Francouzské národní knihovny. Ocenění, spojené s finanční odměnou 10 tisíc eur, tedy asi čtvrt milionu korun, mu bylo uděleno během slavnostní galavečeře mecenášů pařížské knihovny.

"S Milanem Kunderou oceňuje Francouzská národní knihovna nejen význačné dílo, ale také lásku k našemu jazyku v jeho univerzálním rozměru," zdůvodnil výběr 83letého laureáta ředitel knihovny Bruno Racine. Toto ocenění za celoživotní dílo se předalo teprve po čtvrté v řadě.

Cenu Prix de la Bibliotheque nationale de France předtím obdrželi významní literáti Philippe Sollers, Pierre Guyotat a Patrick Modiano, což je podle internetových stránek knihovny dostačujícím důkazem, že ho nezískává ledaskdo.

Významného ocenění se Kunderovi dostalo ve Francii už před třemi roky, kdy za celoživotní dílo převzal prestižní Světovou cenu Nadace Simone a Cina Del Ducaových. Toto ocenění je spojeno s šekem na 300 tisíc eur (asi 7,5 milionu Kč). Více zde.

Loni se pak dočkal souborného vydání celoživotního díla v prestižní edici Pléiade nakladatelství Gallimard. Česko-francouzský spisovatel je teprve čtrnáctým autorem, který se takové pocty dožil.

Kundera se v Pléiade ocitl ve společnosti nejpřednějších osobností literární historie počínaje Homérem. Dosud v této edici, započaté v roce 1931, vyšlo asi 560 svazků. Mezi třináctkou těch, kdo se vydání svého díla v ní dožili, byli tři nositelé Nobelovy ceny za literaturu – Roger Martin du Gard, André Gide a Saint-John Perse a dále například Eugene Ionesco, André Malraux a Henry de Montherlant. Více zde.

O Kunderovi, který od 80. let píše knihy ve francouzštině a odmítá povolit jejich překlad do češtiny, vyšlo tento týden čirou náhodou najevo, že odmítl podstoupit svou tvorbu modernímu trendu digitalizace. Informoval o tom server ActuaLitté v souvislosti s informací, že se vyhledávač Google po několikaletém zápolení rámcově dohodl s francouzským syndikátem vydavatelů na podmínkách vydávání knih v digitální podobě. U každého autora ovšem musí vyhledávač nejprve získat předběžné povolení vydavatele spravujícího příslušná práva.

,