Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kultovní Černá zmije vychází se scénářem a urážkami

  0:01aktualizováno  0:01
Zrušte ten děsný dabing! To byla jediná výtka, kterou adresovali fanoušci kultovnímu britskému seriálu Černá zmije. Mnozí dokonce tvrdí, že Rowan Atkinson tu je lepší než v proslulé postavě Mr. Beana. Po televizní verzi a DVD nyní přichází Černá zmije v knižní podobě a s ní i slavné hlášky.

Ze seriálu Černá zmije - Tony Robison a Rowan Atkinson | foto: © BBC Worldwide

Ze seriálu Černá zmije - Hugh Laurie"Bůh stvořil člověka k obrazu svému, a byl by to smutný pohled pro křesťany po celé zeměkouli, kdyby Bůh vypadal i v nejmenším jako ty, Baldricku," říká svému sluhovi Atkinson alias princ Edmund Černá zmije, jenž se snaží uchvátit post korunního prince či anglický trůn. Jenže pokaždé se mu intriky vymknou z ruky, a to napříč staletími.

"Celá ta mizerná dynastie", která se dočkala čtyř řad, trvá od roku 1485, kdy hrdina zaspí "první slušnou bitvu od puberty", do roku 1917, v němž završuje první světovou válku výrokem: "Ani naši generálové nejsou až tak šílení, aby stříleli do vlastních mužů. Mají pocit, že je sportovnější, když to za ně udělají Němci."

Ze seriálu Černá zmije - úvodní znělka

Kniha z nakladatelství XYZ obsahuje scénář Černé zmije, která vstoupila na britské obrazovky před pětadvaceti lety. S Atkinsonem jej psali Richard Curtis, John Lloyd a Ben Elton; divácký úspěch vyvolal vznik dalších sérií i samostatných mikrokomedií, ale také třeba srbské varianty Černé zmije.

Knížka dále obsahuje hravé "dobové" doplňky - od jídelního lístku, na němž figurují koňský frantík, našedivělé chuchvalce se zbytky trubic a žil či šousty ve vaječném krému, přes seznam povinností královského majordoma včetně úklidu princova spodního prádla až po frontové linie první světové války.

Ze seriálu Černá zmije - Kletby a odpustky

Zvláštní kapitolu tvoří soupis urážek Černé zmije: "Nepoznal bys vtip, i kdyby se sebral a přišel tě ostříhat." - "Má tolik mozku jako nakládaný mrož a tolik šarmu jako nočník." - "Ty bys unudil i kamaše vesnického idiota." - "Jsi nejhorší bavič od dob, kdy svatý Pavel Evangelista vyrazil na turné po Palestině s tím číslem na trampolíně."

Ctitelé britského humoru mají ještě novou naději. Atkinson plánuje, že by partu z Černé zmije dal znovu dohromady. Premiéra se čeká v roce 2010.

Ze seriálu Černá zmije - Sbohem
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Najdete na iDNES.cz