Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kulturu podpoříme, říká krajský radní

  11:15aktualizováno  11:15
Zlín - V rozvojovém dokumentu Zlínského kraje je poměrně podrobně zhodnocen stav průmyslu, podnikání, dopravní infrastruktury, zemědělství nebo cestovního ruchu. O kultuře je zde jen několik letmých zmínek. Jako by to byla oblast, u níž se automaticky předpokládá, že ji není třeba analyzovat ani řídit, že existuje jaksi sama o sobě.

Radní Jiří Severin, zodpovědný za tuto oblast, přesto poukázal na nutnost doplnit materiál i o tuto problematiku.

Do jaké míry je vůbec podle vás  možné kulturu plánovat? Lze to a v jakém smyslu?
Kulturu není dost dobře možné řídit, ale je nutné vytvářet pro ni podmínky. Myslím si, že v některých velkých místech je právě toto zázemí nedostatečné a za svůj úkol v krajské samosprávě považuji potřebu situaci zlepšit. Je to věc politických jednání i řady legislativních kroků. Budeme se snažit vytvořit kulturní fond a získat peníze od podnikatelů, dále z různých evropských programů i odjinud, abychom mohli podporovat to, na čem nám záleží.

Co tedy považujete za priority?
Mám za to, že vedle profesionální kultury, která tady funguje poměrně dobře, je nutné stimulovat také kulturu místní. Vnímám to jako dosti klíčový bod. Nedávno jsem zrovna jednal se dvěma odborníky z výtvarné oblasti. Ti navrhují už příští rok uspořádat salon kumštýřů Zlínského kraje. Mají svůj záměr dobře vymyšlený: chtějí představit všechny kvalitní tvůrce,  jejichž ateliéry se nacházejí na území tohoto regionu a oni sami s ním tedy jsou úzce spojeni.  Je to jen jeden z řady projektů, na něž budeme mít rozhodně snahu přispět.

Můžete přiblížit i další oblasti, kterým hodláte „dát zelenou"?
Je to oblast uměleckých řemesel, která v tomto regionu v minulosti přímo kvetla a momentálně jí hrozí, že postupně upadne v zapomnění. To, co dříve zastřešovaly organizace ÚLUV a ÚVA, nyní citelně schází. Proto je potřeba tvůrce motivovat, aby své dovednosti dále rozvíjeli. Neznamená to, že bychom se o ně měli přímo starat, ale musíme jim organizačně nějak pomoci. Je to úkol, který má široké sociálně ekonomické souvislosti. Ti lidé dřív působili na Kopanicích, které se pozvolna vylidňují, neboť zde schází zdroj obživy. Přitom jde o oblast velmi perspektivní třeba z hlediska rozvoje určitých forem cestovního ruchu.  Pomoc místní kultuře má skutečně dalekosáhlejší vazby, než se na první pohled může zdát. Obecně - nejen v kultuře - se musíme  snažit stavět na naší jedinečnosti. Právě to má i v evropských souvislostech, o kterých se stále častěji mluví, velkou váhu.
My se nepotřebujeme unifikovat, někomu se stylově přibližovat a být stejní, jako v Anglii nebo v Německu. Potřebujeme být naopak svoji. To se cení. A právě kultura k tomu poskytuje mnoho příležitostí.

Ještě během svého ředitelování ve zlínské Základní umělecké škole Štefánikova jste se snažil o hledání různých alternativních cest pro kulturu, s níž se v záměrech města jako by nepočítalo. Malá scéna se v minulých letech opravdu stala malým, ale živým centrem mnoha různých aktivit - divadelních, nakladatelských, kinematografických. Alternativní kultura vám byla vždy bližší než ta oficiální.  Nemusejí se nyní představitelé profesionálních institucí obávat, že budete preferovat spíše tu vám bližší oblast?
Rozhodně ne. S řediteli vycházím velmi dobře a považuji za správné, že jsou tyto instituce podporovány. Každopádně otázkou zůstává, zda v jejich hospodaření nejsou určité rezervy, což však nyní ještě nemohu přesně posoudit. Pokud budeme některá zařízení přebírat, necháme si vypracovat odborný audit, abychom z něho mohli vycházet pro vlastní rozpočtové nároky.
Máte však pravdu, že tíhnu spíš ke komornějším žánrům. Před výpravným muzikálem bych dal rozhodně přednost dejme tomu představení HaDivadla.  Myslím, že je potřeba právě umění „malých forem" držet nad vodou, protože to by mohlo bez pomoci osvícených mecenášů zaniknout. Jsou to menšinové záležitosti, které asi nikdy nepřitáhnou davy diváků, ale přesto se díky nim vytváří zdravé kulturní klima. A právě nově vznikající věci potřebují podporu. Nezávisle na tom, jestli se nabídka hned setká s nadšenou odezvou. Je spousta podnětů, pro které musí člověk jako divák či posluchač „vyzrát". Ale musí k tomu mít příležitost. Vždyť i do filmového klubu na Malou scénu chodí jen nepatrné procento návštěvníků, ale mají tu možnost, a toho si cení.

Považujete stávající síť kulturních zařízení za vyhovující?
Budeme usilovat o větší provázanost mezi příbuznými organizacemi. Jednali jsme již například s řediteli muzeí o systému výměny výstav, který se už částečně děje, ale může být ještě mnohem propracovanější. Zatím také jednotlivá muzea vydávají svůj vlastní časopis, podobně jako zlínská galerie má svůj Prostor.  Nevidím důvod, proč tyto aktivity určitým způsobem nesjednotit. Mám za to, že kulturní veřejnost na Vsetínsku si se zájmem přečte například o tom, co se odehrává na Kroměřížsku.

O Zlínu se v poslední době diskutuje jako o málo kulturním městě. Podle vás v tom sehrává svou roli skutečnost, že nemá tak silnou  tradici jako třeba Kroměříž či Uherské Hradiště.  Máte představu, jak zdejší kulturní život rozproudit ?
Už před časem jsem použil přirovnání spisovatele Antonína Bajaji, který trefně označil Zlín za město-puberťáka. Ano, ono se rádo předvádí, organizuje velké akce, jako jsou salony, divadelní a folklorní přehlídky mezinárodního rozsahu. A dělá to dobře. Jsou tady totiž velmi šikovní organizátoři, nápadití a podnikaví, což souvisí s Baťou. Jenže ten vnitřní život, který není tak nápadně vidět a je jaksi skrytý v různých klubech a v komorních prostorách, ten se tady poměrně těžce prosazuje, a právě pro něj musíme vytvořit příhodné klima. Je fakt, že to předpokládá vývoj, který se v historických městech vrstvil třeba stovky let a Zlín má v tomto směru logicky skluz, o to víc je mu však třeba pomoci. Rozptýlit jisté velikášství ve prospěch pestrosti nabídky - to je úkol, na kterém chci začít systematičtěji pracovat. Jinak Zlín zůstane městem, kam lidé jezdí nakoupit a hned radši rychle zmizí.

Jiří Severin, radní Zlínského kraje

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz