Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Křídla slávy přelétla do knihy

  14:19aktualizováno  14:19
Jako trvalou připomínku své loňské výstavy Křídla slávy vydala pražská Galerie Rudolfinum v minulých dnech monumentální publikaci od Marie Mžykové. Práce je rozdělena do dvou luxusně vypravených svazků vložených do kartonového pouzdra, v úhrnu čítá přes šest set tiskových stran. Prodejní cena činí 1900 korun a podle nakladatele je to suma dotovaná.

"Vydávání knih není naší hlavní činností. Ale nechceme zůstávat pouze na vlně současnosti, která rychle odezní. Chceme i vědecky zpracovávat některé okruhy z dějin výtvarného umění," podotýká k tomuto edičnímu počinu ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma. Protentokrát se zkoumaným okruhem stala poslední čtvrtina devatenáctého století a první desetiletí století dvacátého, konkrétně tvorba takzvaných českých Pařížanů ve stylu akademické malby.

Na akademismus pohlížela moderní kunsthistorie až donedávna poměrně s despektem. Vojtěchu Hynaisovi u nás vyšla jediná, malá monografie - před jedenácti lety v Odeonu; autorkou byla právě Marie Mžyková, hlavní tvůrkyně Křídel slávy. "Tehdy to byl úplný počátek příprav k tomuto konečnému projektu. Práce na Křídlech slávy byla někdy až úmorná, neboť nynější dvojkniha vzhledem ke svému záběru a objemu vlastně vyšla v rekordním čase," podotýká Mžyková. Ta se postarala o hlavní text, další příspěvky pocházejí od renomovaných francouzských odborníků na umění devatenáctého století v čele s Pierrem Vaissem.

"Když jsem se o akademickou malbu začala zajímat, ve Francii mě litovali. Říkali, že tohle umění dnes není v kursu. Jenže kurs se rychle změnil. Kvůli náhle rozpůjčovaným dílům jsem musela vstupovat do depozitářů a hledat díla jiná. Ovšem právě díky tomu jsem narazila na autory, o kterých se už sto let nepsalo, nicméně pro naše umění byli ve své době nesmírně důležití," vzpomíná Marie Mžyková. V současnosti tato kunsthistorička připravuje pro New York výstavu českého umění z amerických sbírek.

Mimořádně výpravná dvojpublikace má strukturu loňské výstavy. Obrazy jsou tudíž představovány po cyklech. Tyto tematické okruhy - Život ve městě, Krajina a člověk a další - jsou proloženy teoretickými rozbory například monumentální malby, uměleckých škol Čech a Evropy či české bohémy žijící v Paříži.

Ve stovkách kvalitních reprodukcích jsou vedle stěžejního Hynaise zastoupeni především Václav Brožík, Jaroslav Čermák, Antonín Chittussi, František Kupka. Ke srovnání pak slouží tvorba takových velikánů, jakými kupříkladu byli Jean Brunet, Paul Quinsac, William-Adolphe Bouguereau či Jean-Léon Gérome.

Křídla slávy existují pouze v češtině, v anglické, zúžené verzi možná vyjdou při příležitosti newyorské výstavy. V nynější podobě se dvojkniha dostane do zahraničních institucí, které zapůjčily obrazy na výstavu či k reprodukování. "Kdyby se našel zahraniční nakladatel, určitě bychom souhlasili s dalším vydáním. Naše možnosti totiž úplné cizojazyčné vydání nedovolují," dodává šéf Galerie Rudolfinum Petr Nedoma.

Francois Ehrmann: Géniové literatury, věd a umění ve středověku

Jean-Léon Gerome: Hlava ženy s beraními rohy

Oskar Rex: Hříšnice v chrámě

František Kupka: Vlna

Auguste Renoir: Velké koupání

Alfons Mucha: Alegorie zednářství (část pohřebního panneau)

Vojtěch Hynais: Poezie (replika)

Simon Vouet: Múza píšící dějiny

Alfons Mucha: Příjezd maharádži

Jean-Auguste-Dominique Ingres: Apotéza Homéra

Lev Lerch: Odaliska

Jules Bastien-Lepage: Malý londýnský čistič bot

Alfred Roll: Návrat z plesu

Paul Francois Quinsac: Pramen mládí

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Najdete na iDNES.cz