Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kundera, Blatný a další se sešli na výtečných fotografiích

  17:11aktualizováno  17:11
Výstava Přelom 68 – Ti, kteří zvolili svobodu by vydala na dlouhé vyprávění a uvažování. Tím spíše, že v pražské Galerii Montanelli je k prodeji německo-česká publikace Ti, kteří zvolili svobodu (268 stran, 400 korun), jež téma expozice rozvádí, přináší k němu další texty a fotografie.

Z výstavy Přelom 68 - Ti, kteří zvolili svobodu (Ivan Blatný) | foto: Wilfried Bauer

Oním tématem jsou fotografie evropských spisovatelů, kteří utekli před nacistickou či komunistickou diktaturou do svobodnějších zemí.

Spisovatele navštěvoval u nás již poměrně známý publicista a spisovatel Jürgen Serke (1938), jehož kniha Böhmische Dörfer – Putování opuštěnou literární krajinou získala titul Kniha roku 2002 v prvním ročníku soutěže Magnesia Litera. Serke býval reportérem německého týdeníku Stern a fotografové, kteří pracovali pro tento časopis, cestovali s ním.

Vznikaly tak cykly materiálů, které nejprve našly uplatnění ve Sternu, posléze v knižní podobě. Nejtěsněji Serke spolupracoval s Wilfriedem Bauerem (1944–2005), uznávaným fotoreportérem, jehož snímky tvoří základ pražské výstavy. Doplněny jsou o barevný soubor záběrů Václava Havla, exponovaný na konci prosince 1989 v Praze; jejich autorem je Robert Lebeck (1929).

Z výstavy Přelom 68 - Ti, kteří zvolili svobodu (Milan Kundera)

Tyhle práce jsou popisně reportážní, nedosahují obrazových kvalit Bauerových snímků. Do publikace byly ještě zařazeny fotografie od Stefana Mosese a Christiana G. Irrganga, ty se však do galerie nevešly a nadto se nevztahují tak těsně k našemu "východně-komunistickému" osudu jako fotky Bauera a Lebecka; ve výstavní síni je naopak doplňuje videoart Ulrike Rosenbachové s tematikou knih.

Serke s Bauerem navštívili v exilu Milana Kunderu, Josefa Škvoreckého, Jiřího Grušu, Pavla Kohouta, Arnošta Lustiga, Ivana Blatného, Poláky Czesława Miłosze a Jerzyho Kosinského, Rusy Josifa Brodského, Viktora Někrasova, Andreje Siňavského či Vladimíra Vojnoviče a další spisovatele.

Bauer vytvořil dokumentačně jedinečný soubor, v němž navíc je nejeden záběr sám o sobě výtečným reportážním portrétem. V prvé řadě to platí pro portréty Ivana Blatného. Jako kdyby si plachý a melancholiím propadající fotograf Bauer, jenž nakonec ukončil svůj život skokem z okna, okamžitě a hluboce porozuměl s básníkem, který desítky let žil uzavřen před světem v britském psychiatrickém ústavu.

I Kundera "pustil" k sobě Bauera nevídaně blízko, nikde jako na téhle výstavě (a v připojené knize) nespatříte Kunderu fotograficky takto uceleně. Ryze obrazově je výstava poctou tomu fotografování, které je na ústupu, zejména v tisku: černo-bílému, věcně, přitom jemně pozorujícímu, esejisticky vyprávějícímu.

Odpovídají tomu i zvětšeniny rozvěšené na zdech Galerie Montanelli – nemají tu vypulírovanou kvalitu ve skenerech a photoshopech vyrovnaných tisků, je na nich patrná rukodělnost. Jejich malé technické nedostatky jsou velkým plusem. To vše konvenuje obsahu snímků, době i okolnostem, v nichž vznikly.

Přelom 68 – Ti, kteří zvolili svobodu
Fotografie Wilfrieda Bauera a Roberta Lebecka. Videoart Ulrike Rosenbachová. Galerie Montanelli, Nerudova 13, Praha 1, kurátoři D. Altenburgová-Kohlová a J. Kaumköter. Výstava trvá do 5. prosince.
Hodnocení MF DNES. 80 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Porsche Panamera 4,0 4S...
Porsche Panamera 4,0 4S...

r.v. 2017, naj. 9 200 km, diesel
3 350 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz