Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jako Rusalka byla uvězněná ve sklepě. Teď zazpívá na koncertě v Praze

  17:59aktualizováno  17:59
Účinkovala v jedné z nejextravagantnějších inscenací Dvořákovy Rusalky. Lotyšská sopranistka Kristīne Opolaisová si díky ní udělala ve světě jméno. V pondělí poprvé vystoupí v Česku a na program svého recitálu v Obecním domě přirozeně zařadila i Rusalčiny árie.

Sopranistka Kristīne Opolaisová | foto: Marco Borggreve

Zmíněná produkce Rusalky měla premiéru roku 2010 v mnichovské Bavorské státní opeře pod taktovkou Tomáše Hanuse. Režisér Martin Kušej se inspiroval případem rakouského zvrhlíka Josefa Fritzla, jenž ve sklepě svého domu přes dvacet let věznil a zneužíval vlastní dceru. To samé dělal Vodník s Rusalkou, která sice toužila po jiném světě, ale nedokázala v něm žít.

Ať už si člověk o inscenaci myslel co chtěl, pěvecký i herecký výkon dnes pětatřicetileté Opolaisové byl strhující. „Byla to má stěžejní role, první velká mezinárodní příležitost v nové produkci,“ řekla iDNES Opolaisová.

Češtinu se prý učila celkem snadno. „Myslím, že váš jazyk cítím, i když jím nemohu mluvit. A také jsme měli skvělého lektora,“ pochvaluje si. O inscenaci mluví jako o profesionálně odvedené práci. „Byla tak promyšlená, že jsem k ní vlastně neměla otázky. Všechno bylo logické, protože Kušej od počátku věděl, co chce,“ tvrdí. Po sólistce nicméně žádal i fyzicky náročné výkony, třeba zpívat v akváriu plném vody. „Bojovala jsem s technickým týmem o to, aby voda byla teplá. Až jim režisér doporučil, ať si tam napřed sami vlezou,“ podotýká pěvkyně.

Kristine Opolaisová jako Rusalka v Mnichově

Kristine Opolaisová jako Rusalka v Mnichově

Herectví je pro ni velmi důležité. „Divák musí věřit tomu, co na jevišti vytváříte. Původně jsem chtěla být filmovou herečkou, a dodnes se snažím hrát třeba očima a vůbec jemnou řečí těla,“ zdůrazňuje. Přesto má určité hranice, za které by nešla. „Nezpívala bych nahá, ostatně neznám operu, v níž by to mělo skutečně smysl, snad s výjimkou Straussovy Salome, která při svém tanci odhazuje z těla závoje,“ míní.

Opolaisová začínala ve sboru Lotyšské národní opery v Rize, kde se později stala sólistkou. Tam také poznala svého nynějšího manžela, dirigenta Andrise Nelsonse. Světovou kariéru zahájila v Berlíně a pak už následovaly další metropole. Než ji ovšem zaujala opera jakožto kombinace hudby a herectví, měla jiné favority. „Jako teenager jsem poslouchala Tinu Turner, Michaela Jacksona nebo Madonnu. Na konzervatoř mne přiměla jít maminka, která také zpívala,“ upřesňuje.

Kromě Rusalky už Opolaisová ztvárnila i Jenůfu v Janáčkově Její pastorkyni, a to v Curychu. „Hudebně to byl úžasný zážitek, ale byla to má první role po narození dcery, a já jsem psychicky těžko snášela příběh, v němž je zabit novorozenec. Asi všechno beru příliš vážně, ale přesto jsem se rozhodla Jenůfu už nikdy nezpívat,“ přiznává.

Bleskový záskok v Metropolitní

Diváci kinopřenosů z Metropolitní opery si Opolaisovou pamatují z Pucciniho Bohémy, do níž loni v dubnu naskočila doslova bleskově a za okolností, které naznačily, co všechno management od pěvců může požadovat.

Kristine Opolaisová jako Manon Lescaut v Covent Garden

Kristine Opolaisová jako Manon Lescaut v Covent Garden

Večer předtím na jevišti proslulé scény zpívala poprvé Madame Butterfly a po představení usnula až v pět ráno. Někdy po sedmé ji vzbudil telefon. „Byl to ředitel Peter Gelb a požádal mne, zda bych hned ten den znovu nevystoupila, protože náhle onemocněla představitelka Mimi v Bohémě. Šlo přitom o sobotní odpolední představení, které začínalo už v jednu hodinu, a ke všemu se vysílalo do kin. Mimi jsem navíc naposledy zpívala před rokem. V první vteřině jsem odmítla, ale pak mi intuice napověděla, abych to riskla. Byl to ztřeštěný den, ale aspoň vešel do historie Metropolitní opery,“ směje se.

Tuto sezónu zazpívá v kinech opět, napřed v Pucciniho Manon Lescaut s Jonasem Kaufmannem a poté v Madame Butterfly. Puccini patří k jejím oblíbencům. „Na rozdíl od Mozarta nebo Verdiho, u nichž je spousta věcí striktně daných, mám u Pucciniho pocit mnohem větší svobody,“ vysvětluje.

Do Metropolitní opery se bude vracet i v dalších sezónách. „V plánu je i nová inscenace Rusalky, v níž bych měla zpívat titulní roli,“ prozrazuje.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Poprvé v životě jsem měl tři nealko piva, ať to nepoděláme, říká Holý

J.A.R. mají i cenu za skladbu roku.

Skupina J.A.R. se stala hvězdou letošních Andělů. Se svou deskou Eskalace dobra proměnila tři ze čtyř nominací, včetně...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

RECENZE: Pandu, Anděla a celou show Mirai přijali fanoušci s nadšením

Kapela Mirai hrála 21. března 2018 v brněnském Metro Music Baru.

Není lepšího způsobu, jak dokázat, že Anděl za objev roku doputoval do správných rukou, než hned po vyhlášení odehrát...

Najdete na iDNES.cz