Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kulturní průvodce rokem 2007

  14:06aktualizováno  14:06
Pokud už máte diář na příští rok, vezměte si jej k ruce a vybírejte z kulturních událostí, očekávaných na rok 2007.

Miloš Forman při natáčení filmu Goyovy přízraky | foto: The Saul Zaentz Company

LEDEN

V pražském Veletržním paláci skončí 4. ledna retrospektivní výstava obrazů Pavla Brázdy, spojená se křtem malířovy knižní monografie.

V Obecním domě v Praze se bude 10. ledna konat pěvecký recitál maltského tenoristy Josepha Calleji. Doprovodí jej orchestr Pražských symfoniků a dirigent Mark Chichon.

11. ledna Začíná 13. ročník putovní filmové přehlídky Projekt 100-2007. Do konce května se bude promítat minimálně ve 120 českých kinech. Více zde.

Obsluhoval jsem anglického králeTéhož dne bude do kin v plném počtu kopií uveden Menzelův filmový přepis Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále. Recenzi Mirky Spáčilové najdete zde.

V třebíčské Zadní synagoze začne výstava Místa utrpení, smrti a hrdinství, která prostřednictvím fotografií a textů vypovídá o problematice koncentračních táborů a dokumentuje realitu v jednotlivých táborech. Poslední dva z celkem 28 panelů poukazují na nebezpečí neonacismu a popírání holokaustu. Potrvá do 4. března 2007.

K 15. lednu by pražské Národní divadlo mělo mít nového ředitele, který vzejde z výběrového řízení.

Lucie Váchová v hororu Zahradník18. ledna má být do kin uveden nový český horor režiséra Marcela Bystroně Zahradník. Více zde.

25. ledna zahájí v pražském kině Světozor film Zvedá se vítr britského režiséra Kena Loache 14. ročník Dnů evropského filmu. Přehlídka, která se koná i kině Aero, potrvá do 4. února. Program zde.

V ostravském Domě kultury města Ostravy začíná 26. ledna dvoudenní mezinárodní hudební festival Zimní Colours of Ostrava.

Goyovy přízrakyNejvětší filmová událost začátku roku je naplánována na 31. ledna. V Praze proběhne česká premiéra filmu režiséra Miloše Formana Goyovy přízraky (Goya's Ghosts). Premiéry se vedle režiséra pravděpodobně zúčastní představitelé hlavních rolí Natalie Portmanová, Javier Bardem a Stellan Skarsgard, producent Saul Zaentz a autor scénáře Jean-Claude Carriere. Více o filmu zde.

ÚNOR

Sean Lennon5. února v pražském Lucerna Music Baru vystoupí syn hudebníka Johna Lennona a výtvarnice Yoko Ono Sean Lennon v rámci turné, jež uspořádal k vydání svého druhého alba Friendly Fire. Více zde.

O den později budou v Praze vyhlášeny výsledky ankety prodejnosti alb Deska roku Allianz 2006.

7. února budou vyhlášeny nominace na filmové ceny Český lev 2006. Slavnostní večer následuje 3. března 2007. Ceny uděluje Česká filmová a televizní akademie.

Téhož dne v brněnském Janáčkově divadle vystoupí japonský soubor bubeníků Jamato. Dále vystoupí 8. února opět v Brně a 9. a 10. února v pražském Kongresovém centru.

13. února si Praha v klubu Roxy již poněkolikáté zopakuje koncert velmi populární finské skupiny Leningrad Cowboys.

Kvaska - Lucie Vondráčková, natáčeníCelovečerní debut Mirjam Landové nazvaný Kvaska bude uveden do kin 22. února. Více zde.

Téhož dne bude mít v pražském Národním divadle přemiéru hra Toma Stopparda Rock'n'Roll v režii Ivana Rajmonta. O londýnské premiéře hry čtěte zde.

Muzikál Jack Rozparovač - Hana ZagorováPražské Divadlo Kalich uvede 27. února v premiéře nový český muzikál Jack Rozparovač. Více zde.

Stejný večer bude ve Smetanově síni Obecního domu patřit mexickému tenoristovi Rolandu Villazónovi. Pražskou komorní filharmonii bude řídit italský dirigent Daniele Callegari.

O den později v Praze začne 9. ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět; potrvá do 8. března. Poté se bude konat v dalších 15 městech republiky. Více zde.

BŘEZEN

3. března budou slavnostně předána filmová ocenění Český lev 2006, udělovaná Českou filmovou a televizní akademií.

MTV Video Music Awards 2006, ShakiraTéhož dne v pražské Sazka Areně vystoupí kolumbijská zpěvačka Shakira.

Nový film scenáristy Zdeňka Svěráka a režiséra Jana Svěráka Vratné lahve bude uveden do kin 8. března. Více zde.

Kris KristoffersonVe stejný den do pražského Kongresového centra přijede zazpívat americká legenda country hudby Kris Kristofferson. Více zde.

Opera Samson a Dalila od Camilla Saint-Saënse zahájí 9. března v Národním divadle v Praze osmý ročník Festivalu hudebního divadla Opera 2007 - přehlídky nejlepších operních inscenací českých a moravských operních souborů. Potrvá do 3. dubna.

Pražská Sazka Arena bude 9. března hostit amerického soulového zpěváka Lionela Richieho.

16. března v rámci festivalu Echo Blues Alive vystoupí v šumperském Domě kultury jeden z nejvýznamnějších bluesových písničkářů současnosti Otis Taylor.

