Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kult rozjel boxerský šampion Rocky

  11:47aktualizováno  11:47
Boxerské rukavice, socha svobody, hvězdy a pruhy, spousta želv - a mezi tím vším slavný hrdina Rocky, který musí nejprve upadnout, aby mohl znovu vstát. Příběh legendárního boxera bavil návštěvníky prvního večera ústecké divadelní přehlídky Kult.
Inscenace Rocky IX

Inscenace Rocky IX - Loutkové divadlo Buchty a loutky uvedlo inscenaci Rocky IX o životě slavného boxera | foto: Jiří Needrle

Bláznivou parodii Rocky IX s podtitulem Boxing - kissing - loutking o tom, jak boxer přemohl svou skříňku na dresy a získal srdce krásné dívky, představilo populární loutkové divadlo Buchty a loutky. Už léta slaví u diváků úspěchy s podobně laděnými tituly Příběh opravdového člověka či Gilgameš.

"Všichni jsme dělali atletiku nebo jiné sporty, proto jsme si jednou chtěli zkusit sportovní představení. A uznejte, že přiblblejší idol než Rockyho jsme fakt najít nemohli," usmívá se autor a režisér hry Radek Beran. Amerického svalovce, kterého ve filmové sérii ztvárnil Sylvester Stallone, si vzal na paškál s kolegy Vítem Bruknerem a Markem Břečkou.

V představení ovšem hraje neporazitelného šampiona loutka více než neduživá. Právě takový je totiž i hrdina příběhu - nesmělý, nerozhodný, bojácný, věčně nalitý... ale pořád sám sebe i všechny okolo přesvědčující, že včera měl zápas a byl fakt dost dobrej. Na konci ale přece jen stejně jako ve filmu přichází klasický happy-end a velká láska.

"Hodně nás baví dělat brakové záležitosti z velkých věcí nebo naopak vycházet z braku a do toho vsouvat věci, které považujeme za vážné. Používáme rádi dětský přístup hraní si na něco, dělání si legrace z blbostí, a byl bych rád, kdyby tohle v našich hrách zůstávalo," přemýšlí Beran.

I proto hraje v příběhu také loutka Rumcajse, pes Novák, nahaté bárbíny nebo nafukovací panna. "Máme zkušebnu plnou haraburdí, co kdo přinesl, a tohle představení jsme dělali právě jako děti, když si hrají v pokojíčku - po čem jsme sáhli, to jsme použili."

V případě ostatních titulů tomu bývá jinak. Herci prý nejraději používají staré omlácené loutky, ke kterým si nechávají od různých výtvarníků vyrábět celou scénu i výpravu. Ze dřeva byla kompletně vyřezána třeba už zmíněná parodie na Epos o Gilgamešovi nebo zatím poslední hra v repertoáru Buchet a loutek - v září uvedený Pes Baskervillesský.

Počet svých titulů jím divadlo zaokrouhlilo na deset. Dalších pět her včetně legendární Opičky Jenovéfy pak nabízejí Buchty a loutky dětskému publiku.

"V současné době natáčíme seriál Chcípáci, bude mít třináct dílů po čtyřech minutách. Až to budeme mít hotové, zkusíme to někomu nabídnout, a kdyby to snad nikdo nechtěl, lidé to určitě dříve nebo později uvidí na nějaké filmové přehlídce," ujišťuje Radek Beran a dodává, že kromě toho pracuje s kolegy i na nové loutkové hře: "Na jaře budeme dělat Sedm statečných," doplnil Beran.

Autoři:Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Se synem nejsem v kontaktu. Marcela z Manželských etud byla hostem Za scénou

Za scénou: Helena Třeštíková a Marcela Haverlandová - celý záznam

Rozvedla se po dvou letech, dceru Ivanu, kterou vychovala sama, zabil vlak a se synem Tomášem z druhého vztahu má...

RECENZE: Stepaři a záplava hostů udělali z oslavy Vondráčkové estrádu

Helena Vondráčková v O2 areně (20. ledna 2018)

Na téměř tříhodinovou cestou do historie své hudební dráhy vzala Helena Vondráčková v sobotu publikum v pražské O2...

Zemřel herec, který byl se Suchým, Horníčkem či Štědrým u zrodu Semaforu

Zdeněk Braunschläger hrál v nejznámějších českých filmech a seriálech.

Když mu na podzim roku 2015 udělili v Třebíči Cenu města, nemohl se již slavnosti zúčastnit ze zdravotních...

Další z rubriky

RECENZE: Může mít kapitán válečné lodi vlečku? Ale ano, může

Štefan Margita jako kapitán Vere a Christopher Bolduc jako Billy Budd v...

Šéf činohry pražského Národního divadla Daniel Špinar před třemi lety způsobil zázrak v umělecky skomírající opeře...

Slečna, která nechce odejít? Několikrát se mi to stalo, přiznává Děrgel

Pension pro svobodné pány sehrají v Divadle Palace Lukáš Příkazký a Patrik...

Krejčíkův Pension pro svobodné pány se dočká nového nastudování v pražském Divadle Palace. V hlavní roli se zde objeví...

Uhlířová proti Fridrichovi. Činoherní klub propluje Černým medem

Ivana Uhlířová během prvních zkoušek kusu Černý med

S úšklebkem a platinovým přelivem shlíží Ivana Uhlířová z pozvánky na nejnovější premiéru pražského Činoherního klubu,...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz