Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krvavý Rambo válčí počtvrté, kritici ho cupují

  3:17aktualizováno  14:02
Kdo si mohl vybrat reklamní slogan Hrdinové nikdy neumírají? Jistě, Rambo. Tedy Rambo IV, který dnes vejde do amerických kin a do Česka pod názvem Rambo: Do pekla a zpět dorazí 21. února.

Sylvester Stallone ve filmu John Rambo (aka Rambo IV) | foto: Lions Gate Films

Čtvrtý díl akční série o vietnamském veteránovi se zrodil dvacet let poté, co přišel Rambo III – a propadl.

Jeho představitel Sylvester Stallone se však asi drží svého dávného výroku, že armádního vysloužilce Ramba a boxera Rockyho bude hrát stále, protože "oba jsou stroj na peníze, který se nedá vypnout".

Trailer k filmu Rambo IV

Před šesti lety potvrdil, že by si rád obě postavy zopakoval, ale bál se, jestli už není starý. Tehdy mu bylo pětapadesát – čtyři roky poté natočil šestého Rockyho a vzkřísil Ramba, který se zrodil v roce 1982 a vrátil v "dvojce" roku 1985.

Nový příběh se odehrává v jihovýchodní Asii, kde hrdina vede život samotáře. Prochází hory a džungli, rybaří, loví na prodej jedovaté hady. Do jeho poklidných dní vstoupí misionářská výprava mířící do Barmy.

"To je sebevražda, Barma je válečná zóna," varuje Rambo, jenže marně. Když několik misionářů zajmou barmští vojáci, bere hrdina znovu do rukou spravedlnost i zbraně. "Poteče krev a nebude jí málo!" slibují tvůrci surové rány a useknuté hlavy.

Fanoušci, kteří pronikli na pracovní projekce, na internetu šíří nadšení: "Ač Stallonovi bude dvaašedesát, vypadá na pětačtyřicet a má úžasnou kondici." Také si pochvalují "fascinující brutalitu", již Stallone hájí: prý má ukázat hrůzy válek.

Nadšení fanoušků ale nesdílejí filmoví kritici. Stalloneho za jeho herecký i režisérský počin cupují na kousky. Snímek je podle nich plný nesmyslného a samoúčelného násilí a kromě krvelačných diváků málokoho zaujme.

Britský list The Guardian píše, že vzhledem k oficiálnímu mottu filmu "Hrdinové neumírají... jen stále ládují svou zbraň" si někteří kritici přejí, aby herec i režisér v jedné osobě obrátil zbraň především proti sobě.

Podle amerického listu Newsday "jsou sekvence zachycující bitky tak nesrozumitelné, že není jasné, kdo koho zabíjí".

Kritika listu Philadelphia Inquirer Stalloneho filmový počin také zjevně nenadchl, když o něm referoval jako o "fláku akčního porna". Hollywood Reporter napsal lakonicky "promiň Sylvestře, tentokrát opravdu ne".

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz