Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

LETNÍ TIPY: Do Varů přijde sníh, Příbram se zase bude otřásat smíchy

  13:55aktualizováno  13:55
Nejen filmy budou žít návštěvníci Karlových Varů. Pražské Studio Rubín zde představí divadelní komedii Padesátka odehrávající se v mohutné vánici v Jizerských horách. Příbram láká na Humor Fest, Boskovice na tradiční a nejen hudební festival a Moravský Krumlov přivítá obrazy Theodora Pištěka či Zdeňka Buriana.

Na Humor Festu v Příbrami bude vystupovat mimo jiné Iva Pazderková. | foto: Lucie Robinson

Kina: Za bílé Finsko! Film Lví srdce líčí holé hlavy

Kulturní tipy

Když se zamiluje nesmiřitelný vůdce skinheadů a uprostřed milostné idyly zjistí, že jeho vyvolená je matkou malého černouška, rodí se modelové drama. Tak trochu podobné českému filmu Můj pes Killer, v němž mladý rasista pro změnu objevil, že mu maminka zařídila romského brášku. Snímek Lví srdce k nám míří s příslibem severské nálady, s výkřiky „Za bílé Finsko!“ a s několika festivalovými cenami včetně Palm Springs, kde režisér Dome Karukoski dostal titul tvůrce hodného budoucí pozornosti. Zjevně se trefili, loni autor natočil milou komedii Mrzout a na letošek plánoval válečný film. Z čehož ovšem plyne, že Lví srdce do našich kin dorazilo až dva roky po svém vzniku.

Moravský Krumlov: Výstav obrazů od Buriana či Pištěka

Kulturní tipy

Poté, co musela z jeho prostor „zmizet“ Muchova Slovanská epopej, hledal zámek v Moravském Krumlově důstojného nástupce – expozici, která by mohla dále lákat uměnímilovné turisty. A povedlo se. V sobotu v 16 hodin zde Meda Mládková osobně uvede výstavu nazvanou Význačná díla ze sbírky Jana a Medy Mládkových. Hlavním tahákem bude velkoformátový obraz Theodora Pištěka, dále se představí skleněné sloupy René Roubíčka, plátna Jiřího Sopka nebo látkové koláže Adrieny Šimotové. Expozice tu v různých obměnách zůstane nejméně do konce roku 2017 a průběžně ji budou oživovat i krátkodobé výstavy. Pro začátek kolekce děl Zdeňka Buriana.

Slovensko: Za jihoafrickou senzací jedině na Pohodu

Kulturní tipy

Slovenské hudební přehlídce Pohoda, která začne 9. července v Trenčíně, se do programu podařilo ulovit takřka mimozemskou hudební senzaci. Dvojice Die Antwoord rozhodně vypadá i zní jako vetřelci, ale pochází z Jihoafrické republiky. A její hudba a klipy patří mezi ty, které se pro svou jedinečnost a zvrhlost těžko popisují. Die Antwoord se letos objevili jako hrdinové filmu Chappie, ale zůstávají především hudební senzací, která dovede rozeskákat klub i davy. Když po vydání první desky koncertovali v pražském Lucerna Music Baru, nikdo sice ještě nepočítal, že z nich budou globální hvězdy, ale z té atmosféry se to dalo vytušit. Alespoň jednou v životě je stojí za to vidět.

Boskovice: festival láká na exotiku, ženy i Nikla

Kulturní tipy

Už 23. ročník festivalu v moravských Boskovicích nabídne od nadcházejícího čtvrtka do neděle tradiční koktejl uměleckých žánrů. Hudba samozřejmě vévodí, ale bude se také hrát divadlo, na programu je velmi bohatá filmová nabídka, po dobu festivalu bude k vidění několik výstav v čele s ojedinělou malířskou retrospektivou Petra Nikla. Hudební program je doslova všežravý, od jazzu a blues přes reggae až po tvrdší a alternativní žánry. Páteční program má jednotící linii spojenou ženským pohledem na muziku, v širokém spektru Muchou počínaje a Ivou Bittovou zdaleka nekonče. Nejexotičtějším „zbožím“ budou Meridian Brothers, psychedelici z Kolumbie.

Karlovy Vary: komedie přiveze sníh a mráz z Jizerských hor

Kulturní tipy

I když většina účastníků, doufejme, jezdí do Karlových Varů stále hlavně za filmy, lze v rámci doprovodného programu festivalu narazit na zajímavé divadlo. Jedním takovým bude komedie Padesátka, kterou pro pražské Studio Rubín před časem připravili režisér Vojtěch Kotek a scenárista Petr Kolečko. Dvojice na festivalu představí první střih chystané filmové verze a zároveň zve do prostor Divadla Husovka, kde bude původní hra v pondělí a v úterý od 22:30 ke zhlédnutí. Stejně jako v Praze se v rolích trojice mužů, kteří se za mohutné vánice setkávají na horské chatě v Jizerských horách, objeví Jakub Prachař, Marek Taclík a Ondřej Pavelka. Do Varů snad dorazí i mystický strážce hor Muhu.

Týn nad Bečvou: Dvoudenní Helfštýnská pouť

Tradiční Helfštýnská pouť se uskuteční o prodlouženém víkendu na středověkém hradu Helfštýn na Přerovsku. Celodenní program plný řemesel a soutěží doplní historické tržiště a hlavním bodem bude show na koních. Lidé se mohou těšit také na představení o vývoji zbraní, hrad zprovozní i historickou střelnici. Dvoudenní pouť se uskuteční v neděli a pondělí, v sobotu přitom mohou lidé zůstat na hradě netradičně až do večera, na palácovém nádvoří totiž zazní bohoslužba. Vstupné na akci je 100, snížené 60 korun, děti mají vstup zdarma.

Ostrava: Rocková hudba obsadí Slezskoostravský hrad

Muzika rozezní hradní nádvoří už tuto sobotu. Chystá se totiž další ročník Slezskoostravského Rockfestu. Na dvou scénách vystoupí punkrockoví hudebníci z kapely Iné Kafe, legendární rockeři z Abraxas či Vilém Čok se skupinou Bypass. Chybět nebudou ani Radim Hladík s kapelou Blue Effect, brněnští Progres 2 nebo Salamandra z Ostravy. Akce začíná v poledne a vstupenky za 390 korun pořídíte na místě.

Příbram: Festival humoru zve na Sobotu či Pazderkovou

Humor Fest, největší přehlídka humoru v Česku, trvá až do neděle. Během akce vystoupí 130 komiků, herců a hudebníků, mezi jinými Luděk Sobota, Petr Jablonský, Iva Pazderková, Marek Daniel nebo Lukáš Pavlásek. Cenu za celoživotní „útok na bránice“ převezme legenda žánru Jiří Suchý, který vystoupí i s Jitkou Molavcovou. Vstupné na jednotlivé dny činí 390 korun, pas na celou dobu festivalu pořídíte za 1 190 korun.

Choltice: Pivo, hudba i výtvarné dílny

Festival, na němž pivo poteče proudem, bude v sobotu hostit zámek v Cholticích na Pardubicku. Od 10 do 22 hodin se v zámeckém areálu představí se svými produkty regionální a malé pivovary, součástí programu budou také výtvarné dílny, lukostřelba, soutěže pro děti, vystoupení skupiny historického šermu Corporal a koncerty hudebních kapel Dlouhej tah nebo Teplá buchta. Návštěvníci se mohou těšit i na řadu pivních speciálů.

Plzeň: Zvukově-světelná instalace z Japonska

Jedna z nejvýznamnějších osobností současného vizuálního japonského umění Ryoji Ikeda přivezl do Plzně zvukově-světelnou instalaci test pattern (N°7). Na Malé scéně Nového divadla bude ve středoevropské premiéře k vidění do 11. srpna. Test pattern je systém, který převádí jakýkoliv typ dat, ať už texty, zvuky, fotografie nebo filmy, na grafiku čárových kódů a binární vzory složené z nul a jedniček.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz