Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kryštof opěvuje ženy i komáry

  12:10aktualizováno  12:10
Ostrava - "Kdysi jsme měli písničku o klukovi, který nedostal šanci uplatnit se v této společnosti. A my jsme měli jako kapela z Havířova a Ostravy stejný pocit," říká třiadvacetiletý zpěvák skupiny Kryštof, herec a moderátor Richard Krajčo. "Když nejste z Prahy, máte daleko menší šanci uplatnit se v showbyznysu. Kryštof je fiktivní kluk, který existuje pouze v nás. A my jsme do něj vložili své pocity, přání a sny."
Richard Krajčo hraje v Divadle Petra Bezruče a hostuje v Národním divadle moravskoslezském. Minulý rok obdržel jako talent roku cenu Alfréda Radoka.
"Byla to cena divadelních kritiků za roli Hamleta. Dostal jsem i nějaké nabídky na hostování venku, ale kapela je pro mne v současné době přednější, takže se uvidí, jak to dopadne."

Kromě účinkování v divadle Krajčo také moderuje v České televizi pořad Medúza. "Naše hudba je jiná než to, co se tam z šedesáti procent prezentuje. Mně ale vždycky bavila více muzika, k divadlu jsem se dostal náhodou. To, že se mi na divadelním poli zatím dařilo, beru jako příjemný fakt, s tím se nedá nic dělat. Za uplynulé roky jsem hrál opravdu hodně, ale teď to omezím a budu se více věnovat kapele," plánuje.

Krajčo má i filmovou zkušenost. "V současné době natáčím film v ostravsko-pražské produkci, v němž mám docela velkou roli, a dokončil jsem seriál o ztracené lásce, který režíroval Viktor Polesný."

Písničky skupiny Kryštof jakoby naplňovaly tvrzení, že současná pop music není o stylech, ale o pocitech. Krajčo se inspiroval rozmanitými hudebními žánry, přitom se úspěšně vyhýbá pouhému efektnímu křížení stylů. "Jako skladatel sázím především na sílu melodie," říká. Činí tak s citem, aniž se podbízí. Debut Magnetické pole je zvukově zajímavou a zároveň písničkovou deskou s chytrými, poetickými texty o lásce, ženách, komárech a jiné havěti.

Na Ostravsku patří skupina Kryštof ke kapelám, na něž publikum hojně chodí. "Nemáme problém vyprodat klub a jsme víceméně stálicí na tamní scéně," řekl Krajčo. "To, zda se nám podaří naši muziku dostat i za hranice kraje, se ukáže až teď, po vydání cédéčka. Už nás hraje přes dvacet rádií, náš singl Lolita se stal desátou nejhranější českou písničkou a právě teď dokončujeme natáčení jejího videoklipu. Vyhráli jsme už dvě hitparády na Evropě 2 a na Rádiu City a většina rádií nás už zařadila do rotace A. To nás už skoro naštvalo, protože máme strach, aby se to příliš neobehrálo. Nic se nemá přehnat," míní Krajčo.

V Ostravě byli prý se svým stylovým zaměřením dlouhou dobu jediní. "Všichni hráli metal ve zkušebnách, my jsme poslouchali jazz. Stáli jsme si za tím, co jsme dělali, a zdá se, že se to vyplatilo. Ostravu v poslední době hodně ovlivnila taneční hudba. My jsme se taneční scénou nechali také trochu ovlivnit, a proto jsme ji do naší hudby zakomponovali. Je to určitě příjemnější muzika než metal," tvrdí Krajčo, jehož v kapele doplňuje šest spoluhráčů, vesměs studentů konzervatoře.

"Od září plánujeme koncerty v celé republice, v srpnu chystáme soustředění, na němž chceme program doladit a vymyslet i pódiové pojetí včetně nějaké zajímavé scény. Koncerty milujeme, je to pro nás všechny největší energie, kterou dovedeme ze sebe vydat," tvrdí Krajčo. "Prozatím se cítíme být ostravskými patrioty, i když v Ostravě všichni nežijeme, a doufáme, že z ní nebudeme muset utéct."

Ostravská kapela Kryštof, zcela vpravo zpěvák a autor písní Richard Krajčo.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Najdete na iDNES.cz