Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kundera, Blatný a další se sešli na výtečných fotografiích

  17:11aktualizováno  17:11
Výstava Přelom 68 – Ti, kteří zvolili svobodu by vydala na dlouhé vyprávění a uvažování. Tím spíše, že v pražské Galerii Montanelli je k prodeji německo-česká publikace Ti, kteří zvolili svobodu (268 stran, 400 korun), jež téma expozice rozvádí, přináší k němu další texty a fotografie.

Z výstavy Přelom 68 - Ti, kteří zvolili svobodu (Ivan Blatný) | foto: Wilfried Bauer

Oním tématem jsou fotografie evropských spisovatelů, kteří utekli před nacistickou či komunistickou diktaturou do svobodnějších zemí.

Spisovatele navštěvoval u nás již poměrně známý publicista a spisovatel Jürgen Serke (1938), jehož kniha Böhmische Dörfer – Putování opuštěnou literární krajinou získala titul Kniha roku 2002 v prvním ročníku soutěže Magnesia Litera. Serke býval reportérem německého týdeníku Stern a fotografové, kteří pracovali pro tento časopis, cestovali s ním.

Vznikaly tak cykly materiálů, které nejprve našly uplatnění ve Sternu, posléze v knižní podobě. Nejtěsněji Serke spolupracoval s Wilfriedem Bauerem (1944–2005), uznávaným fotoreportérem, jehož snímky tvoří základ pražské výstavy. Doplněny jsou o barevný soubor záběrů Václava Havla, exponovaný na konci prosince 1989 v Praze; jejich autorem je Robert Lebeck (1929).

Z výstavy Přelom 68 - Ti, kteří zvolili svobodu (Milan Kundera)

Tyhle práce jsou popisně reportážní, nedosahují obrazových kvalit Bauerových snímků. Do publikace byly ještě zařazeny fotografie od Stefana Mosese a Christiana G. Irrganga, ty se však do galerie nevešly a nadto se nevztahují tak těsně k našemu "východně-komunistickému" osudu jako fotky Bauera a Lebecka; ve výstavní síni je naopak doplňuje videoart Ulrike Rosenbachové s tematikou knih.

Serke s Bauerem navštívili v exilu Milana Kunderu, Josefa Škvoreckého, Jiřího Grušu, Pavla Kohouta, Arnošta Lustiga, Ivana Blatného, Poláky Czesława Miłosze a Jerzyho Kosinského, Rusy Josifa Brodského, Viktora Někrasova, Andreje Siňavského či Vladimíra Vojnoviče a další spisovatele.

Bauer vytvořil dokumentačně jedinečný soubor, v němž navíc je nejeden záběr sám o sobě výtečným reportážním portrétem. V prvé řadě to platí pro portréty Ivana Blatného. Jako kdyby si plachý a melancholiím propadající fotograf Bauer, jenž nakonec ukončil svůj život skokem z okna, okamžitě a hluboce porozuměl s básníkem, který desítky let žil uzavřen před světem v britském psychiatrickém ústavu.

I Kundera "pustil" k sobě Bauera nevídaně blízko, nikde jako na téhle výstavě (a v připojené knize) nespatříte Kunderu fotograficky takto uceleně. Ryze obrazově je výstava poctou tomu fotografování, které je na ústupu, zejména v tisku: černo-bílému, věcně, přitom jemně pozorujícímu, esejisticky vyprávějícímu.

Odpovídají tomu i zvětšeniny rozvěšené na zdech Galerie Montanelli – nemají tu vypulírovanou kvalitu ve skenerech a photoshopech vyrovnaných tisků, je na nich patrná rukodělnost. Jejich malé technické nedostatky jsou velkým plusem. To vše konvenuje obsahu snímků, době i okolnostem, v nichž vznikly.

Přelom 68 – Ti, kteří zvolili svobodu
Fotografie Wilfrieda Bauera a Roberta Lebecka. Videoart Ulrike Rosenbachová. Galerie Montanelli, Nerudova 13, Praha 1, kurátoři D. Altenburgová-Kohlová a J. Kaumköter. Výstava trvá do 5. prosince.
Hodnocení MF DNES. 80 %

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Výtvarníci v roce 1968: Brežněv s klackem i prostřílené ruce

Gesto rukou vyjadřující odmítnutí invaze a díry po kulkách vypálených dávkou ze...

Nejen písničkáři svými protestsongy reagovali na sovětskou okupaci ze srpna 1968. Gesto rukou vyjadřující odmítnutí...

Najdete na iDNES.cz