Kris Kristofferson

Kris Kristofferson | foto: Profimedia.cz

Kris Kristofferson zazpívá Češkám k MDŽ

  • 2
Legenda country, herec, zpěvák a skladatel Kris Kristofferson vystoupí poprvé v České republice 8. března 2007 v Kongresovém centru Praha. Jeho koncert se uskuteční v rámci evropského This Old Road Tour 2007.

V letošním roce vydal Kris po dlouhých 11 letech nové album This Old Road, které představí také českému publiku. Kromě aktuálních písní dojde i na největší hity z jeho letité kariéry. Turné začíná 5. března v Curychu, čítá 20 koncertů a končí 1. dubna v Edinburghu.

Kris Kristofferson se narodil 22. června 1936 v texaském městečku Brownsville, které leží na americko – mexické hranici. Asi díky tomu uměl malý Kris dříve španělsky než anglicky a v mnoha jeho písních jsou dobře znatelné jeho sentimentální vzpomínky na dětství, prožité v příhraničním městečku.

V roce 1958 získal Kris za vynikající studijní výsledky Rhodesovo stipendium na Oxfordské univerzitě v Anglii, kde studoval literaturu a zároveň zde pod pseudonymem Kris Carson začal psát své první písně a povídky.

Po odchodu z univerzity podepsal vstup do americké armády a povolávací rozkaz ho opět zavedl do Evropy, kde sloužil jako pilot helikoptéry na americké letecké základně v Německu. V této době začal Kristofferson zpívat v místních hudebních klubech.

V roce 1965 byl s hodností kapitána vyřazen z aktivní vojenské služby a s vidinou úspěchu se rozhodl přestěhovat do Mekky všech countrymanů, amerického Nashvillu.

Počáteční nadšení však rychle vyprchalo a aby se vůbec uživil, byl nucen vykonávat i celou řadu podřadných a nekvalifikovaných prací. Nakonec zakotvil jako vrátný a uklízeč ve studiích společnosti CBS Records.

Právě v tomto zaměstnání ho zastihl jeho první úspěch. Rokenrolová legenda, zpěvák Jerry Lee Lewis, se totiž rozhodla nahrát jednu z Kristoffersonových písní s názvem Once More With Feeling.

V tže době získal Kristofferson také dalšího nadšeného zastánce své tvorby, legendárního zpěváka Johnnyho Cashe. A byl to právě Cash, kdo přemluvil Rogera Millera aby do svého repertoáru zařadil nahrávku pozdějšího Kristoffersonova megahitu Me And Bobby McGee.

Ten se posléze dočkal úspěchu i na rockové scéně v podání Janis Joplinové. V české verzi tuto píseň nazpíval Pavel Bobek pod názvem Chvíle, kdy jsem byl s ní.

O další nahrávku klasické Kristoffersonovy skladby se zasloužil samotný Johnny Cash, když v roce 1970 natočil singl Sunday Morning Coming Down (u nás tuto píseň proslavil opět Pavel Bobek pod názvem Nedělní ráno).

Kristoffersonova hvězda začala prudce stoupat. Stále častěji ho bylo vidět v nejrůznějších televizních a koncertních show a v roce 1972 se na trhu objevil Kristoffersonův singl Silver Tongued Devil And I, který v tomtéž roce získal i zlatou desku.

Roku 1973 se Kristofferson oženil se zpěvačkou Ritou Coolidgeovou, se kterou v následujících letech nahrál tři společná alba. Jeho albová produkce však postupně začala propadat a zpěvák se rozhodl zaměřit své umělecké aktivity hlavně směrem k filmu.
 
Na plátnech kin se poprvé objevil v roce 1972 ve snímku Cisco Pike a o rok později si společně se svojí ženou zahrál v klasickém hollywoodském westernu Pat Garett And Billy The Kid.

Po těchto filmech přišel významný úspěch ve filmu Alice Doesn't Live Here Anymore (1974) a od té doby se nabídky na významné filmové role jen hrnuly. V dalších letech se Kris objevil například ve snímcích A Star Is Born, Conwoy nebo Rollover.

V roce 1985 se Kristofferson zúčastnil společného projektu Highwayman čtveřice Cash – Nelson – Jennings – Kristofferson. Titulní píseň tohoto projektu dostala Krisovo jméno opět na vrchol country hitparády.

Poslední dobou zvýšil Kris svoji koncertní činnost a velmi často se objevuje i jako host koncertních show svých pěveckých kolegů (např. v roce 1992 byl hostem koncertu na počest Boba Dylana).

V roce 1995 natočil úspěšné album A Moment Of Forever. Od té doby až do letošního roku čekali jeho fanoušci na další hudební počin. Zpěvák se opět věnoval především filmu, i v Čechách ho jeho obdivovatelé mohli spatřit např. při natáčení kultovních hororů Blade.