Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krteček 2001: kdo dále soutěží v pátek

  8:36aktualizováno  8:36
Náměšť na Hané - Celkem 29 kapel a 12 písničkářů se bude letos ucházet o cenu Krteček na festivalu Zahrada v Náměšti na Hané. Seriál iDNES postupně seznamuje se všemi soutěžícími. Kapely Jitrocel, Lidumil, Messalina, Modrá kref, Netřesk, Potíže, Svítání a Tamaleja se představí v pátek 6. července na druhém koncertě pro Krtečky.

JITROCEL
Čáslavská folková skupina Jitrocel spolu hraje od ledna roku 1999. Repertoár tvoří jak vlastní autorské písně (píšou je všichni až na Renatu), tak tradicionály s texty Jany Bauerové. Silnou stránkou kapely je vícehlasý zpěv. V soutěži o Krtečky už mají za sebou 6. a 4. místo ve finále, k tomu navíc loňská třetí příčka na Mohelnickém dostavníku a dvojnásobný postup na Trampskou Portu do Ústí nad Labem. V dohledu je snad i první CD, které by se mělo jmenovat Vůně čajová.
Sestava: Jana Bauerová (zpěv, zobcové flétny, kytara), Jan Koriťák (zpěv, kytara), Renata Koriťáková (zpěv, zobcová flétna, kytara), Karel Macek (baskytara, zpěv) a Ivam Mezlík (zpěv, housle, kytara).

LIDUMIL
Jarda Urbánek, kapelník skupiny z Duchcova a okolí, která už začíná bát na Zahradě pomalu inventář (letos se utká potřetí o Krtečka) poslal velmi stručný fax o šesti bodech. "Stejní lidé" - to je on sám a čtyři jeho kolegové a kolegyně, z nichž jedna je jeho vlastní manželka, někteří jsou pedagogy teplické konzervatoře či jinými vážněhudebními hráči, jiní vzhledem k svým minulým kapelám mohou být za folkové & přilehlé bardy. "Stejně krásní" - bez komentáře. "Stejná chuť ke hraní" - pohoda, nadhled a hudební vtípky byly vždy hlavní devizou Lidumilu. "Stejná láska k lidem a zvířatům" - pozor na čertovo kopýtko! Kdykoliv začně Lidumil na pódiu hovořit o lásce, následuje nějaký drsně černohumorný song. "Pronájem Mařenky Červové k natáčení jednoho dílu seriálu Přemysla Rutha Letopísně, kde spolu s Martinem Zbrožkem hraje a zpívá." - Mařenka Č., housle, zpěv, hlavní hvězda souboru, zejména v roli rustikálních postav. "Po obdržení nájemného úvahy o natočení demosnímku" – těšíme se.

MESSALINA
Loni se zde objevila poprvé, jako vedlejší projekt Pavlíny Paškové, zpěvačky jihočeského Folkšoku. Po roce se na jihočeském konkurzu ukázalo, že kapela, která dává svému repertoáru folkrockově-muzikálový nádech, žije plnokrevním životem. Sestava ostatně vykrystalizovala na dnes již legendárním Strakonickém muzikálu Bůh nebo ďábel – nikdo do nás nevidí. (Někteří z pánů se obšem znají a hrají spolu ještě déle.) Proti loňsku tedy ubyli bicí (takže ten folkrock není až zas tak tvrdý), naopak by měl do konce roku přibýt první CD nosič.
Sestava: Pavla Pašková (zpěv), Milan Šebelík (akustická kytara, housle, zpěv), Roman Gerlich (baskytara, zpěv), Martin Blažek (akustická kytara, sólová kytara, zpěv).

MODRÁ KREF
Mladé sdružení starších muzikantů, hrdě se hlásící ke grassu s tím, že zastupuje jeho pardubickou odnož, tzv. "Pagrass". Jejich heslem je "Pagrass se dá udělat ze všeho!". A je to pravda. Máte-li v sestavě zkušenostmi otřískané muzikanty z takových kapel jakou Poupata, Grátis, Zpětná vazba či freegrass, není problém přetvořit si k obrazu svému libovolný hudební materiál. Zpěváci taktéž poměrně dobře hoví angličtině. Ano, pozorný čtenář se správně dovtípil, že Modrá kref zvívá v několika světových jazycích (angličtina, čeština). O tom, že slovo kref se píše s "v" na konci prý vědí, ale prozatím se soustřeďují spíše na odstraňování nedostatků hudebních než gramatických.
Sestava: Radek Novák (doprovodná kytara, sólový zpěv), Přemysl Dolan (sólová kytara, doprovodný zpěv), Václav Lukes (banjo, zpěv), Michal Horký (mandolína, zpěv), Jindřich Kuliš (basová kytara).

NETŘESK
"Získali jsme téměr stálé angažná v jabloneckém country klubu a s povděkem sledujeme, že začínáme mít širší okruh stálých návštěvníků a příznivců," je hlavní novinka kapely, která dokáže z folku udělat muziku k tanci. Jinak se zdá, že si Netřesk nic nepřžeje méně, než překotné a samoúčelné změny a že si "spoustu zábavy a legrace v partě" užívá. Skupena taky hraje celé čtyři roky, co existuje, beze změny. Netřesk už nespoléhá jenom na bezbřehou energii svého hraní a vyjímečnou zpěvačku, která vás z pódia přímo očaruje, ale více si hraje s vokály a aranžemi vůbec a víc vystrkuje do popředí výtečného sólového kytaristu.
Sestava: Zdeněk Hulík (sólová kytara, zpěv, kapelník), Šárka Hulíková (zpěv, flétny, klávesy), Jaroslav Hulík (kytara, zpěv), Jan Strouhal (baskytara) a Dušan Kodym (bicí).

POTÍŽE
Pevně vázaná na západní Čechy a donedávna v nich také schovaná byla folková skupina Potíže. Vznikla před deseti letech na internátu v Abertamech, dnes její členové pocházejí z Aše, Sokolova a Plzně a téměr výhradně v hranicích západních Čech jí bylo možno donedávna slyšet na festivalech (Toulavej vítr Aš) i v klubech (Hifi club Plzeň). Loni na podzim vydali zdařilé album Černá káva, přihlásili se na Konkurz Zahrady – a rázem byli nominováni na Slunovrat, Folkovou růži i Zahradu.
Sestava: Lenka Syrovátková (zpěv), Karel Folauf (zpěv, bonga), Roman a Miroslav Bukovjanovi (kytara, zpěv), Milan Jelínek (baskytara).

SVÍTÁNÍ
"Brněnská" kapela Svítání existuje od roku 1997 a loni si odnesla Krtečka od diváků. Letos se jej tedy pokusí obhájit. Navíc letos zvítězili v jihomoravském kole Trampské porty. Největší silou kapely je asi vícehlasý zpěv (někteří členové mají zkušenosti i z prestižních těles), ale i její instrumentář je úctyhodný.
Sestava: Jirka Fadrný (kytara, zpěv, Brno), Štěpán Policer (klávesy, kytara, saxofon, flétny, zpěv, Česká Lípa), Martin Novák (klavír, zpěv, Dolní Bojanice), Zdeněk Lichtneger (kytara, zpěv, Jemnice), Helena Bízová (perkuse, zpěv, Čejkovice) a Tereza Pekárková (baskytara, violoncello, zpěv, Velká Lhota u Valašského Meziříčí).

TAMALEJA
Exoticky působící název pražské skupiny Tamaleja není nic jiného než první slabiky křestních jmen jejích tří členů. Dali se dohromady před rokem (dvě svobodné matky a syn jedné z nich), zatím mají za sebou ale jen jediné vystoupení: v pražském předkole Konkurzu Zahrady. Repertoár pochází z dílny Tamary (dříve Majerovy brzdové tabulky a duo Cvrnk, nyní také Kostra Nostra) a slyšet v něm můžete jazz, Afriku i lidovou hudbu, to vše je bohatě kořeněno improvizacemi. Skupina natáčí CD s názvem Velkej černej kocour, vyjít by snad mělo do Vánoc.
Sestava: Tamara Nathová (zpěv, džembe, kytara, piáno, příčná flétna, cokoli...), Marie Lenka Čivrná (zpěv, džembe, plechovky, tamburíny, tanec...) a James Mašín (příčná flétna).

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Sázavafest se opět připomíná, jarní kolo láká na reggae

Vincent Richards

Jeden z nejrespektovanějších tuzemských festivalů se opět hlásí o slovo. Organizátoři už teď vypustili jména, kterými...

Bohnice hudbou a divadlem opět upozorní na duševní zdraví

Už jsme doma (Miroslav Wanek)

Už 19. ročník festivalu hudby a divadla Babí léto v rámci Týdnů pro duševní zdraví se odehraje na tradičním místě v...

Nejekologičtější festival Glastonbury prodal devadesát procent lístků

Z festivalu v Glastonbury - ve stanovém městečku se ubytuje až 180 tisíc návštěvníků akce

Na obří hudební festival Glastonbury zbývají "poslední" lístky. Z celkového počtu 137 500 vstupenek, které byly v...

Najdete na iDNES.cz