Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kultura Indie vyrazila na Slovácko

  18:51aktualizováno  18:51
Veselí nad Moravou - Ve znamení kultury daleké Indie se nesl víkend ve Veselí nad Moravou. Třídenní Dny indického umění zde nabídly všemožné žánry: filmové projekce, orientální divadlo, přednášku na téma Indická filozofie, ukázku tance Katthaku a výstavu fotografií. "Včetně vystupujících a hostů se sjela asi stovka lidí. Mezi účastníky převládali vysokoškoláci ze všech koutů republiky. Ze strany domácích byl už tradičně minimální zájem," konstatoval Marcel Řimák, ředitel Městského kulturního střediska ve Veselí nad Moravou.

Druhý ročník dnů indické kultury v samém srdci Moravského Slovácka tentokrát navštívil indický velvyslanec v České republice. "Je v úřadu teprve krátce, ale našel si čas. Byl překvapený, že se přehlídka koná ve městečku s dvanácti tisíci obyvateli, které je z pohledu jeho země spíše větší vesnicí," řekl Řimák.

Právě indická ambasáda zapůjčila do Veselí bezplatně tři ze čtrnácti promítaných filmů. V listopadu se na stejném místě uskuteční osmý ročník ruského filmu. "Dělali jsme vedle Indie také Japonsko. Na příští rok spíše namísto jediné národní kultury připravíme přehlídku umění několika asijských států," řekl Řimák.

Výstava fotografií potrvá déle
Výstava fotografií Hany Rysové, otevřená do 10. června, jako jediná akce přesáhne třídenní horizont Dnů indického umění. Pražská fotografka v početné kolekci představuje snímky z Radžasthánu ve střední Indii. Nepoměrně větší soubor ze své cesty v roce 1996 do zdejšího svatého indického města Puškaru už s úspěchem vystavovala v Národním muzeu.

"Pobývala jsem v Indii měsíc u příležitosti položení základního kamene nového ašrámu," vzpomíná Rysová, která fotografuje bezmála čtyřicet let. I když je prý zapřísáhlou vyznavačkou černobílých snímků, křiklavost tónů orientální Indie ji poprvé přinutila sáhnout po barevném filmu.

Dvě místnosti veselské galerie nyní vytvořily přirozené póly barevným a černobílým snímkům, zachycujícím často vyprahlou krajinu, běloskvoucí nádheru posvátných chrámů, ale také portréty pouličních světců, obyčejných lidí nebo všudypřítomných paviánů.

"Jsem dokumentarista, a tak jsem fotila prostě vše, co mě zaujalo," odpovídá Rysová na tematickou rozrůzněnost snímků. Několik velkoformátových portrétů mezi padesáti menšími snímky zachycuje modlící se a meditující muže. "Všude jsou děti, všude jsou zvířata," komentuje Rysová snímky s udivenou drobotinou, která prý často vůbec poprvé viděla fotoaparát.

Rádžastán - nejchudší část Indie - a jeho obyvatelé vytvářejí na často zádumčivých snímcích fotografky svérázný vesmír. "Lidé v Puškaru jsou navzdory bídě veselí. Také moje snímky by měly rozdávat radost," formuluje své krédo fotografka.

Indické posvátné město Puškar

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz