Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krteček 2001: kdo dále soutěží ve čtvrtek

  12:06aktualizováno  12:06
Náměšť na Hané - Celkem 29 kapel a 12 písničkářských formací se letos uchází o cenu Krteček na festivalu Zahrada v Náměšti na Hané. Seriál iDNES postupně seznamuje se všemi soutěžícími. Kapely Lekra, Pexeso, Přístav, Strašlivá podívaná, Švorc, Tempo di vlak a Terne Čhave se představí ve čtvrtek 5. července na prvním koncertě pro Krtečky.

LEKRA
Slovenská folkrocková skupina Lekra pochází z Dolného Kubína. Původní trio v klasickém složení kytara, baskytara a bicí je nyní už kvartetem, obohaceným o klávesy. Lekra je jedním z posledních objevů slovenské folkové scény a k vidění je na mnoha folkových festivalech. Formace okolo zpěváka a kytaristy Ľuba Kováčika posouvá folk směrem k rocku a jejich hudba vyzývá diváky k tanci.

PEXESO
Vzniklo v roce 1995 a od začátku jej lze charakterizovat jako folk-rockovou kapelu s významnými prvky jazzovými. Kapelnice Leona Valentová je i nejdůležitější autorkou skupiny, která jako domovskou adresu uvádí Břestek (vesnička pod Buchlovem, kde letos již popáté pořádají Buchlovský pinkl, příjemnou folkovou přehlídku). Před letošní Zahradou konečně zamířili i do renomovaného studia k natočení svého repertoáru na desku. Ozdobou skupiny jsou dva dívčí, skvěle k sobě padnoucí hlasy.
Sestava: Vladimír Valenta (kytara, Břestek), Lenona Valentová (zpěv, Břestek), Vít Maděryč (baskytara, Hodonín), Miroslav Horňák (příčná flétna, Moravský Písek), Radek Pudelka (kytara, Břeclav), Michal Chovanec (bicí, Brno) a Zdeňka Jandásková (zpěv, Brno).

PŘÍSTAV
Kapela vznikla na konci roku 1997 jako meziměstská formace tří Brňanů a jednoho Pražana, která se ale od té doby také "pobrnil". Stylově stojí na pomezí trampské písně a akustického folku, u poroty vyhrávají většinou v trampské oblasti (cena za stylovou čistotu na Trampské portě 2000 a Porta v trampské kategorii téhož roku, interpretační i divácká Trampská porta 2001). Zpěvačka navíc získala i titul Miss Trampská porta v roce 1998. Letos na podzim by se měli dočkat prvního CD.
Sestava: Vít Buriánek (sólová kytara, zpěv, kapelník), Aleš Hrbek (doprovodná kapela, zpěv), Petra Švihálková (rytmika, zpěv, pokladník), Petr Guth (baskytara, zpěv), Aleš Macků (zpěv).

STRAŠLIVÁ PODÍVANÁ
Formace vznikla na jaře 1988 a kapelou od té doby prošlo už 22 muzikantů. V současném složení hraje tři čtvrtě roku a to výhradně vlastní muziku. Autorem většiny textů a hudby je Petr Merxbauer, aranže jsou vždy kolektivním dílem. Staví hlavně na textech a bohatých aranžích, občas zkouší okusit něco irského, cikánského či židovského názvuku, občas něco středověkunebo renesance. Pravidelně hrají na plzeňských FCT scénách – dříve v Divadle Dialog, v Lochotínském pavilonku a nyní zejména v HiFi clubu. Strašlivou podívanou lze také slyšet na různých festivalech – Struny na ulici, Sokolovský dostavník, Plánská struna, Šumavský pařez, Porta, trampská porta, Brněnský drak, Folková růže... Mezi své největší úspěchy řadí účast v soutěži o Krtečka na Zahradě 1997 ve Strážnici, kde obsadili čtvrté místo. Konkursu Zahrady se účastní pravidelně a v letech 1998 i 1999 na Zahradě měli i svůj recitál. V dubnu 2000 dokončili první nosič, který nese název Krajina mého srdce.
Sestava: Iva Valečková (zpěv, perkuse), Bětka Hladečková (housle, zpěv), Petr Merxbauer (zpěv, devítistrunná kytara), Čenda Fiala (baskytara), Tomáš Píža (kytara, zpěv), Iva Nováková (hoboj, flétny, zpěv).

ŠVORC
Členové kraslického sdružení s názvem Švorc spolu hrají už tak dlouho, že si to ani nepamatují... Léta společného fungování se počítají na desítky. A co hrají? "Kdysi se tomu říkalo moderní trampská muzika. Jak se tomu říká dnes, nevím," říká Jaroslav Říčka. Autorem značné části repertoáru, i když ostatní členové přispívají texty i hudbou, je Antonín Vyšehradský. Švorc si také půjčuje písně od jiných autorů, a to pod heslem "kdo se nám líbí", takže od kapely lze slyšet písničky Mottla nebo třeba Kainara. Mají za sebou několikanásobnou účast na obou Portách, v Plzni dokonce získali trofej v kategorii Trampská písnička.
Sestava: Jaroslav Říčka (kontrabas), Miroslav Lešek (kytara, zpěv), Antonín Vyšehradský (kytara, zpěv).

TEMPO DI VLAK
Nefalšovaná trampská kapela, která opravdu jezdí ven, podílí se na vydávání trampského časopisu Cesty, pořádá pravidelná hraní doma v Ostravě (Tóny cest) a navíc je jakoby mimochodem opravdu dobrá a zajímavá. Prostě takový moravský protějšek českého Magisonu. Repertoár je dílem převzatý od trampských klasiků, dílem vlastní. Kapela letos po dvou letech existence postoupila i na Trampskou i bezpřívlastkovou Portu.
Sestava: Robin Hill (alias Cowboy, kytara, zpěv), Petr Donath (neboli Bruml, kontrabas, zpěv), Ester Donathová (čili Viki, zpěv), Silvie Hillová (vulgo Ája, flétny, rytmické nástroje), Jiří Hanusek (sólo kytara).

TERNE ČHAVE
Název této královéhradecké romské kapely sice v češtině znamená "mladí kluci", ale jméno mate. Kapela hrávala už v osmdesátých letech, nejprve pop po zábavách, postupně se však nasměrovala k tradiční romské hudbě a vyměnila elektrické nástroje za akustické. Dokonce se probojovala i do celostátního kola Porty. Po revoluci se však muzikanti rozešli každý svou cestou. Loni se pánové dali znovu dohromady, aby pokračovali v započaté cestě. Za ten rok stačili natočit CD, zahrát si na festivalu ve Strážnici, či na koncertech s Idou Kelarovou, Ivou Bittovou a Točkolotočem. A právě Točkolotoč v poněkud syrovějším provedení muzika Terne čhave připomíná.
Sestava: Jan Dzurko (bonga, rytmické nástroje), Josef Dzurko (baskytara, zpěv), Jan Tomi (2. sólo kytara, zpěv), Roman Feko (1. kytara, zpěv), Roman Horváth (2. kytara, sólo zpěv), Ondřej Horváth (2. basová kytara, zpěv, foukací harmonika), Josef Horváth (mandolína, zpěv), Gejza Bendig (1. sólo kytara, zpěv, kapelník).

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Na rekordní fotce z trutnovského festivalu je 3 995 lidí

Trutnov 2008 - Václav Havel a přátelé při překonání rekordu v pořízení největší...

Na největší skupinové fotografii v historii Česka, kterou pořídil na víkendovém Open Air Music Festivalu v Trutnově...

Bohnice hudbou a divadlem opět upozorní na duševní zdraví

Už jsme doma (Miroslav Wanek)

Už 19. ročník festivalu hudby a divadla Babí léto v rámci Týdnů pro duševní zdraví se odehraje na tradičním místě v...

SOUTĚŽ: Vyhrajte volňásky na Semtex Culture

Zpěvák Shaggy

Portál iDNES.cz připravil bleskovou soutěž o volné vstupenky na jeden z posledních festivalů letní sezony Semtex...

Najdete na iDNES.cz