Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kterak Forman prospal Muže na Měsíci

  19:13aktualizováno  19:13
Někdy se ty nejlepší nápady rodí zcela bezděčně. Ale je dobré jim vyjít vstříc – jako nakladatel Jiří Krechler, který dlouho před premiérou nového filmu Miloše Formana Goyovy přízraky zamýšlel znovu vydat jeho paměti Co já vím? z roku 1994.

Miloš Forman | foto: David NeffMF DNES

Sotva mohl tušit, že Forman bez naléhání do své autobiografie dopíše nový (a zatím poslední) oddíl.

„Země, ve které jsem se narodil, už neexistuje a natočit dnes v Praze Amadea by snad ani nešlo. To ospalé, omšelé město, kde se kdysi točily hodiny pozpátku, toho teď moc nenaspí. Jeho uličkami se valí turisté, kteří přijeli za pivem a za sexem a občas i za krásou. Mozart je teď v Praze hotel a Don Giovanni je loutková hra a Franz Kafka má na Starém Městě kavárnu,“ uvažuje Forman v úvodu poslední části, nazvané Umění možného. Podobně jako počátkem 90. let využil spolupráce spisovatele a scenáristy Jana Nováka, který na sebe předloni upozornil románem Zatím dobrý.

Formanovy paměti měly původně vyjít jen s novým Novákovým doslovem. „Díky fantastickému přístupu pana Nováka a pana Formana (i jeho rodiny) se z doslovu vyklubalo padesát stran nádherného textu o posledních dvanácti letech tvůrčího i osobního života,“ podotýká Jiří Krechler z nakladatelství Bookman.

Oněch dvanáct let načíná Forman proměnami, z nichž mnohé se staly za vlády jeho mladšího spolužáka z poděbradského gymnázia Václava Havla. Spolu se také procházejí zimním New Yorkem, v patách americkou ochranku, která kupodivu neví, kterak na proslulou Broadway.

Forman s dokonalým smyslem pro sebeironii i situační komiku vykresluje osobnosti, s nimiž se v tom mezidobí setkal; zastavuje se u filmů, které natočil i nenatočil; přiznává kompromisy, na které (ne)přistoupil.

„Film je uměním možného, ale člověk musí mít představu o tom, co už možné není, aby věděl, kam až se s ním dá zajít. Na hranice filmových možností narážím celý život, ale v mládí jsem míval romantickou představu, že se postupem času všechno usnadní. Ve skutečnosti tomu je právě naopak: čím déle filmy dělám, tím víc žasnu, když skriptka křídou zaprášenýma rukama zvedne klapku s prvním záběrem nového filmu a všechno se na moment zastaví a ona klapne a někam zmizí,“ píše Forman.

Rozšířené, revidované paměti vyjdou ve výpravné podobě s řadou dosud nepublikovaných fotografií – včetně cyklu, který při natáčení Muže na Měsíci zachytil spícího Formana na nejrůznějších, často podivuhodných místech. Jak podotýká režisér – nelze se potom divit, že film žádné peníze nevydělal, když ho podle zjevných důkazů celý prospal.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

RECENZE: I hvězda Oprah Winfreyová se může mýlit. Obzvlášť v literatuře

Americká spisovatelka Rachel Khongová

Naprosto vás rozhodí, ale současně pohladí, pronesla o knize Nazdar, vitamíne americká televizní hvězda Oprah...

Najdete na iDNES.cz