Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kuběnova síla není v analýze, nýbrž ve vhledu, intuici, záblesku pochopení

aktualizováno 
- Básníka Jiřího Kuběnu (nar. 1936) dnes není nutno nijak zvlášť ani představovat, ani doporučovat. Došlo k tomu, co jsem předpovídal už před řádkou let: nejen že Kuběna prorazil svou "extrémní básnickou samotu" (jak o ní mluvil název jeho interview z počátku roku 1990 v revui Proglas), ale stal se dokonce autorem módním. Pozná se to podle toho, že jeho knihy začali v anketách jmenovat i ti, kdo sami nic nejsou a tím víc jsou rádi vždycky "u toho".

Z toho plyne nejen satisfakce za celoživotní outsiderství pro básníka samého, nýbrž i uvolnění rukou pro nekonjunkturální kritiky a literární historiky: nemusejí již apologetizovat, nýbrž mohou mnohovrstevný fenomén Kuběna nespěchajíce analyzovat. Básník jim to nyní o krůček usnadnil tím, že vydal výbor ze svých esejů a rozhovorů Paní Na Duze. Tyto vymezené řádky nemohou seriózní analýzu suplovat. Chtějí jen upozornit na některé fazety "kuběnovství", které se v básníkových esejích vyjevují často z ostřejšího úhlu než v jeho poezii.

JEDEN ZE ŠESTATŘICÁTNÍKŮ

Texty z prvního oddílu Zelené, zlaté časy mají spíš hodnotu dokumentů: ovšem dokumentů prvního řádu. Mapují totiž období, v němž se seskupili Josef Topol, Václav Havel, Viola Fischerová, Věra Linhartová, Jiří Paukert-Kuběna a několik dalších do sdružení "šestatřicátníků". "Šestatřicátníci" sice žádné velké, z kolektivního ducha vzniklé dílo nezplodili, dali si však vzájemně impuls, který dovedl všech pět protagonistů k vrcholnému tvaru života a díla, k tvaru u každého velice jinému (srovnejme dramata Havlova a Topolova, básně Linhartové a Fischerové!), ale přece podivuhodně odkazujícímu k sourozenectví všech. Až vyjdou v sebraných spisech Václava Havla jeho rané eseje, ukáže se to daleko zřetelněji a jeden z velkých úkolů historiografie české literatury 20. století bude moci být naplňován.
Je dobře, že Kuběna vřadil jeden text ze svého "meziobdobí", po "šestatřicátnících" a před vznikem jeho "kanonického" díla - Úvod Do Poetiky Obou Indií. V něm jediném totiž na veřejnost vyhlédá (neboť rukopisné sbírky z této doby prohlásil básník vesměs za "zavržené") Kuběna zcela odlišný: temný, avantgardní, formálně experimentující, výkřiky své smyslnosti dosud nekontrapunktující katolickou mystikou. A přece je i tento text textem duchovním: je to ovšem duchovnost Durrellova Alexandrijského kvartetu, vzniklého ku našemu divení v téže době (polovina 50. let), bezejmenná duchovnost tmavě zářící skrze vznícení smyslů.

PROBLÉM BLÁBOLU

Jádro knihy však tvoří úvahy, proslovy a konfese z let zralých. Ústřední témata jsou tatáž jako v Kuběnově poezii, ale jasněji než u básní si lze uvědomit propast mezi "Dichtung" und "Wahrheit". U Kuběny tím míníme, že tentýž motiv, který je u básníka "při díle" silný a pravdivý, se jeví jako absurdní blábol, jakmile je vystaven do světla profánních a prozaických skutečností.
Nesmiřitelný předkoncilní katolicismus je v Kuběnově poezii pramenem síly i estetického požitku (Kuběnova rafinovaná práce s kýčem!) - ale když v eseji Co Se Stalo V Econe? Kuběnu dovede k obhajobě destruktivního církevního schismatika Lefebvra, není to už dokonce ani k smíchu. A podobně věříme básníkovi, čerpá-li sílu z Moravy jakožto mýtu, jakožto prolnutí principu pohanského, katolického i slovanského, jakožto prvek blahodárně "uzemňující" - ale běda, když se básník, a to tuplovaně (texty Vyznání Moravské a O Moravě A Moravanství), jme vyvozovat důsledky politické: protože pak si začne stýskat, že nemáme dost důsledných moravských politiků, kteří by Moravu konečně odtrhli.

Zato pokud se básník drží svého kopyta a mluví o kráse, je schopen - právě i na pozadí svých ideologémat! promlouvat hluboce a pronikavě. Co řekl v interview O Architektuře k problematice moderního sakrálního umění, by mělo být tištěno budoucím mladým architektům i památkářům na obal indexu: "Představu současného kostela mám: Nevznikne z výpočtu, výmyslu, kombinace, rozumu ani ze záchvatů irracionality. Vyroste tak (...) jako rostou v zemi krystaly (...) to znamená organicky, v lásce a hlavně časem svým. Nejprve tu musí být společná víra. (...) To všechno ostatní bude nám přidáno." Podobně pár Kuběnových poznámek o Rilkovi a způsobech jeho překládání prostředkuje porozumění tohoto zdánlivě nesrozumitelného básníka lépe než mnohé arcinesrozumitelné studie.

CHVÁLA VHLEDŮ

Kuběnova síla není v analýze, nýbrž ve vhledu, intuici, záblesku pochopení souvislosti jiným neviditelné. Jako poslední příklad uveďme jeho sen o syntéze katolictví a antiky: když jej v legendárním Listu Josefu Palivcovi (1967) emfaticky naznačil, znělo to v Čechách absurdně a anachronicky. Dnes je zkoumání křesťanské antiky jedním z prioritních směrů intelektuálního pohybu v mladé univerzitní (a možná in futuro i v umělecké) generaci. Pravda, viděna skrze konkrétní řecké a latinské texty, odehrává se tato syntéza na poněkud jiném poli, než na jakém ji Kuběna chtěl vidět. Reálná křesťanská antika nemá smyslu ani pro Pannu Marii, ani pro blonďáčky. A přece je plna vášně a touhy po kráse (Filokalia!), kterou by Jiří Kuběna měl být schopen ocenit.

Jiří Kuběna: Paní Na Duze. (Abe Koně A Křídel). Autorem rejstříku je autor. Petrov, Brno 1998, 740 stran, náklad 2000 kusů, cena neuvedena.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Najdete na iDNES.cz