Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Křišťálové ticho čeří Corea a Burton Hudbou

  19:15aktualizováno  19:15
Pianista Chick Corea a vibrafonista Gary Burton, dva bez nadsázky géniové moderního jazzu, vydali jako duo živé dvojalbum The New Crystal Silence.

Chick Corea & Gary Burton | foto: archiv

Kdo se pozastaví nad zdánlivě neorganickým slůvkem "new" a slovní spojení Crystal Silence se mu zdá povědomé, je na správné stopě: oba pánové pod tímto názvem natočili a u mnichovského labelu ECM vydali album před dlouhými pětatřiceti lety, v roce 1972.

Aktuální kolekce je tedy svým způsobem jakousi "revizí". Revizí nejen onoho klasického alba, ale také dlouholeté příležitostné spolupráce obou hudebníků na několika turné, která od té doby absolvovali.

Není tedy náhoda, že oba disky, vrchovatě napěchované hudbou té nejvyšší kvality, byly nahrány živě: první v australském Sydney, druhý až na jedinou výjimku z Kanárských ostrovů vznikl v norském Molde.

Zásadní rozdíl je v obsazení: zatímco norský a "kanárský" koncert byl odehrán čistě v duu, na australském se podílela Sydneyská filharmonie pod vedením Jonathana Stockhammera, orchestrální aranžmá napsal Tim Garland.

Nahrávky "prostého" dua o dokonalé kooperaci Corey a Burtona vypovídají jaksi prvoplánověji, kupříkladu pianistovy slavné skladby Alegria a Señor Mouse ve své rytmické skoro až překotnosti nejen nabízejí úchvatný pohled na hráčské mistrovství jednoho každého hudebníka, ale také na jejich schopnost si jako při ping pongu přehazovat vedení sólového partu, podehrávaného druhým členem dvojice.

Slavný Gershwinův standard I Love You Porgy je zase "krystalickou" ukázkou umění balady, ve které zvláště Gary Burton mění svůj nástroj téměř v živý organismus.

Oba disky se obsahově shodují v jediné skladbě, dalším Coreově "hitu" La Fiesta. Každá z verzí ovšem nabízí radikálně odlišný pohled na původní materii (původní verzi ostatně Corea nahrál – stejně jako velkou část přítomných skladeb – v jazzrockovém "posazu" skupiny Return To Forever či jejích derivátů) a prezentuje tak faktickou nekonečnost možností "recyklace" hudebních témat v soudobém jazzu.

Nahrávky se symfonickým tělesem fascinují nejen bezešvým vplynutím obou protagonistů do celkového rámce, ale také schopností (a ochotou) filharmoniků se skutečně, zcela "nekrovkařsky" odvázat. Který český stálý orchestr by byl něčeho takového schopen?

Orchestr dodává hudbě dua jakýsi třetí rozměr, velkou šíři, často až romantickou – aranžmá výtečně podporuje dynamiku, a přestože by v mohutných orchestrálních vstupech mohlo hrozit "utopení" Corey a Burtona, nikdy se tak nestane.

Ona svrchu naznačená "revize" staré spolupráce tedy dopadla podle očekávání. Oba protagonisté potvrdili výjimečné vzájemné naladění, svou uměleckou zralost a praktickou neomylnost snad skutečně ve všem, na co sáhnou. Což je u geniálních hudebníků prostě normální...

Chick Corea & Gary Burton: The New Crystal Silence
Vyd. Concord/Universal, 60:59 + 61:58
Hodnocení iDNES.cz: 90 %

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

Najdete na iDNES.cz