Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kultura Indie vyrazila na Slovácko

  18:51aktualizováno  18:51
Veselí nad Moravou - Ve znamení kultury daleké Indie se nesl víkend ve Veselí nad Moravou. Třídenní Dny indického umění zde nabídly všemožné žánry: filmové projekce, orientální divadlo, přednášku na téma Indická filozofie, ukázku tance Katthaku a výstavu fotografií. "Včetně vystupujících a hostů se sjela asi stovka lidí. Mezi účastníky převládali vysokoškoláci ze všech koutů republiky. Ze strany domácích byl už tradičně minimální zájem," konstatoval Marcel Řimák, ředitel Městského kulturního střediska ve Veselí nad Moravou.

Druhý ročník dnů indické kultury v samém srdci Moravského Slovácka tentokrát navštívil indický velvyslanec v České republice. "Je v úřadu teprve krátce, ale našel si čas. Byl překvapený, že se přehlídka koná ve městečku s dvanácti tisíci obyvateli, které je z pohledu jeho země spíše větší vesnicí," řekl Řimák.

Právě indická ambasáda zapůjčila do Veselí bezplatně tři ze čtrnácti promítaných filmů. V listopadu se na stejném místě uskuteční osmý ročník ruského filmu. "Dělali jsme vedle Indie také Japonsko. Na příští rok spíše namísto jediné národní kultury připravíme přehlídku umění několika asijských států," řekl Řimák.

Výstava fotografií potrvá déle
Výstava fotografií Hany Rysové, otevřená do 10. června, jako jediná akce přesáhne třídenní horizont Dnů indického umění. Pražská fotografka v početné kolekci představuje snímky z Radžasthánu ve střední Indii. Nepoměrně větší soubor ze své cesty v roce 1996 do zdejšího svatého indického města Puškaru už s úspěchem vystavovala v Národním muzeu.

"Pobývala jsem v Indii měsíc u příležitosti položení základního kamene nového ašrámu," vzpomíná Rysová, která fotografuje bezmála čtyřicet let. I když je prý zapřísáhlou vyznavačkou černobílých snímků, křiklavost tónů orientální Indie ji poprvé přinutila sáhnout po barevném filmu.

Dvě místnosti veselské galerie nyní vytvořily přirozené póly barevným a černobílým snímkům, zachycujícím často vyprahlou krajinu, běloskvoucí nádheru posvátných chrámů, ale také portréty pouličních světců, obyčejných lidí nebo všudypřítomných paviánů.

"Jsem dokumentarista, a tak jsem fotila prostě vše, co mě zaujalo," odpovídá Rysová na tematickou rozrůzněnost snímků. Několik velkoformátových portrétů mezi padesáti menšími snímky zachycuje modlící se a meditující muže. "Všude jsou děti, všude jsou zvířata," komentuje Rysová snímky s udivenou drobotinou, která prý často vůbec poprvé viděla fotoaparát.

Rádžastán - nejchudší část Indie - a jeho obyvatelé vytvářejí na často zádumčivých snímcích fotografky svérázný vesmír. "Lidé v Puškaru jsou navzdory bídě veselí. Také moje snímky by měly rozdávat radost," formuluje své krédo fotografka.

Indické posvátné město Puškar

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz