Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kulturní šok, realita a fikce

  14:57aktualizováno  14:57
Dvě výstavy současné americké fotografie od pátku otvírá Galerie hlavního města Prahy. Původně měly viset vedle sebe v Domě U Kamenného zvonu, jeho rekonstrukce se však zdržela. Expozice Scenerie & Hráči s podtitulem Divadelní mnohoznačnost v americké fotografii tak probíhá ve Staroměstské radnici. Retrospektivní výstava Andrese Serrana Podoby zla pak v Domě U Zlatého prstenu.
Právě Serranovy (1950) fotografie jsou patrně největším kulturním šokem, jaký lze v letošní letní sezoně v Praze najít. Především kvůli slavnému záběru s názvem Kristus v moči, zachycujícímu umělohmotný krucifix ponořený do tělní tekutiny autora. Ve většině zemí, kde byl vystaven, vyvolal skandál. V roce 1989 se míra společenské únosnosti tohoto díla projednávala v americkém Senátu.

Andres Serrano: Podoby zla
Dům U Zlatého prstenu, Týnská ulice 6, Praha 1.
Scenérie a hráči: Divadelní mnohoznačnost v americké fotografii
Staroměstská radnice, 2. patro, Staroměstské nám. 13, Praha 1.
Výstava je putovní. "Reakce se lišily od jedné země ke druhé," říká k tomu Bjorn I. Follevaag z norské Nadace 3,14, která přehlídku produkuje: "V Litvě si arcibiskup vyžádal od ministra kultury, aby byl Kristus v moči z výstavy odstraněn. Ve Skandinávii zase pobouřeně reagovali na cyklus Márnice." V něm Serrano fotografoval rozpitvané mrtvoly - třeba člověka spáleného na uhel nebo zavražděného rozbitou lahví. Pro většinu lidí odpudivé téma ovšem zpracovává tak esteticky, jako by zobrazoval tu největší krásu světa.

Stejně Serrano přistupuje i k záběrům tělíček nenarozených dětí, členů Ku-klux-klanu či bizarních sexuálních objektů: stará žena se tulí k penisu mladého muže, zatímco na jiném snímku muž provádí orální sex přímo sám sobě. Koordinátor výstavy Vít Havránek říká: "Serrano ve skutečnosti není žádným zhýralcem. Pouze zjišťuje, nakolik je umění únosné pro politiku a média. Zaběhnutý umělecký provoz atakuje a zpochybňuje."

Také podle Bjorna Follevaaga Serranovy snímky skandální nejsou: "Skandální naopak je, jak zacházíme sami se sebou. Náboženské instituce odmítají uznat, že máme fyzické tělo, bezdomovci, Romové a Indiáni jsou vytlačováni ze společnosti, smrt uzavíráme do nemocničních sálů. Tělu jsou vlastní pachy, a my se přitom pokrýváme vrstvou parfémů."

Výstava Scenérie & Hráči tak kontroverzní není. Je to studijní sonda do dějin americké fotografie, podle jejích autorů ovlivněné "divadelností". Galerie hlavního města Prahy v ní pokračuje ve spolupráci s londýnskou galerií White Cube, která průřez uplynulými čtyřiceti lety připravila. "Jsou to fotografie dokumentární, ale současně i hrané. To je znejišťující pól, který u nás vůbec není rozšířený," vysvětluje téma výstavy její koordinátor Karel Srp.

Expozice začíná černobílými záběry ze šedesátých let od Diany Arbusové a Nan Goldinové, pokračuje barevnými pracemi Williama Egglestona, Cindy Shermanové, Tiny Barneyové či Larryho Sultana. Sjednocujícím motivem fotografií je původní všednost událostí, které autoři zdramatizovali do výsledné obrazové podoby. Někde je manipulace aktéry jasnější, jinde realita a fikce splývají. Divák tak často musí zdánlivě obyčejný snímek dešifrovat, aby se dopátral jeho pravé podstaty.

"Už v sedmdesátých letech se začaly přehodnocovat dokumentární fotografie Eugéna Atgeta z počátku století. Od té doby jsou chápány jako umělecké dílo. Napětí mezi skutečností a teatralitou je pro Ameriku velmi specifické," doplňuje Srp. Některé záběry Nan Goldinové a Cindy Shermanové už byly v Praze k vidění, jiné jsou zde poprvé. Práce ostatních autorů pak v takto uceleném souboru mají v Česku premiéru. Obě výstavy doplňují katalogy a trvají do 16. září 2001.

Budapešť (Model), 1994

Dějiny sexu (Christiaan a Rose), 1996

Kristus v moči, 1987

Bílý Kristus, 1989

Kulturistky (Lesa Lewis), 1998

Uvězněné mozky, 1985

Budapešť (Jezero), 1994

Sperma & krev II, 1990

Márnice (Ubitý k smrti III), 1992

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

World Press Photo vyhrál snímek Venezuelana hořícího po výbuchu motocyklu

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Fotografie Venezuelská krize zachycující hořícího demonstranta během nepokojů namířených proti prezidentu Madurovi se...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz