Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Křišťálový globus patří Roku ďábla

  23:31aktualizováno  23:31
Sedmatřicátý ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech vyhrál po sedmi letech český film - Rok ďábla režiséra Petra Zelenky. Z hlavní ceny, Křišťálového globu, se z Čechů naposledy radoval Jan Svěrák; v roce 1995 jej převzal za film Jízda. Diváckou cenu MF DNES si odnesl soutěžní snímek Erasmus a spol., který vznikl ve francouzsko-španělské koprodukci.

V novodobé historii obstarává úvod závěrečného večera karlovarského festivalu moderátor Marek Eben. V letošní řeči vyzdvihl filmy, které v první řadě chytnou diváka za srdce, bez ohledu na jejich výpravnost a vynaložené prostředky.

Během večerního ceremoniálu, který v sobotu 13. července festival slavnostně zakončil, bylo předáno celkem sedm ocenění za celovečerní a čtyři za dokumentární tvorbu.

Těsně před rozdáním sošek za dokument představil Marek Eben hlavní porotu. Její členové sklidili dlouhotrvající potlesk, neboť před televizní kamery nakráčeli ve stylu jedné ze tří verzí festivalové znělky - "sss... sepotam".

První na řadě: dokument
Cenu za nejlepší dokumentární film delší než 30 minut získal snímek Dcera z Jananu japonského režsiéra Kaoru Ikeyho. Česká radost přišla s vyhlášením kategorie kratšího dokumentu. Zvítězil český filmař Filip Remunda díky své Obci B.

Vyhlášena byla i dvě zvláštní uznání, a to americkému Ďáblovu působišti a ruskému filmu Hon na anděla aneb Čtyři lásky básníka a proroka režiséra Andreje Osipova.

Favorité v cenách za hraný film
Hraný film do sálu vstoupil s kameramanem Janem Malířem, jediným českým zástupcem v hlavní porotě. První ocenění - Zvláštní uznání poroty předal Malíř korejskému režisérovi Min Boung-hunovi za snímek Není čas na slzy. Ten si cenu se slovy "Děkuji Karlovým Varům" osobně převzal. Zvláštního uznání se dočkala také španělská Kuřárna.

O filmu Erasmus a spol., vítězi divácké ankety MF DNES, čtěte ZDE.

Cenu za nejlepší herečku si odnesla mladá Ugla Egilsdóttirová za roli v islandském filmu Smích racků. Herečka se tleskajícím divákům odměnila nesmělým "děkuji" v českém jazyce. V mužské kategorii bodoval Američan William H. Macy, který ve filmu Ohnisko nenávisti ztělesnil muže, o němž si okolí poznamenané válečnou náladou myslí, že je Žid.

Po ceně za režii, kterou za film Khaled svěřila do rukou kanadského režiséra Asghara Massombagiho členka poroty Ibolya Feketeová, si přišli producenti německého filmu Nikde v Africe pro Zvláštní cenu poroty. Snímek vypráví příběh židovské rodiny Redlichových, která před represemi nacistického Německa emigruje v roce 1938 do Keni a učí se žít v novém neznámém prostředí.

Podobně jako vyznamenání herečky Ugly Egilsdóttirové, také soška pro německý film Nikde v Africe potvrdila, že ceny za hrané filmy přebírají snímky, o kterých se v kuloárech jako o vážných kandidátech spekulovalo. Podle odborné i široké veřejnosti právě filmy jako Smích racků, Nikde v Africe nebo Není čas na slzy neměly odejít s prázdnou.

Magoři ze znělky

Podívejte se na fotografie z festivalu ZDE.


Filmaře na podiu vystřídalo trio Tros Sketos, návštěvníkům letošního festivalu notoricky známé tváře ze znělky. Moderátor je vyzval, aby se sami představili, ale po jejich výstupu, kdy se jeden druhému snažili zabránit v proslovu, Eben zkonstatoval: "A máme jasno, přátelé, nejsou to herci, nejsou to lidé, jsou to magoři."

Connery: slibuji, že přijedu jindy
Ještě, než na podium pozval zástupce vítězného filmu, vyjádřil prezident festivalu Jiří Bartoška lítost nad neúčastí avizované hlavní hvězdy večera - skotského herce Seana Conneryho. Ten ze zdravotních důvodů nakonec na festival nedorazil a Cenu za mimořádný umělecký přínos světovému filmu mu pořadatelé předali během sobotního dopoledne v jednom z pražských hotelů.

Nachlazený Connery všechny pozdravil prostřednictvím záznamu, natočeném právě při předání zmíněného ocenění. "Nemohl jsem se letošního festivalu zúčastnit, ale slibuji, že pokud budu pozván, určitě do Karlových Varů přijedu," zavázal se herec.

Batoška vtipně podotkl: "Je mi velice líto, že Connery nedorazil, ale zároveň mne těší zjištění, že i agenta Jamese Bonda dokáže zlomit chřipka."

Speciální stránky iDNES k filmu Rok ďábla najdete ZDE.

Rok ďábla - český triumf
Prezident festivalu pak Conneryho zastoupil v předání trofeje nejcennější - Křišťálového globu. Při vyslovení názvu Rok ďábla se v sále strhl obrovský potlesk. Cenu společně s režisérem Petrem Zelenkou převzal producent snímku Pavel Strnad.

Kabaret s pyrotechnikou
Zakončení festivalu, v přímém přenosu přenášeného Českou televizí, se neslo, podobně jako zahajovací ceremoniál, v kabaretním duchu kankánu. Vedle taneční show přichystali jeho autoři, bratři Cabanové, také velkou pyrotechnickou podívanou.

Nejvýznamnějším hostem večera byl prezident republiky Václav Havel se svou manželkou Dagmar. V jeho okolí sedělo nejen několik ministrů budoucí Špidlovy vlády, ale také ministr kultury Slovenské republiky Milan Kňažko.

Závěrečná řeč patřila tradičně Jiřímu Bartoškovi. Poděkoval "své" programové ředitelce Evě Zaoralové i partnerům festivalu a pozval přítomné i televizní diváky na 38. ročník akce, která začne 4. července 2003: "Nashledanou za rok".

Pro přítomné v sále pak byla připravena projekce v zahraničí úspěšného filmu bratrů Weitzových Jak na věc, který se do tuzemské distribuce dostane 1. srpna.

Vítězové 37. Mezinárodního filmového festivalu
Karlovy Vary

Velká cena - Křišťálový globus
(20 000 USD)
Rok ďábla, Česká republika 2002
režie: Petr Zelenka

Zvláštní cena poroty
Nirgendwo in Africa (Nikde v Africe), Německo, 2001
režie: Caroline Linková

Cena za režii
Asghar Massombagi
za film Khaled, Kanada, 2001

Cena za nejlepší ženský herecký výkon
Ugla Egilsdóttir
za roli ve filmu Mávahlátur (Smích racků), Island 2001
režie: Ágúst Gudmundsson

Cena za nejlepší mužský herecký výkon
William H. Macy
za roli ve filmu Focus (Ohnisko nenávisti), USA 2001
režie: Neal Slavin

Zvláštní uznání
Gwenchana uljima (Není čas na slzy), Korea 2001
režie: Min Boung-hun
(za kameru)
Smoking Room  (Kuřárna), Španělsko 2002
režie: Julio Wallovits, Roger Gual
(za scénář)

Další ceny udělované festivalem

Cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii
John Boorman, Velká Británie
Vlastimil Brodský, Česká republika (in memoriam)
Sean Connery, Velká Británie

Cena za nejlepší dokumentární film delší než 30 minut
En´an no musume (Dcera z Jananu), Japonsko 2001
režie: Kaoru Ikeya

Cena za nejlepší dokumentární film do 30 minut
Obec B., Česká republika 2002
režie: Filip Remunda

Zvláštní uznání dokumentární poroty
Devil´s Playground (Ďáblovo působiště), USA 2001
režie: Lucy Walker
Ochota na angela ili Četyre ljubvi poeta i poricatělja
(Hon na anděla aneb Čtyři lásky básníka a proroka), Rusko 2002
režie: Andrej Osipov

Cena Dona Quijota (federace filmových klubů FICC)
Cuento de hadas para dormir cocodrilos (Pohádky na dobrou noc), Mexiko, 2002
režie: Ignacio Ortíz Cruz

Cena poroty FIPRESCI (filmoví kritici)
Nirgendwo in Africa (Nikde v Africe), Německo, 2001
Režie: Caroline Linková

Zvláštní ocenění poroty FIPRESCI
Gwenchana uljima (Není čas na slzy), Korea, 2001
režie: Min Buong-hun

Cena ekumenické poroty
Cisza (Ticho), Polsko, 2001
režie: Michal Rosa

Zvláštní uznání ekumenické poroty
Filament (Rodinné pouto), Japonsko, 2001
režie: Jinsei Tsuji

Cena primátora města Karlovy Vary
Michael York, Velká Británie

Divácká cena deníku Mladá fronta Dnes
Erasmus a spol., Francie, Španělsko, 2002
režie: Cédric Klapisch

Divácká cena Eurotelu
Smradi, Česká republika, 2002
režie: Zdeněk Tyc

Kankánové tanečnice. Fotografie ze slavnostního večera zakončení 37. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. 13. 7. 2002.

Lucy Walker. Fotografie ze slavnostního večera zakončení 37. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. 13. 7. 2002.

Diváci sledují festivalovou znělku. Fotografie ze slavnostního večera zakončení 37. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. 13. 7. 2002.

Pyrotechnická show. Fotografie ze slavnostního večera zakončení 37. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. 13. 7. 2002.

Hlavní porota. Fotografie ze slavnostního večera zakončení 37. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. 13. 7. 2002.

Pyrotechnická show. Fotografie ze slavnostního večera zakončení 37. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. 13. 7. 2002.

Petr Zelenka a Pavel Strnad přebírají Křišťálový globus. Fotografie ze slavnostního večera zakončení 37. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. 13. 7. 2002.

Hlavní porota. Fotografie ze slavnostního večera zakončení 37. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. 13. 7. 2002.

Jiří Bartoška s Markem Ebenem. Fotografie ze slavnostního večera zakončení 37. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. 13. 7. 2002.

Petr Zelenka a Pavel Strnad přebírají Křišťálový globus. Fotografie ze slavnostního večera zakončení 37. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. 13. 7. 2002.

Kankánové tanečnice. Fotografie ze slavnostního večera zakončení 37. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. 13. 7. 2002.

Kankánové tanečnice. Fotografie ze slavnostního večera zakončení 37. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. 13. 7. 2002.

Pyrotechnická show. Fotografie ze slavnostního večera zakončení 37. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. 13. 7. 2002.

Kaoru Ikeya s manželkou a producentkou svého filmu Dcera z Jananu. Fotografie ze slavnostního večera zakončení 37. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. 13. 7. 2002.

Tros Sketos. Fotografie ze slavnostního večera zakončení 37. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. 13. 7. 2002.

Tros Sketos. Fotografie ze slavnostního večera zakončení 37. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. 13. 7. 2002.

Rok ďábla. Fotografie ze slavnostního večera zakončení 37. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. 13. 7. 2002.

Ugla Egilsdóttirová. Fotografie ze slavnostního večera zakončení 37. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. 13. 7. 2002.

Sean Connery. Fotografie ze slavnostního večera zakončení 37. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. 13. 7. 2002.

Petr Zelenka přebírá Křišťálový globus. Fotografie ze slavnostního večera zakončení 37. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. 13. 7. 2002.

Autoři:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Václav Vorlíček s cenou za celoživotní přínos českému filmu (8. července 2017).
Vary vyhrál český film Křižáček, režisér Vorlíček převzal celoživotní cenu

Hlavní ceny z mezinárodní soutěže zůstanou v bývalém Československu. Hlavní soutěž 52. ročníku karlovarského filmového festivalu vyhrál český snímek Křižáček,...  celý článek

Delegace k filmu Křižáček: režisér Václav Kadrnka a herci Matouš John a Karel...
Neradostné příběhy, ale radost pohledět. Kdo má šanci na cenu z Varů

Zvláštní. Ač většina hraných filmů hlavní soutěže karlovarského festivalu vyprávěla o lidských traumatech od osobních po válečná a uprchlická, vesměs byly...  celý článek

Jeremy Renner si ze závěrečného večera odnesl hned dvě ceny (8. července 2017).
OBRAZEM: Vary skončily. Projděte si nejlepší momenty letošního festivalu

Dvaapadesátý ročník MFF Karlovy Vary je od sobotního večera minulostí. V našich fotografiích si můžete znovu projít jeho nejhezčí a nejdůležitější momenty od...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.