Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kronika rodičů a dětí se povedla

aktualizováno 
- Jarchovského a Hřebejkovy Pelíšky znovu vyvolávají náladu šedesátých let, podobně jako jejich filmový debut Šakalí léta. Avšak činí tak zraleji a důkladněji. Jako by autoři odklidili efektní muzikálové kulisy, za nimiž se generace otců, kterou tehdy jedinečně zastupoval Josef Abrhám, nestačila projevit.

Možná by se dalo Pelíškům říkat Báječná léta pod psa - díl první. Končí totiž právě tam, kde vieweghovská rodinná sága začínala. Hřebejkovým pozorovatelem ovšem není dítě, nýbrž gymnazista Michal, hrdina s pubertálně zostřeným viděním. Je mu trapně kvůli otci, naivně zapálenému důstojníkovi, jenž velebí umělohmotné skleničky coby vynález chytrých hlav ze socialistického Polska. Je mu trapně kvůli mamince, jež pokorně přikyvuje diktátu jídelníčků na domácí nástěnce a tiše vaří po svém.
Obrací se mu žaludek nad tupě blahosklonným učitelem a milencem maminčiny sestry, jenž žaluje: "Květinová alternativa v rodině důstojníka lidové armády!" A chce se mu umřít, neboť jeho Jindřiška dává přednost spolužákovi, kterému chodí z Ameriky módní dárky od soudruhů rodičů.
Ani Jindřiška nad svým otcem, zarytým a zatrpklým opozičníkem, zrovna nejásá. Zatímco u sousedů slaví nad ruskou vodkou, dívčin otec buduje betlémy, zpívá Ach, synku, synku a své křivdy přenáší na nemocnou matku. V jedné chvíli na souseda v uniformě pokřikuje Ty Koněve a Proletáři všech zemí, vyližte si, vzápětí manželku napadne, že na rozdíl od něj staví bolest na odiv. Oba otcové jsou směšní, trapní a mimo - jako všichni, když je někomu sedmnáct. Ale divák při tom necítí zlobu, spíše soucit se stopou studu.
Zprvu se publikum především baví. Volný sled vánočních rituálů, tetiny známosti na inzerát, hry se všudypřítomnými rekvizitami socialistických mozků od kýčovité svítilny až po zocelující hračku Vyděržaj, pioněr, nedostupné americké filmy promítané na zeď, beseda bodrého příslušníka se studenty - to vše je tu zdánlivě pouze kvůli vděčnému smíchu. Jenže příslušník občas trefí nevinného, do domu vejde smrt, svatební veselí, jež má propojit politicky nesmiřitelné rody, končí okupační kocovinou. A všem se hroutí jejich svět.
Mimořádná přehlídka českého herectví nedovoluje zmínit jen některá jména - Hřebejk je dovedl k pocitu čisté důvěrnosti. I náladu doby s detailní věrností každé dečky či vázičky nastolí během prvních scén. Snad jen dramaturgicky Pelíšky trochu hřeší: kabaretní skladbou v prvé části, vypravěčskou vysvětlivkou v závěru, dlouhou "televizní" doslovností. Ale milé kronice rodičů a dětí se snadno odpouští.

Pelíšky (ČR 1999)

režie Jan Hřebejk
scénář Petr Jarchovský s použitím motivů z knihy Petra Šabacha Hovno hoří
hrají Miroslav Donutil, Jiří Kodet, Simona Stašová, Eva Holubová, Bolek Polívka, Emília Vášáryová, Jiří Krejčík a další
distribuce Space films
čas 115 minut
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

Najdete na iDNES.cz