Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krtek putuje za sluncem psychedelickou pouští

  14:17aktualizováno  14:17
Pokud byste někdy zaslechli slovní spojený psychedelický western, můžete si být téměř jistí, že je řeč o téměř čtyřicet let starém filmu Alejandra Jodorowskeho Krtek. A ten právě míří do českých kin.

Z filmu Krtek | foto: Aerofilms

"Už je ti sedm let. Jsi muž. Zakopej svou první hračku a obrázek své matky." S tímto poselstvím odváží Krtek, jezdec v černém bez minulosti, svého nahého syna z pouště. Oba se vydávají na pouť hledání sebe sama a spravedlnosti.

A putování musí absolvovat i navzdory zkouškám "mistrů revolveru" a samozřejmě i vlastních tužeb a pokušení. Později pak Krtek předá syna do ochrany františkánům, které zachránil od "útoků" homosexuálních banditů.

Trailer k filmu Krtek

To, proč je snímek - považovaný za jeden z vrcholů takzvaných půlnočních filmů, které byly promítány v sedmdesátých letech v newyorských kinech - označován jako psychedelický, je nasnadě.

Jodorowsky nechává svého titulního hrdinu putovat přízračnou pouštní krajinou, kudy hledá cestu ke slunci. Na ní se setkává se symbolickými stvořeními a znetvořenými posly mistrů, s pestrým panoptikem lidské bídy a podlosti i rejem náboženských rituálů a poselství.

K prvnímu prozření Krtek dojde v jeskyni, kde se setkává s deformovanými bytostmi. Konečné zúčtování na něj čeká v dekadentní vesnici plné "maloměšťáckých" postaviček. Apokalypsa se blíží...

Režisérův debut byl dočasně zakázán
Historie snímku, který se v New Yorku promítal nepřetržitě celý rok, sahá do roku 1968, kdy Jodorowsky přivezl na festival v Acapulcu svůj první celovečerní film Fando a Lis.

Kolem Jodorowského debutu se už na premiérové produkci strhl nevídaný rozruch - režisér sám prý musel doslova utéci ze sálu - a snímek byl zakrátko jednoduše zakázán.

Jenže kontroverze plodí zájem a na Krtka proto nebyl problém sehnat prostředky. Když Jodorowsky film dokončil, přivezl ho na festival v Cannes a během promítání v New Yorku si našel řadu fanoušků z řad tehdejších hvězd showbyznysu.

Pro zajímavost - Krtkovi tleskali John Lennon, Yoko Ono, David Lynch, Peter Fonda, Dennis Hopper nebo Bob Dylan a Peter Gabriel. A s odpůrci se režisér nemazal. "Pokud jste osvícení, Krtek je úžasný film. Pokud mu nerozumíte, jste omezený idiot," vzkazoval jim.

V devadesátých letech Jodorowsky uvažoval o natočení pokračování, ve kterém se měl objevit třeba kontroverzní rocker Marylin Manson. Z natáčení ale nakonec kvůli nedostatku financí sešlo.

Krtek (El Topo)
western, Mexiko 1970, 125 min., titulky, od 15 let, režie: Alejandro Jodorowsky, hrají: Alejandro Jodorowsky, Brontis Jodorowsky, José Legarreta, Alfonso Arau, José Luis Fernández, Alf Junco
Česká premiéra 10. dubna 2008
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz