Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kultovní seriál Ajťáci se letos dočká třetí série

  14:32aktualizováno  14:32
Seriál Ajťáci se pozítří ve 23:10 v Horečce páteční noci na ČT2 přehoupne k polovině první série. Tuzemští diváci se seriálu dočkali s dvouletým zpožděním, přesto i jim svítá naděje na třetí sérii. Tvůrci ji podle listu The Guardian chtějí spustit ještě letos.

Ze seriálu IT Crowd | foto: ČSFD

Britský sitkom z počítačového prostředí, který se v originále jmenuje IT Crowd, má dosud pouze dvanáct dílů, rozdělených do dvou sérií. O chystané třetí sérii napsal list The Guardian už v listopadu, irský režisér Graham Linehan o několik dní později informaci potvrdil. Třetí série se má na televizní obrazovku dostat v polovině roku 2008.

Ze seriálu IT CrowdNa internetových stránkách televizní stanice Channel 4, která první díly uvedla v únoru 2006, se tvůrci omlouvají za chybějící novinky, čekání na třetí sérii se snaží zpříjemnit odkazem na další nový seriál Peep Show.

IT Crowd zbožňují hlavně v Brně
Čeští diváci stále patří ke světově nejvěrnějším fanouškům trojice Jen - Moss - Roy, která pracuje ve fiktivní společnosti Reynholm Industries v centru Londýna. Poslední infomace z portálu Google Trends tvrdí, že Češi jsou stále na špici žebříčku ve vyhledávání slovního spojení "it crowd".


Kdo je IT Crowd

Obsazení a osoby

Ze seriálu IT CrowdKatherine Parkinson (Jen)
Studovala na Oxfordu a na Akademii múzických a divadelní umění v Londýně. Právě tam se poprvé setkala se svým budoucím seriálovým kolegou Chrisem O´Dowdem. Zahrála si v několika televizních seriálech, pro londýnské Královské národní divadlo nově nastudovala Čechovova Racka, kde září vedle Kristin Scott Thomasové a Mackenzieho Crooka.

Ze seriálu IT CrowdChris O´Dowd (Roy)
Herec pochází z irského města Boyle. Studoval na dublinské univerzitě a později i na vysoké škole v Londýně. Jeho tvář znají taktéž milovníci příběhů na pokračování (The Clinic, Red Cap). Je držitelem skotské ceny BAFTA za nejlepšího herce ve skotském filmu (Festival, 2005). Český web TheItCrowd.cz o herci zjistil, že dodnes sbírá obaly od čokoládových tyčinek Yorkie. Údajně jich vlastní přes tisícovku.

Ze seriálu IT CrowdRichard Ayoade (Moss)
Studiu ve věnoval v britském Ipswichi, právo dokončil na Cambridgi. Je spoluautorem jevištní show Garth Marenghi's Fright Knight, která v roce 2004 získala cenu Perrier Award. Inscenace byla zfilmována a Ayoade si v ní sám zahrál. Richard je jediným hercem z původní sestavy IT Crowd, který dostal roli i v americké verzi seriálu.


Nejvíce po informacích o seriálu pátrají Brňané, druhou příčku obsadili fandové z Prahy, bronz získala Bratislava. Následuje britský Thames Ditton a pětku uzavírá Manchester, taktéž z Británie.

Zajímavostí je určitě změna ve výsledcích, pokud se do vyhledávače zadá gramaticky přesnější název "ajtácké" série, tedy "the it crowd". Česko sice zůstane na prvním místě, pořadí měst se ale zcela promíchá. Vedou Pražané, s velkým odstupem si stříbro drží australské Adelaide, na trojku se vydrápal Thames Ditton.

Ajťáci svým fanouškům nabízejí lahůdky. Mají vlastní portrét na portálu MySpace.com, desítky fandovských webů. Internetová encyklopedie Wikipedia dokonce založila stránku s nejznámějšími citáty.

Mezi nimi je zařazen i přepis Jenina přijímacího pohovoru z prvního dílu první série, kde vyjmenovává svoje dovednosti při práci s počítačem: "Maily. Posílání mailů, přijímání mailů, mazání mailů. Klikání, dvojité klikání."

Ajťáci - Jen u přijímacího pohovoru
(v anglickém znění)

Překlady hlášek do češtiny ovšem původním vtipům výrazně ubírají, a to nejen kvůli tomu, že řada z nich naráží přímo na takzvanou Geek culture. Česká televize se rozhodla seriál uvádět v původním anglickém znění, které opatřila českými titulky, za což ji fanoušci chválí.


Geek Culture

Podle encyklopedie Wikipedia

Geek je slangový pojem z angličtiny, který označuje osobu s hlubokými technickými nebo odbornými znalostmi, talentem a zapálením pro svůj obor. Toto zapálení je tak silné, že bývá někdy popisováno jako obsese.

Divákům, kteří Ajťáky berou jako srdeční záležitost, neunikne jistě řada zajímavých detailů. Například nápisy na Royových tričkách odkazují na kultovní počítačové hry či ajťácké hlášky: Read the fucking manual, v mírnějším překladu Přečti si manuál. Hesly je polepena i celá kancelář, jedno z nich mimo jiné tvrdí, že "MP3 není zločin".

Úvodní píseň seriálu vychází ze skladby Gary Numana "Are 'Friends' Electric" z roku 1979.

 

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

Najdete na iDNES.cz