Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krvavá svatba v Jihočeském divadle

  17:35aktualizováno  17:35
Režiséra Michaela Taranta si ke spolupráci přizvalo Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Činoherní soubor pod jeho vedením nastudoval tragédii Krvavá svatba, která má v pátek večer premiéru v historické budově divadla. "Federico García Lorca je jedním z nejvýznamnějších autorů dvacátého století a Krvavá svatba je výsostně básnické drama, které se dlouho na scéně Jihočeského divadla neobjevilo," vysvětlila dramaturgyně Olga Šubrtová důvody, proč vznikla tato nejnovější inscenace.
Podle Šubrtové dává Krvavá svatba hercům možnost dobrat se jiného hereckého výrazu. "Hledáme výrazné režiséry. Protože známe práci Michaela Taranta a jeho umělecké založení, tak nám přišlo, že zrovna na Lorcově textu by mohl pan režisér s naším souborem zajímavě pracovat," řekla Šubrtová.  Michael Tarant, který působí na volné noze, spolupracoval s českobudějovickým souborem poprvé ve své kariéře. Přitom na přípravu Krvavé svatby měl kratší dobu, než bývá zvykem. Na nazkoušení hry mu totiž muselo stačit jen pět týdnů. Činoherní soubor tak kromě obvyklých dopoledních zkoušek měl mimořádné odpolední zkoušky.

KRVAVÁ SVATBA

Autor

Federico García Lorca

Režie

Michael Tarant

Hrají

Daniela Bambasová (matka), Adéla Kačerová (nevěsta), Roman Nevěčný (Leonardo), Martin Davídek (ženich)

Premiéra

2. března 2001, Jihočeské divadlo

"Španělská kultura je pro české prostředí inspirativní. Vedle našeho smyslu pro humor a určité citovosti je totiž strmá, mužná, s vypjatým akcentem na čest," míní režisér Tarant. Právě o smyslu pro povinnost a pro čest na jedné straně a o lásce na druhé vypráví LorcovaKrvavá svatba.

Do hlavních ženských rolí režisér obsadil Danielu Bambasovou a Adélu Kačerovou. Leonarda hraje Roman Nevěčný, Ženicha pak Martin Davídek. Autorem hudby je Milan Kaňák. Scénu a kostýmy navrhla Dana Hávová. "Mám tým spolupracovníků, se kterým dlouhodobě pracuji. Dana Hávová je výborná v tom, že je také trpělivá. Udělala snad deset verzí scény, než jsme si vybrali tu konečnou," řekl Tarant.

Krvavá svatba se na jeviště českobudějovického divadla vrací po více než padesátileté přestávce. V roce 1947 ji nastudoval režisér Zdeněk Emdris, který použil překlad Jindřicha Hořejšího. Také Michael Tarant váhal mezi dvěma českými překladateli, Vladimírem Mikešem a Antonínem Přidalem. "My jsem překladatelská velmoc. Nakonec jsme sáhl po práci pana Přidala, i když překlad Vladimíra Mikeše je také vynikající. Jeho text je určitým způsobem hudebnější a mému pojetí divadla bližší," vysvětlil režisér.

Dramaturgyně Olga Šubrtová se nedomnívá, že Krvavá svatba musí získat punc divácky náročného představení. "Naopak jsem přesvědčená, že to bude velmi atraktivní a emočně nabitý kus, který má šanci diváky zaujmout," míní.

Martin Davídek (ženich) a Jaroslava Červenková (služka) v představení Krvavá svatba v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích.

Z představení Krvavá svatba v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích.

Z představení Krvavá svatba v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích.

Z představení Krvavá svatba v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích.

Z představení Krvavá svatba v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Najdete na iDNES.cz