Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krysy z večerníčku oslavují cenu Elsa, pozvou pavouky a šváby

  12:05aktualizováno  12:05
Hlavními hrdiny jsou neoblíbení hlodavci, popularitě animovaného seriálu, který natočili zlínští animátoři, to nicméně nevadí. I Česká filmová a televizní akademie uznala, že Krysáci jsou originální, a ocenila je cenou Elsa za nejlepší animovaný pořad.

Hrdinové seriálu Krysáci se radují z televizní ceny Elsa | foto: archiv

To už měli nicméně tvůrci v čele s režisérem Cyrilem Podolským další radost jistou: hlodavci z vizovické skládky zaujali natolik, že se chystá minimálně další série jejich příběhů," přiznal v rozhovoru pro iDNES.cz Podolský.

Čím si vysvětlujete, že jste vyhráli právě vy, respektive Krysáci?
Nedokážu si to vysvětlit. Když mi dramaturg Miloš Zvěřina telefonoval, že jsme v nominaci, měl jsem radost jako malý Jarda, ale docela vážně jsem si myslel, že jsme tam jen tak do počtu, aby tam těch večerníčků bylo o něco víc. Když mi pak volal znovu, že si mám někde pořídit sako, že si pro tu Elsu pojedu, nejdřív mě napadlo, že je to taková sranda. Ale nebyla, a tak jsem měl zase radost jako malý Jarda. Ve Zlíně na autobusáku mi v sekáči vybrala žena Viktorka překrásné sako a fajnovou košili a jeli jsme si pro ni. Tak to bylo.

Kdo je vám vlastně sympatičtější, krysa, nebo potkan?
Míra Wanek mi před několika lety vysvětloval anatomické rozdíly mezi krysou a potkanem. Už si to moc nepamatuji, ale nebylo jich zase tak moc. Sám za sebe musím přiznat, že v tom mám ještě trochu guláš. Vím, že je to ostuda, když o nich točíme večerníček, ale do konce natáčení tuhle mezeru určitě zaplním. Pamatuji si, že v Liberci do hospůdky Kůlna nosil jeden pán potkana v kapse a ten se mi líbil moc! Nebo to byla krysa...?

KRYSÁCI - Pilotní epizoda

Co se pro Krysáky změní v nové sérii? Přibudou noví hlodavci?
Hlodavci to zrovna nebudou, ale v každém díle se objeví jeden nový zvířecí kamarád. Bude tam slepýš, ropucha, švábi,... Úplně teď vidím, jak si to někdo čte a říká: "To bude zase hrůza! Taková škaredá zvířata ukazovat dětem. To je ale hanba!" A tak hned říkám, počkejte a uvidíte, že se dětem budou líbit! Zkouším ty loutky doma na své roční Viktorce a funguje to skvěle. Nekecám. A co se týče samotných Krysáků: neztloustnou ani nezhubnou, jenom budou o trošku chlupatější. A množit se také nebudou, jelikož jsou všichni samečkové.

Kdy budou hotové zbývající díly první řady?
Nové díly dokončíme příští podzim, v televizi je tedy můžete čekat nejdřív v zimě. Kdy přesně to ale bude, to se ještě neví. Co se týká druhé řady Krysáků, bude mít také 13 dílů. Série sice nebude končit nějakým uzavírajícím dílem, ale třetí pokračování už neplánujeme. Na psacím stole mi právě leží nové obrázky od výtvarníka Ivana Mračka k jedné rozepsané pohádce. Ta bude ale o něčem úplně jiném a ještě zvláštnějším, než jsou Krysáci.

KRYSÁCI - Na dovolené

Plánujete s Mírou Wankem k novým dílům novou písničku?
Zachováme tu původní, na kterou jsou děti zvyklé. Do každého dílu ale ještě navíc přibude jedna nová písnička. Celkem jich tedy nakonec bude třináct, s tou původní dokonce čtrnáct. Jestli to všechno dobře dopadne, mohly by se krysácké písničky objevit i na CD. Ale to už trochu předbíhám a předjímám.

Krysáky namluvil Bolek Polívka. Nebude se na nové sérii podílet i autorsky?
Do dialogů Bolek zasahoval už v minulé sérii a tam, kde nám to v televizi prošlo, to byly vždycky zásahy k dobru věci. Poznáte to tak, že pokud jste se někde u Krysáků uchichtli, byl to nejspíš Bolkův nápad. I když někdy to byl taky nápad můj, Šinkyho nebo Milana Šebesty... Takže když nad tím tak přemýšlím, vlastně to nepoznáte.

Jak to vypadá s celovečerními Krysáky, které jste plánovali?
Myslím, že na to je ještě stále příliš brzy. Po těch několika letech strávených společně s Krysáky by už bylo načase si od nich trochu odpočinout. I oni od nás si asi potřebují trochu oddechnout. I když nikdy neříkej nikdy!
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

Najdete na iDNES.cz