Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kritici: „Nerezový“ Indiana Jones „naplnil kontrakt“

  12:03aktualizováno  13:17
Nový díl filmové ságy o Indianu Jonesovi, který se představil na festivalu v Cannes, sklidil převážně příznivé kritiky francouzského tisku. Ten přitom nebývá k americkým superprodukcím shovívavý.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky - snímek z filmu | foto: © Paramount Pictures

Le Figaro filmu udělil tři hvězdičky. List označil "Indyho" za "nerez hrdinu" a napsal, že i "když hlavní postavě přibyly nějaké vrásky, velké dobrodružství si udrželo dech věčného mládí".

Americká agentura AP o novém dílu Indiana Jonese napsala, že hlavní představitel Harrison Ford je šedivý a vrásčitý a ví to a ví také, že to ví i divák. Stále je prý potěšením vidět herce, který by měl nárok jít se na film podívat za vstupenku pro důchodce.

"Řekněme to rovnou, Indiana Jones a Království křišťálové lebky nás nezklamal," napsal Libération. Podle něho film splňuje to, co se od něho čekalo, a to už samo o sobě není špatné. Je to v zásadě bezstarostná cesta po nových atrakcích "zábavního parku Indiana Jones".

Indiana Jones a Království křišťálové lebky

"Kontrakt byl splněn. Samozřejmě bylo možné doufat, že tento čtvrtý díl příběhů dobrodružného archeologa nás zavede někam mimo konvence, které si jeho tvůrci vymysleli. Ale to by znamenalo žádat nemožné po (režiséru Stevenu) Spielbergovi, který nikdy neriskuje, aby jeho umělecké já převážilo nad kasovními důvody," píše Libération.

Deník navíc označuje nového Indianu Jonese, který se tentokrát odehrává v roce 1957 a roli "zlých" v něm od nacistů převzali Sověti, za jakousi Spielbergovu lekci jeho hollywoodským kolegům.

Nový Indiana prý totiž dokazuje, že určitý druh akčního filmu postaru má ještě co říct ve srovnání s prakticky virtuálními díly, která se v oblasti velké filmové podívané stala normou.

Le Parisien: Víc nudí, než baví
Naopak jen za průměrný označil nový film Le Parisien. Podle listu nové dílo, v němž Indiana Jones soupeří se svými protivníky o předkolumbovskou křišťálovou lebku s nezměrnou magickou mocí, víc nudí, než baví.

Začátek je zdařilý, jsou tam dobré momenty, ale taky přemíra speciálních efektů, nekonečné honičky a potyčky, "zlí" jsou podáni nanejvýš fádně a konec je konvenční. Scenáristicky nevyužit zůstává nový prvek, když Indiana Jones zjistí, že má syna, napsal deník.

Příběh začíná v poušti na jihozápadě USA, kde Indiana Jones unikne skupině sovětských agentů, kteří v čele s krutou Irinou (v podání Cate Blanchettové) hledají záhadnou relikvii. Po návratu domů se setkává s mladíkem, který ho navede na stopu křišťálové lebky skrývané někde v peruánské Amazonii. "Indy" se tam se svým novým fámulem vpraví a znovu se tam střetnou se Sověty.

Výhrady mají i američtí kritici
Podle agentury AP divák po poměrně svižném začátku zjistí, že příběh jako by nikam nesměřuje a přešlapuje na místě. Místo akčního dění předchozích dílů se tento vleče a opakuje.

Podle AP se potvrdila se obava, kterou si zatím nechávali fanoušci pro sebe: díky technologii, která nebyla k dispozici při natáčení dílů předchozích, vypadá čtvrtý díl příliš uhlazeně, až kýčovitě. Vše je naleštěné, což působí odtažitě, takže divák nemá důvod věřit, že je nebezpečí opravdové.

Zatímco prvním dílem Indyho vzdal Spielberg hold dobrodružným snímkům z 30. a 40. let, takže Dobyvatelé ztracené archy zůstávají dodnes bavící klasikou, při sledování Křišťálové lebky člověk nabývá dojmu, že tentokrát vzdal Spielberg hold hlavně sám sobě.

List The New York Times napsal, že mnozí z těch, kdo už film zhlédli, ho považují za moc uhlazený. Další prý jsou toho názoru, že nestálo za to čekat 19 let, které uplynuly od "Poslední křížové výpravy".

Kritik serveru FilmStew.com se domnívá, že tvůrci film natočili mechanicky a nikdo z nich do práce nedal srdce.

Distributoři se ale o zisk nebojí. I kritizovaný Da Vinciho kód vydělal 758 milionů dolarů hlavně proto, že jeho uvedení předcházela masivní kampaň a publikum na něj bylo jaksi připraveno.

Podobně zřejmě odolá i Křišťálová lebka, která se ve čtvrtek objeví na plátnech 15 tisíc kin po celém světě včetně Česka. Očekává se, že po prvním víkendu bude mít na kontě 200 milionů dolarů.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Najdete na iDNES.cz