Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krob udělal z královehradeckého Odcházení hořkou tragikomedii

  0:01aktualizováno  0:01
Už samotná hra Václava Havla Odcházení byla úspěchem minulé sezony stejně jako první pražské uvedení v režii Davida Radoka. Velkým aspirantem na událost sezony nynější je i druhé české nastudování v hradeckém Klicperově divadle, které připravil Andrej Krob.

Havlovo Odcházení nastudoval v královehradeckém Klicperově divadle Andrej Krob. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

z inscenace OdcházeníRežisér opět prokázal výsostnou empatii "pro svého autora" a nejednoznačný text vyložil "zevnitř", jako hořkou tragikomedii s humorem až cimrmanovským, s důrazem na slovo, rytmus, havlovské paradoxy i sebeironii.

Krob po hercích nežádá víc než civilní projev a pochopení textu. Odcházení zbavil všech zbytečných efektů, strohé scéně Jana Duška  kraluje zrcadlově obrácený oprýskaný nápis Odcházení, jenž mizí v horizontu. Písmena ohraničují kancléřovu vilu s višňovým sadem, teprve za nimi je "skutečný" svět. Výborným Krobovým nápadem bylo zhmotnění hlasu autora, jenž v podání Jiřího Zapletala jako Hopkirkův duch v bílém vstupuje do děje, zastavuje ho, vrací i pochybuje.

. Váckav havel a Odcházení

Recenze inscenací

Po humbuku pochvala − Odcházení se podařilo
Po všem humbuku, který kolem nové hry a inscenace Václava Havla vznikl, je úlevné to konstatovat: Odcházení v Arše v režii Davida Radoka je dobrá inscenace.

Britské Odcházení Václava Havla ztrácí závažnost
Havlovo Odcházení konečně začíná žít životem běžné divadelní hry. Tedy kusu, jehož se zmocňují různí režiséři a Havlovy postavy odívají do šatů utkaných z vlastní imaginace.

Herci na jeho napomínání reagují, odpovídají mu a  "otráveně" plní jeho vůli, třeba když si žádá méně patosu v místě, kde přichází vulgarismus. Je to dokonalá relativizace divadelních principů včetně těch typicky Havlových.

Ani aktualitka, ani fraška
z inscenace OdcházeníZcizování a odstup v Krobově Odcházení nenápadně podtrhuje hořké vyznění odchodu kdysi mocného kancléře-humanisty, na jehož místo nastupují elegantní gauneři, strůjci nového světa – Lopachinové z Višňového sadu. Čechovův smutný podtón zániku, už z vůle autora, je v celé inscenaci přítomen, což divákovi dává šanci citového spoluprožívání, u Havla až nebývalého. Jemně trčí jen learovský monolog. Ten však Hynek Pech, skvělý představitel kancléře Riegra, odříkává spíše mimoděk, bez teatrálních gest.

z inscenace Odcházení

Pech hraje ve střídmých náznacích, není sólistou, ale navenek důstojnou obětí své funkce i okolí. O to silnější je, když závěrečnou řeč, hanebné zdůvodnění totálního ponížení, diktuje redaktorovi bulváru se stejnou vehemencí a důležitostí jako na počátku hry své humanistické ideály. Tady je Krobův výklad nejpůsobivější. Pavle Tomicové se z role Ireny podařilo vystavět mnohostrunnou živočišnou ženu, milující, soucitnou i vypočítavou, ve chvíli zlomu statečnou.

Krobovo Odcházení není aktuální politickou satirou ani plakátovou fraškou, ale podobenstvím, citlivou analýzou i gogolovským zrcadlem dobrovolně přijatých mechanismů současného lidského konání.

Václav Havel - Odcházení
Hradec Králové, Klicperovo divadlo. Režie: Andrej Krob. Scéna a kostýmy: Jan Dušek. Dramaturgie: Daniel Přibyl a Magdalena Frydrychová. Hrají: Jiří Zapletal, Hynek Pech, Pavla Tomicová, Martina Eliášová, Martina Nováková, Pavlína Štorková, Zora Valchařová-Poulová, Josef Čepelka, Eliška Boušková, Ondřej Malý, Lubor Novotný, Vlastimil Čaněk, Radek Bár, Vojtěch Dvořák, František Staněk, Lenka Loubalová, Jan Čížek a další.
Hodnocení: 90 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

RECENZE: Měsíčňanky chodí nahé. Národní divadlo zahodilo i takovou šanci

Jaroslav Březina (v popředí) v titulní úloze Janáčkovy opery Výlety páně...

Pražské Národní divadlo uvedlo Janáčkovu satirickou operu Výlety páně Broučkovy. O čem se hraje, těžko říct. Nevyužita...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz