Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kultovní seriál Ajťáci se letos dočká třetí série

  14:32aktualizováno  14:32
Seriál Ajťáci se pozítří ve 23:10 v Horečce páteční noci na ČT2 přehoupne k polovině první série. Tuzemští diváci se seriálu dočkali s dvouletým zpožděním, přesto i jim svítá naděje na třetí sérii. Tvůrci ji podle listu The Guardian chtějí spustit ještě letos.

Ze seriálu IT Crowd | foto: ČSFD

Britský sitkom z počítačového prostředí, který se v originále jmenuje IT Crowd, má dosud pouze dvanáct dílů, rozdělených do dvou sérií. O chystané třetí sérii napsal list The Guardian už v listopadu, irský režisér Graham Linehan o několik dní později informaci potvrdil. Třetí série se má na televizní obrazovku dostat v polovině roku 2008.

Ze seriálu IT CrowdNa internetových stránkách televizní stanice Channel 4, která první díly uvedla v únoru 2006, se tvůrci omlouvají za chybějící novinky, čekání na třetí sérii se snaží zpříjemnit odkazem na další nový seriál Peep Show.

IT Crowd zbožňují hlavně v Brně
Čeští diváci stále patří ke světově nejvěrnějším fanouškům trojice Jen - Moss - Roy, která pracuje ve fiktivní společnosti Reynholm Industries v centru Londýna. Poslední infomace z portálu Google Trends tvrdí, že Češi jsou stále na špici žebříčku ve vyhledávání slovního spojení "it crowd".


Kdo je IT Crowd

Obsazení a osoby

Ze seriálu IT CrowdKatherine Parkinson (Jen)
Studovala na Oxfordu a na Akademii múzických a divadelní umění v Londýně. Právě tam se poprvé setkala se svým budoucím seriálovým kolegou Chrisem O´Dowdem. Zahrála si v několika televizních seriálech, pro londýnské Královské národní divadlo nově nastudovala Čechovova Racka, kde září vedle Kristin Scott Thomasové a Mackenzieho Crooka.

Ze seriálu IT CrowdChris O´Dowd (Roy)
Herec pochází z irského města Boyle. Studoval na dublinské univerzitě a později i na vysoké škole v Londýně. Jeho tvář znají taktéž milovníci příběhů na pokračování (The Clinic, Red Cap). Je držitelem skotské ceny BAFTA za nejlepšího herce ve skotském filmu (Festival, 2005). Český web TheItCrowd.cz o herci zjistil, že dodnes sbírá obaly od čokoládových tyčinek Yorkie. Údajně jich vlastní přes tisícovku.

Ze seriálu IT CrowdRichard Ayoade (Moss)
Studiu ve věnoval v britském Ipswichi, právo dokončil na Cambridgi. Je spoluautorem jevištní show Garth Marenghi's Fright Knight, která v roce 2004 získala cenu Perrier Award. Inscenace byla zfilmována a Ayoade si v ní sám zahrál. Richard je jediným hercem z původní sestavy IT Crowd, který dostal roli i v americké verzi seriálu.


Nejvíce po informacích o seriálu pátrají Brňané, druhou příčku obsadili fandové z Prahy, bronz získala Bratislava. Následuje britský Thames Ditton a pětku uzavírá Manchester, taktéž z Británie.

Zajímavostí je určitě změna ve výsledcích, pokud se do vyhledávače zadá gramaticky přesnější název "ajtácké" série, tedy "the it crowd". Česko sice zůstane na prvním místě, pořadí měst se ale zcela promíchá. Vedou Pražané, s velkým odstupem si stříbro drží australské Adelaide, na trojku se vydrápal Thames Ditton.

Ajťáci svým fanouškům nabízejí lahůdky. Mají vlastní portrét na portálu MySpace.com, desítky fandovských webů. Internetová encyklopedie Wikipedia dokonce založila stránku s nejznámějšími citáty.

Mezi nimi je zařazen i přepis Jenina přijímacího pohovoru z prvního dílu první série, kde vyjmenovává svoje dovednosti při práci s počítačem: "Maily. Posílání mailů, přijímání mailů, mazání mailů. Klikání, dvojité klikání."

Ajťáci - Jen u přijímacího pohovoru
(v anglickém znění)

Překlady hlášek do češtiny ovšem původním vtipům výrazně ubírají, a to nejen kvůli tomu, že řada z nich naráží přímo na takzvanou Geek culture. Česká televize se rozhodla seriál uvádět v původním anglickém znění, které opatřila českými titulky, za což ji fanoušci chválí.


Geek Culture

Podle encyklopedie Wikipedia

Geek je slangový pojem z angličtiny, který označuje osobu s hlubokými technickými nebo odbornými znalostmi, talentem a zapálením pro svůj obor. Toto zapálení je tak silné, že bývá někdy popisováno jako obsese.

Divákům, kteří Ajťáky berou jako srdeční záležitost, neunikne jistě řada zajímavých detailů. Například nápisy na Royových tričkách odkazují na kultovní počítačové hry či ajťácké hlášky: Read the fucking manual, v mírnějším překladu Přečti si manuál. Hesly je polepena i celá kancelář, jedno z nich mimo jiné tvrdí, že "MP3 není zločin".

Úvodní píseň seriálu vychází ze skladby Gary Numana "Are 'Friends' Electric" z roku 1979.

 

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz