Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kritici: „Nerezový“ Indiana Jones „naplnil kontrakt“

  12:03aktualizováno  13:17
Nový díl filmové ságy o Indianu Jonesovi, který se představil na festivalu v Cannes, sklidil převážně příznivé kritiky francouzského tisku. Ten přitom nebývá k americkým superprodukcím shovívavý.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky - snímek z filmu | foto: © Paramount Pictures

Le Figaro filmu udělil tři hvězdičky. List označil "Indyho" za "nerez hrdinu" a napsal, že i "když hlavní postavě přibyly nějaké vrásky, velké dobrodružství si udrželo dech věčného mládí".

Americká agentura AP o novém dílu Indiana Jonese napsala, že hlavní představitel Harrison Ford je šedivý a vrásčitý a ví to a ví také, že to ví i divák. Stále je prý potěšením vidět herce, který by měl nárok jít se na film podívat za vstupenku pro důchodce.

"Řekněme to rovnou, Indiana Jones a Království křišťálové lebky nás nezklamal," napsal Libération. Podle něho film splňuje to, co se od něho čekalo, a to už samo o sobě není špatné. Je to v zásadě bezstarostná cesta po nových atrakcích "zábavního parku Indiana Jones".

Indiana Jones a Království křišťálové lebky

"Kontrakt byl splněn. Samozřejmě bylo možné doufat, že tento čtvrtý díl příběhů dobrodružného archeologa nás zavede někam mimo konvence, které si jeho tvůrci vymysleli. Ale to by znamenalo žádat nemožné po (režiséru Stevenu) Spielbergovi, který nikdy neriskuje, aby jeho umělecké já převážilo nad kasovními důvody," píše Libération.

Deník navíc označuje nového Indianu Jonese, který se tentokrát odehrává v roce 1957 a roli "zlých" v něm od nacistů převzali Sověti, za jakousi Spielbergovu lekci jeho hollywoodským kolegům.

Nový Indiana prý totiž dokazuje, že určitý druh akčního filmu postaru má ještě co říct ve srovnání s prakticky virtuálními díly, která se v oblasti velké filmové podívané stala normou.

Le Parisien: Víc nudí, než baví
Naopak jen za průměrný označil nový film Le Parisien. Podle listu nové dílo, v němž Indiana Jones soupeří se svými protivníky o předkolumbovskou křišťálovou lebku s nezměrnou magickou mocí, víc nudí, než baví.

Začátek je zdařilý, jsou tam dobré momenty, ale taky přemíra speciálních efektů, nekonečné honičky a potyčky, "zlí" jsou podáni nanejvýš fádně a konec je konvenční. Scenáristicky nevyužit zůstává nový prvek, když Indiana Jones zjistí, že má syna, napsal deník.

Příběh začíná v poušti na jihozápadě USA, kde Indiana Jones unikne skupině sovětských agentů, kteří v čele s krutou Irinou (v podání Cate Blanchettové) hledají záhadnou relikvii. Po návratu domů se setkává s mladíkem, který ho navede na stopu křišťálové lebky skrývané někde v peruánské Amazonii. "Indy" se tam se svým novým fámulem vpraví a znovu se tam střetnou se Sověty.

Výhrady mají i američtí kritici
Podle agentury AP divák po poměrně svižném začátku zjistí, že příběh jako by nikam nesměřuje a přešlapuje na místě. Místo akčního dění předchozích dílů se tento vleče a opakuje.

Podle AP se potvrdila se obava, kterou si zatím nechávali fanoušci pro sebe: díky technologii, která nebyla k dispozici při natáčení dílů předchozích, vypadá čtvrtý díl příliš uhlazeně, až kýčovitě. Vše je naleštěné, což působí odtažitě, takže divák nemá důvod věřit, že je nebezpečí opravdové.

Zatímco prvním dílem Indyho vzdal Spielberg hold dobrodružným snímkům z 30. a 40. let, takže Dobyvatelé ztracené archy zůstávají dodnes bavící klasikou, při sledování Křišťálové lebky člověk nabývá dojmu, že tentokrát vzdal Spielberg hold hlavně sám sobě.

List The New York Times napsal, že mnozí z těch, kdo už film zhlédli, ho považují za moc uhlazený. Další prý jsou toho názoru, že nestálo za to čekat 19 let, které uplynuly od "Poslední křížové výpravy".

Kritik serveru FilmStew.com se domnívá, že tvůrci film natočili mechanicky a nikdo z nich do práce nedal srdce.

Distributoři se ale o zisk nebojí. I kritizovaný Da Vinciho kód vydělal 758 milionů dolarů hlavně proto, že jeho uvedení předcházela masivní kampaň a publikum na něj bylo jaksi připraveno.

Podobně zřejmě odolá i Křišťálová lebka, která se ve čtvrtek objeví na plátnech 15 tisíc kin po celém světě včetně Česka. Očekává se, že po prvním víkendu bude mít na kontě 200 milionů dolarů.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Mrtví kaskadéři, zlí indiáni. Antimayovka Rio Grande žije

John Wayne ve filmu Rio Grande

Někomu vadí četné, třebaže prý autentické zpěvy kavaleristů, někomu zase pojetí ve stylu antimayovek. Pravda je, že ze...

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

RECENZE: Prská, bublá, duní, vrže. Béčkový veležralok závidí Čelistem

Záběr z filmu Meg: Monstrum z hlubin

Do filmu Meg: Monstrum z hlubin nacpalo studio 150 milionů dolarů, přesto výsledek může jen závidět Čelistem, kde obrys...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz