Jaroslav Panuška - Čarodějnice

Jaroslav Panuška - Čarodějnice, olej (1901) | foto: Galerie hl. m. Prahy

Křičte ústa, jaký byl český expresionismus

Mimořádná výstava Křičte ústa! v pražské galerii Městské knihovny hledá kořeny expresionismu v Česku.

Na mimořádně rozsáhlé přehlídce s výstižným názvem je představeno na čtyři sta maleb, soch i kreseb šesti desítek autorů tvořících na přelomu devatenáctého a dvacátého století.

V jejich dílech jsou patrné expresionistické tendence, ať už byli za představitele tohoto směru u nás pokládáni - jako například členové umělecké skupiny Osma a jejich generační souputníci Bohumil Kubišta, Emil Filla, Jan Zrzavý, Josef Váchal nebo Václav Špála - či nikoli.

To je případ o generaci starších autorů Františka Bílka, Jana Preislera, Antonína Slavíčka, Františka Kupky, Ladislava Šalamouna a mnoha dalších.

Díla „mladých“ z prvního desetiletí dvacátého století, kteří zavrhovali tvorbu „starých“, jsou na expozici kladena do působivých konfrontací, z kterých je patrné, že kořeny expresionismu sahají už do devadesátých let devatenáctého století.

„Cílem přehlídky je nově zhodnotit známé práce, ale také ukázat nevystavovaná díla z depozitářů,“ vysvětluje Karel Srp, vedoucí pořádající Galerie hlavního města Prahy.

Přehlídka zároveň sleduje vývoj expresionismu u nás: vliv vzrůstajícího kulturně sociálního napětí, názorové proměny umělců atd. Část výstavy se též věnuje přehlídce různě pojatých autoportrétů, vztahu expresionismu a symbolismu a končí hledáním nových forem.

V souvislosti s expresionismem stojí za zmínku i výstava českého dekadentního umění přelomu 19. a 20. století v pražském Obecním domě. Představuje totiž opačnou názorovou polohu v rámci jedné epochy.

Výstavy ukazují, jak může umělec přecházet z jednoho směru do druhého. Bohatost uměleckých projevů přelomu staletí doplňuje i přehlídka náboženského umění Neklidem k Bohu v Arcidiecézním muzeu v Olomouci.

Křičte ústa! Předpoklady expresionismu
Městská knihovna, Mariánské nám. 1, Praha, kurátorka Marie Rakušanová. Výstava trvá do 4. března 2007, plné vstupné je 120, snížené 60 korun, www.ghmp.cz.