Anděl - sošky pro vítězeVýroční ceny Akademie populární hudby Anděl Allianz 2006 budou předány v ostravské ČEZ Areně 17. března.

14. ročník mezinárodní přehlídky filmů, televize a videa Febiofest 2007 začíná v Praze 22. března, potrvá do 30. března. V dubnu se koná v dalších městech republiky.

DUBEN

7. března vystoupí v ostravské ČEZ Areně německá skupina Tokio Hotel. Více zde.

Natáčení filmu Bestiář - Karel Roden19. března bude do kin uveden film režisérky Ireny Pavláskové Bestiář natočený podle stejnojmenného bestselleru Báry Nesvadbové. Více zde.

Miloš FormanPremiéra inscenace jazzové opery Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobře placená procházka proběhne 22. dubna. Jde o dlouho diskutovaný projekt režiséra Miloše Formana a jeho synů Petra a Matěje. Více zde.

Téhož dne budou v pražské Městské knihovně vyhlášeni vítězové šestého ročníku knižních cen Magnesia Litera.

KVĚTEN

V Praze na Kozím plácku nedaleko Staroměstského náměstí v Praze 1 má být v průběhu května odhalena socha zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda.

Spider-Man: UtrpeníČeská kina obsadí 3. května americký "komiksový" film Spider-Man 3.

Na pražském Výstavišti začíná 3. května čtyřdenní 13. mezinárodní knižní veletrh Svět knihy Praha. Centrální expozice je věnována německy mluvícím zemím. Téma festivalu zní Literatura a multimédia.

V Třeboni na Jindřichohradecku začíná téhož dne mezinárodní festival animovaných filmů AniFest 2007; potrvá do 9. května.

Česká filharmonie s dirigentem Zdeňkem Mácalem zahájí 12. května již tradičně Smetanovou symfonickou básní Má vlast 62. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro 2007. Přehlídka potrvá do 3. června.

Piráti z Karibiku 2 - Truhla mrtvého muže24. května bude do českých kin uveden americký film Piráti z Karibiku: Na konci světa. Více zde.

27. května ve Zlíně začne 47. mezinárodní festival filmů pro děti a mládež Zlín 2007,který potrvá do 2. června.

Desátý ročník literárního maratonu Nonstop čtení - Pocta Jaroslavu Haškovi začne v pražské Galerii Jazzové sekce 28. května. Potrvá čtyři dny.

Téhož dne v Praze začíná mezinárodní festival romské kultury Khamoro, potrvá do 2. června.

ČERVEN

3. června začne Festival spisovatelů Praha - mezinárodní setkání autorů literárních děl; potrvá do 6. června. Více zde.

Shrek 3Americký animovaný film Shrek 3 bude uveden do českých kin 14. června. Více zde.

Téhož dne na pražském Výstavišti začne výstava scénografie a divadelní architektury Pražské Quadriennale 2007, potrvá do 24. června.

Další ročník Letních shakespearovských slavností bude slavnostně zahájen 21. června, festival potrvá do 10. září.

Od 29. června do 7. července bude probíhat v Karlových Varech 42. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

ČERVENEC

Benátská noc 2006 - ScorpionsNa karlovarském stadionu AC Start vystoupí 7. července německá rocková kapela Scorpions. Koncert je součástí světového turné k nové desce.

12. července v Ostravě začne mezinárodní hudební festival world music Colours of Ostrava, který potrvá do 15. července.

Harry Potter a Fénixův řádBritský film Harry Potter a Fénixův řád bude do českých kin uveden 19. července. Více zde.

Americký animovaný film Simpsonovi ve filmu bude do českých kin uveden 26. července. Více zde.

SRPEN

V Plasech na Plzeňsku se 4. srpna bude konat 14. ročník festivalu rockové hudby Czech Rock Block; 11. srpna pokračuje v Jihlavě.

17. srpna v Českých Budějovicích začínají Hudební slavnosti Emy Destinnové, potrvají do 8. září.

O den později bude v Mariánských Lázních zahájen 48. Chopinův festival; potrvá do 25. srpna.

ZÁŘÍ

8. září proběhne v Uherském Hradišti Národní zahájení Dnů evropského dědictví 2007. Dny evropského dědictví v České republice se budou konat od 8. do 16. září. Akci pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Mezinárodní hudební festival Pražský podzim se bude konat od 12. září do 1. října.

Gympl - foto z natáčení filmuNový film režiséra Tomáše Vorla s názvem Gympl bude do kin uveden 20. září. Více zde.

O den později začne v Brně Mezinárodní hudební festival Brno - Moravský podzim 2007; potrvá do 6. října.

ŘÍJEN

V říjnu bude vyhlášen vítěz prvního ročníku Ceny Josefa Škvoreckého. Pořádá soukromá
vysoká škola Literární akademie.

5. října začne v havlíčkobrodském Kulturním domě Ostrov dvoudenní 17. Podzimní knižní veletrh.

LISTOPAD

V průběhu listopadu se bude konat tradiční Pražský divadelní festival německého jazyka.

15. listopadu bude v pražské Valdštejnské jízdárně zahájena rozsáhlá výstava Albrecht z Valdštejna a jeho doba. Potrvá do 15. února 2008.

PROSINEC

31. prosince musejí být podle novely knihovního zákona (č. 341/2006 Sb.) všechny veřejné knihovny připojeny k internetu.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz