Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kulový blesk u českých kapel!

  19:03aktualizováno  19:03
Po rozpadu Nihilistů a Gaia Mesiah oznámili personální změny Khoiba i Skyline. Tonya Graves má projekt s Moimirem Papalescu, který se spolčil s Devo! Co bude dál?

Skyline | foto: Roman Černý

Takovou sérii personálních změn česká nezávislá hudební scéna už dlouho nezažila. V posledních měsících to skoro vypadá, jakoby si žádný z domácích hudebníků nemohl být moc jistý, co mu jeho spoluhráči řeknou druhý den.

Na Myspace stránkách Khoiby se nejprve objevilo radostné prohlášení: Tři roky na Myspace, slavte s námi! O den později ho v blogu vystřídala zpráva s úplně opačným vyzněním. Svůj odchod z kapely oznámila zpěvačka Ema Brabcová, která se zřejmě místo náročného hudebnického života hodlá věnovat tomu rodinnému – v červnu ji totiž čeká svatba.

"Mám už i nějaký hudební plány, ale nechci se k tomu ani k odchodu z Khoiby zatím nijak vyjadřovat. Je to mezi námi s Filipem,“ odpovídá zpěvačka stručně na všechny otázky Filteru. O tom, že její odchod neproběhl v klidu ale svědčí velmi emotivní prohlášení kytaristy Filipa Míška, které se na Myspace objevilo záhy a v němž zaznívají opravdu silná slova jako: "Pro mě se dosavadní působení Emy v kapele stalo falešným a Ema jako člověk taky.“

Míšek sice zrušil všechny koncerty naplánované na letošní rok, ale od začátku prohlašuje, že kapela pokračuje dál. "Jak to bude vypadat, už mám rozmyšlený, ale zatím nechci nic říkat. Pouze instrumentální to ale určitě nebude,“  odpovídá Filip jen o něco málo tajemněji než Ema.

Jak bude nová Khoiba znít se podle něj budeme moci přesvědčit až příští rok. Tedy při troše štěstí. Stačí si vzpomenout na to, jak v podobně optimistickém duchu ještě nedávno hovořily i spoluhráčky Marky Rybin, po té, co zpěvačka ohlásila svůj odchod z Gaia Mesiah. O pár týdnů později ale zrušily i poslední dohodnutý unplugged koncert s tím, že jim "velký duch seslal mnoho neblahých znamení.“

Konkurs na nového frontmana dopadl fiaskem a zbylé členky kapely teď trochu nejistě hlásí: "Gaia Mesiah se vrátí na pódia až bude kompletní, ať už to znamená cokoliv.“ Obě kapely přitom krom vrtochů jejich zpěvaček spojuje i to, že měly dobře našlápnuto k tomu prosadit se v zahraničí.
 
O klapajících mlýnských kolech osudu by teď mohla mluvit pražšká indie kytarovka Roe-Deer, kterou v podobném stylu nechal před pár lety na holičkách právě Míšek, když zakládal Khoibu, kam přetáhl právě i zpěvačku Emu. Roe-Deer ale namísto toho řeší svoje vlastní personální problémy.

V nedávných týdnech byli basák Šmity a zpěvák Andrzej okolnostmi nuceni obměnit sestavu. Šanci dali hudebníkům z o několik generací mladší začínající kapely The Fake Tapes, kteří nastoupili na post kytaristy a bubeníka. V nové formě už Roe-Deer dokonce stihli po jediném soustředění natočit i první singl s názvem Wild Things. "Dodalo nám to hrozně energie a nakoplo k další práci. Novou desku chystáme už na podzim,“ hodnotí změny pozitivně Andrzej a od omlazení kapely si mimojiné slibuje, že to přitáhne nové fanynky.

Smířlivá atmosféra panuje ohledně výměn i u české elektronické jedničky, kapely Skyline, která právě jede turné k aktuálnímu albu Escapism. "Zpěvačka Jitka nám oznámila, že odchází,“ potvrzuje spekulace jeden ze dvou zakládajících členů Skyline, bubeník Radek B. "Naštěstí jsme se byli schopni dohodnout na tom, že změny proběhnou plynule tak, aby se to nedotklo našich koncertů a fanoušci o nic nepřišli.“

Skyline už teď mají novou zpěvačku, se kterou intenzivně zkoušejí. O koho jde, zatím ale úzkostlivě tají. ůMůžu říct jenom to, že to pro dost lidí asi bude hodně překvapivé spojení,“ říká tajemně Radek. Jméno nové zpěvačky kapela hodlá odtajnit až těsně před prvním společným koncertem, který by měl proběhnout na festivalu Rock for People.

A dobrá zpráva na závěr. O tom, že změny nemusí vždy znamenat zhoršení, svědčí aktivita Moimira Papalescu,  který na sklonku roku rozpustil úspěšné The Nihilists. A to v době, kdy byli na vrcholu. Zatímco zbytek kapely hledá formu a tvář pod jménem Kill The Dandies!, Papalescu rozjíždí hned několik zajímavých projektů.

Už koncem měsíce vyjde pod heslem "hudba je droga“ třetí album jeho experimentálního projektu Magnetik a pod názvem Die Alten Machinen se dokonce pustil do spolupráce se slavnou americkou kapelou Devo.

Tím ale Moimirovy hudební aktivity nekončí. Na konec roku totiž plánuje k vydání album dalšího projektu, který přináší nečekané hudební spojení. Pod jménem The Stylist chystá desku a následné koncertní turné se zpěvačkou Tonyou Graves. "Vždycky když hrají Monkey Business v Pardubicích, jdu se na ně podívat. A vždycky je mi líto, že tak skvělá zpěvačka u nich dostává tak málo prostoru,“ popisuje Papalescu, jak k jejich spolupráci došlo. Nový projekt by se měl rozjet naplno symbolicky - po té, co Tonya porodí své druhé dítě.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Do říjnového Filteru se vešli Kabáti, Oasis, Muse i učitelka zpěvu

Obal alba Fast Food Orchestra (Filter, říjen 2009)

Reportáž z koncertu skupiny Kabát na Vypichu. Přehled dvaceti lidí, kteří si myslí, že umí taky zpívat a není to...

V listopadovém Filteru došlo i na lásku. Kapitána Lásku

James Cole - Kapitán Láska

Do Prahy míří s novinkami Editors a Air. Na cestě je i deksa Anety Langerové, s níž pomáhal Martin Ledvina. Všechna...

Kam v březnu aneb Koncerty, které by vás neměly minout

AC/DC

Chladný březen přináší fůru akcí, při nichž se můžete řádně zapotit. Vyhotovili jsme pro vás itinerář koncertů, na...

Najdete na iDNES.cz